Doomben: Brisbane Racing Club@Doomben Tuesday, 03 December 2019

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Rail Position: True Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 04-Dec-19 1:35PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 106
TRIALS Finalised 3/12 - 7.00am. Late Scratching Trial 6 Number 7.
Race 1 - 7:30AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:58.36 Last 600m: 0:33.94 Timing Method: Electronic

Official Comments: Track upgraded to Good 4 prior to Trial 1

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 JINX ’N’ DRINX John Phelan Ms Alannah Fancourt 5  
2 6 TOKORIKI LAD Tony Gollan Jim Byrne 3.25L 6  
3 1 RED PHANTOM Tony Gollan Baylee Nothdurft 5.25L 1  
4 3 COASTAL PRINCE Desleigh Forster Mark Du Plessis 8.5L 3  
5 4 RULING DYNASTY Robert Heathcote Justin Huxtable 9.25L 4  
6 2 ULTIMATE RING Kelly Schweida Ms Stephanie Thornton 11L 2  
7 7 NOBLE TRUTH Lawrie Mayfield-Smith Adin Thompson 11.3L 7  
Race 2 - 7:40AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:57.46 Last 600m: 0:33.34 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 THE ODYSSEY Kelly Schweida James Orman 3  
2 5 BOOM BOY Tony Gollan Baylee Nothdurft 8.5L 5  
3 2 ARTERIAL Kelly Schweida Les Tilley 10L 2  
4 6 DOWNLOADING Robert Heathcote Sean Cormack 10.1L 6  
5 1 HI HARRY Steven O'Dea Jake Bayliss 11.35L 1  
6 4 STANDING OVATION (NZ) Michael Lakey Brad Stewart 13.35L 4  
Race 3 - 7:50AM CLASS 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.63 Last 600m: 0:34.65 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 TERRITORY (IRE) Chris Munce Ms Isabella Rabjones 1  
2 5 ROYAL HALE Tony Gollan Ms Alannah Fancourt 0.1L 5  
3 2 ELEMENTAE Robert Heathcote Robbie Fradd 0.85L 2  
4 3 VERILY Lynn Tipper Andrew Spinks 2.35L 3  
5 7 NAKED Barry Lockwood Corey Bayliss 4.6L 7  
6 6 MISS UNDERSTANDING (NZ) Bryan Dais Boris Thornton 6.85L 6  
7 4 MAJOR LUCK Shane Essery James Orman 7.35L 4  
Race 4 - 8:00AM CLASS 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.48 Last 600m: 0:33.83 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 LOVE AND ROCK IT Robert Heathcote Jim Byrne 4  
2 2 INVIGORATING Steven O'Dea Boris Thornton 0.75L 2  
3 5 WESTHAM Tony Gollan Baylee Nothdurft 1.5L 5  
4 1 COACH Chris Anderson James Orman 2.75L 1  
5 7 FOXPACK Robert Heathcote Robbie Fradd 2.95L 7  
6 6 BACK THE ROCK Danny Bougoure Dale Smith 4.95L 6  
7 3 SANTARENE David Murphy Ms Stephanie Thornton 6.95L 3  
Race 5 - 8:10AM MAIDEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.59 Last 600m: 0:35.25 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 SIRFINA Tony Gollan Jim Byrne 1  
2 6 SCOTTISH MIST Robert Heathcote Robbie Fradd 1.25L 6  
3 2 HAPPY BIBI Kacy Fogden Andrew Mallyon 1.45L 2  
4 3 MISS PENFOLD Kelly Schweida James Orman 2.7L 3  
5 4 TORRIENTE Chris Munce Ms Isabella Rabjones 2.9L 4  
6 5 NITROGLYCERINE Bruce Brown Ryan Wiggins 3.1L 5  
SB 7 INVINCIBLE TRAIN Neil Hocking Ms Minonette Kennedy 0  
Race 6 - 8:20AM MAIDEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.41 Last 600m: 0:35.13 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 DEE DAY DIVA Robert Heathcote Robbie Fradd 6  
2 1 MILITARY KINGS Tony Gollan Jim Byrne 0.2L 1  
3 4 SHE’S WINNIE BLUE Steven O'Dea Ms Stephanie Thornton 0.3L 4  
4 5 EMPIRE GAMES Chris Anderson James Orman 2.55L 5  
5 2 GRAND SHANGHAI Barry Baldwin Dale Smith 7.05L 2  
6 3 CHERWOOD Selina Leef Jackson Murphy 7.25L 3  
7 LOVE OVER GOLD Lawrie Mayfield-Smith 0
Race 7 - 8:30AM MAIDEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.75 Last 600m: 0:35.81 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 RHUEZON Robert Heathcote Dale Smith 1  
2 6 MY MATE VINNY Paul Butterworth Jake Bayliss 0.4L 6  
3 3 DEVI Chris Munce Justin Huxtable 4.4L 3  
4 4 TRUMPED UP Robert Heathcote Robbie Fradd 4.7L 4  
5 2 PORTLAND BILL Bryan Dais Boris Thornton 5.45L 2  
6 5 PUNCTUALITY Barry Lockwood Anthony Allen 10.7L 5  
Race 8 - 8:40AM MAIDEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.65 Last 600m: 0:35.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 CHRISTMAS CREEK Chris Munce Justin Huxtable 4  
2 1 RED GARTER Robert Heathcote Jim Byrne 0.1L 1  
3 5 TITANIUM Barry Lockwood Corey Bayliss 1.35L 5  
4 2 VIBRANT CITY Kacy Fogden Andrew Mallyon 1.85L 2  
5 6 GREAT BRAVE Bryan Dais Boris Thornton 1.95L 6  
6 3 ABSOLUTE GLORY Tony Gollan Ms Alannah Fancourt 2.45L 3  
Race 9 - 8:50AM 2YO OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.90 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 NEUTRON Kacy Fogden Andrew Mallyon 1  
2 3 SHE’S A TIGRESS Chris Anderson James Orman 1.25L 3  
3 2 BETTER THAN SILVER Chris Anderson Brad Stewart 2.25L 2  
4 5 CELTIC PRIDE Ronald Cameron Ms Madeleine Wishart 7L 4  
4 CLIFTON SPRINGS Kacy Fogden 0
Race 10 - 9:00AM 3YO OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.33 Last 600m: 0:34.84 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 PROFIT Chris Anderson Ms Stephanie Thornton 4  
2 1 VOGUE Barry Lockwood Boris Thornton 0.5L 1  
3 2 DUCHESS OF ROSE Chris Anderson Brad Stewart 2.25L 2  
4 3 SUGAR ZONE Chris Anderson James Orman 3.5L 3  
Race 11 - 9:10AM 2YO OPEN (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:51.74 Last 600m: 0:35.44 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 THE ACTUARY Tony Gollan Jim Byrne 3  
2 1 MOONSHINER Chris Munce Justin Huxtable 0.5L 1  
3 6 QUEEN SWEEPER Stuart Kendrick Daniel Griffin 0.8L 6  
4 2 HERO’S CHOICE Tony Gollan Baylee Nothdurft 1.1L 2  
5 4 SUGARFINA Kelly Schweida James Orman 3.6L 4  
6 5 I’M MAGICAL Barry Lockwood Corey Bayliss 12.6L 5  
Race 12 - 9:20AM 2YO OPEN (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:52.77 Last 600m: 0:36.48 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 LIZA WITH A ZEE Tony Gollan Jim Byrne 5  
2 1 CLASSY FIELD Stuart Kendrick Daniel Griffin 1.75L 1  
3 2 KEFALONIA Chris Munce Justin Huxtable 3L 2  
4 3 DELAGO’S GIRL Steven O'Dea Ms Stephanie Thornton 3.1L 3  
5 6 BEANHUGGED Darryl Hansen Anthony Allen 6.85L 6  
6 4 CUE TO CONQUER Peter Gardner Adin Thompson 8.35L 4  
Race 13 - 9:30AM 2YO OPEN (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.84 Last 600m: 0:34.80 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Lady Grazier) at barriers (refused to load).

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 ISOTOPE Tony Gollan Ms Alannah Fancourt 4  
2 4 READY FOR MAGIC Robert Heathcote Adin Thompson 2.25L 3  
3 1 EMPIRE PRINCESS Chris Munce Justin Huxtable 4.5L 1  
4 3 BUILT FOR SPEED Kelly Schweida James Orman 5.5L 2  
SB 2 LADY GRAZIER Tony Gollan Jim Byrne 0  
Race 14 - 9:40AM OPEN (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:49.71 Last 600m: 0:33.42 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 JAMI LADY Steven O'Dea Boris Thornton 4  
2 6 ONE STRYKE Lauren Abbott Ms Lauren Abbott 1.75L 6  
3 3 INVINCIBLE GANGSTA Barry Lockwood Dale Smith 1.85L 3  
4 5 INVINCIBLE AL Tony Gollan Jake Bayliss 2.6L 5  
5 2 BLUEBROOK Kelly Schweida James Orman 8.6L 2  
6 1 JAYDEE INDY Kerry Young Bruce Powell 11.6L 1  
Race 15 - 9:50AM OPEN (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.25 Last 600m: 0:33.60 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 ICE FROST Doug Duryea Andrew Spinks 2  
2 5 JUST ORM Tony Gollan Ms Alannah Fancourt 1.75L 4  
3 4 ROTHMAN Chris Munce Ms Isabella Rabjones 3L 3  
4 2 READY SET BOOM Paul Butterworth Larry Cassidy 3.2L 1  
5 6 IGNITE THE LIGHT Lauren Abbott James Orman 4.45L 5  
1 THE ODYSSEY Kelly Schweida 0
Race 16 - 10:00AM CLASS 2 (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.01 Last 600m: 0:33.95 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 STRIKING DISTANCE Stuart Kendrick Ryan Wiggins 7  
2 1 LET’S CHEER AGAIN Stuart Kendrick Daniel Griffin 0.2L 1  
3 6 TWERK Chris Munce Ms Isabella Rabjones 1.45L 6  
4 4 GALA MISS Kelly Schweida James Orman 2.2L 4  
5 5 MOUNTBATTEN Leanne McCormick Brad Stewart 2.5L 5  
6 3 QUANYIN Bruce Brown Ms Alannah Fancourt 3.5L 3  
7 2 GINGER ROCK Danny Bougoure Dale Smith 3.8L 2  
Race 17 - 10:10AM MAIDEN (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:51.15 Last 600m: 0:34.25 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 JUST CALL MY NAME Darren Evans Jason Taylor 7  
2 6 NAILED IT NAN Kelly Schweida Jim Byrne 0.1L 6  
3 4 THREEPOINT MISSILE Tony Gollan Baylee Nothdurft 0.4L 4  
4 1 LOVE OVER GOLD Lawrie Mayfield-Smith Brad Stewart 0.5L 1  
5 2 OLYMPIC DAWN Ian Livingstone Ms Melissa Cox 5L 2  
6 5 SLAVE TO THE GRIND Stuart Kendrick Daniel Griffin 8.25L 5  
7 3 SYDNEY ANGUS Bruce Brown Ms Alannah Fancourt 10.25L 3  
Race 18 - 10:20AM MAIDEN (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.34 Last 600m: 0:34.52 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 COACH CARTER Lindsay Gough Jake Bayliss 2  
2 4 SEEYARON Kelly Schweida Les Tilley 3.75L 4  
3 1 SAKE OF ONE Barry Lockwood Dale Smith 8L 1  
4 3 SCHWEID AS Kelly Schweida James Orman 8.2L 3  
5 6 SHE’S RUBICOOL Tony Gollan Ms Alannah Fancourt 9.45L 6  
6 5 OUTBACK GLADIATOR Chris Munce Justin Huxtable 11.7L 5  
Queensland
Racing Queensland Notice
Nothing in the issuance of these weight declarations guarantees a runner a place in the field, should decisions under, or the application of the Rules of Racing require a different outcome.

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.