COVID-19 UPDATE
View Details

Please note that no further Track Condition Reports outside of the four Racing Victoria submission timeframes and deadlines outlined below are required to be submitted unless there is a change in Track Rating. If there is a change in Track Rating at any stage an additional report will be entered by the Victorian Club Track Managers.
For further information please contact the relevant racing club.

Item Inspection Timeframe Inspection Deadline for Track Rating to be Submitted Non Submission Follow Up
1 Day of nominations close
[after nominations close]
Following Noms Close & Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
2 Day before acceptances close
[after nominations close]
Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
3 Day of acceptances close
[before acceptances close]
Prior to 6:50am
[where there has been significant weather conditions overnight resulting in a change in Track Rating since the prior day's report]
4 Day before Race Day
[after acceptances close]
Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
5 Race Day
[after acceptances close]
Prior to 6:50am By Racing Australia
Post 6:50am


 

Racing.com Park Synthetic: Pakenham Racing Club Sunday, 05 July 2020

Meeting Type: Country (TAB MEETING)
Rail Position: True Entire Circuit
Dual Track Meeting: N
Track Type: Synthetic
Track Condition: Synthetic
Weather: Showers
Penetrometer:
Track Information: Inspection 6:30AM 5/7;
Nominations Last Published: Wed 01-Jul-20 9:47AM AEST
Weights declared by: Wed 01-Jul-20 4:00PM AEST
Acceptances must be declared before: Thu 02-Jul-20 9:30AM AEST
Riders must be declared before: Thu 02-Jul-20 1:00PM AEST
Scratching close: Sun 05-Jul-20 7:30AM AEST
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 299
Finalised 5/7 - 7:45am - Rider Replacement R.3 No.10
Race 1 - Maiden Plate (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $20,700.1st $11,388, 2nd $3,519, 3rd $1,656, 4th $931, 5th $621, 6th $517, 7th $517, 8th $517, 9th $517, 10th $517
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Apprentices can claim.

Track Name: Synthetic Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic

Field Limit: 12 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 5x839x ARAGON STAR F 3 David & B Hayes & T Dabernig
2 0730x867x5 BISHOP ROCK G 3 Michael Moroney
3 74x BRAZEN PRINCESS F 3 John & Chris Meagher
4 0798957x8x BRECON KID G 6 Tara Cochrane
5 37x CALLME MISS MAISIE F 3 Jason Warren
6 x575650x07 CALYPSO RICH G 3 Troy Kilgower
7 CASINO SEVENTEEN C 2 Lloyd Kennewell
8 9 CHEEKY PRINCE G 3 Reg Manning
9 COWBOY HEART G 5 Richard McCubbin
10 5x CRAFTY EFFORT G 3 Monica Croston & Gerrad Gilmour
11 5x CUMBERBATCH G 2 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
12 DEFENCE MEDAL C 2 Ciaron Maher & David Eustace
13 DUNVEGAN G 3 Matt Laurie
14 ENDANGER G 2 Anthony Freedman
15 40x3459 EQUICENTRE F 3 Colin Scott
16 FELT SURE M 5 Deidre Bowman
17 89x669 FIRESTONE G 3 Robbie Griffiths
18 GIRRAMAY G 2 Jason Warren
19 GOLDEN LOOP F 2 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
20 65x7 GOLDENROD (NZ) G 3 Brian McGrath
21 0Px0 GRIMESY G 3 Dianne Clover
22 56x9 HEADSMART G 4 Mark C Webb
23 506x8880x6 HOODIE G 4 Mark Sues
24 979x0 IRISH FIGHTER G 3 Pat Carey
25 6 ISOLATING M 5 Rachael Cunningham
26 8 IT’S FRIDAY F 2 David & B Hayes & T Dabernig
27 5 IZE FAIRDINKUM G 3 Mitchell Freedman
28 52 JAZZLES (NZ) F 3 Ciaron Maher & David Eustace
29 6 JOURNALESE F 2 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
30 665x52 JOURNEY OF SONG G 3 Robbie Griffiths
31 KNIGHT’S SWORD G 2 David & B Hayes & T Dabernig
32 LA BIELA F 2 Phillip Stokes
33 4x77x8 LUCKY DOZEN G 4 Troy Kilgower
34 833x LYSANDRA F 3 Nikki Burke
35 MISS HENDRIX F 2 Robbie Griffiths
36 7607x678x MISS TUNEFUL M 5 Troy Kilgower
37 90x830x MOSS LANDING (JPN) G 5 Tim Hughes
38 445x2 OCEAN BLAST (NZ) G 4 Monica Croston & Gerrad Gilmour
39 O’MAHLO G 3 Tim Hughes
40 2x38x OUR CHEVALIER C 3 Robbie Griffiths
41 6x7x324 OZONE G 3 Colin Scott
42 05 PRECIOUS ARMOUR F 3 Peter Gelagotis
43 55x4568xN PRINCE HEARTFORD G 3 Amy & Ash Yargi
44 4837 REBUTTAL G 3 Dean Grass
45 RINGSIDE ROSSA F 2 Robbie Griffiths
46 SCARLETT HEART F 3 Ciaron Maher & David Eustace
47 78x7x654 SHUJUKU M 4 Charmaine Barnes
48 0x762x0 SPECIAL TREATS F 3 Mark C Webb
49 7 SPY COLONEL G 2 Anthony Freedman
50 275x27 SUMMER LOVER F 3 Ciaron Maher & David Eustace
51 SUNSHINE GIRL F 3 Amy & Ash Yargi
52 THE DUKE OF HAZARD G 3 David Brideoake
53 0 THE SUITE MAN C 3 Russell Clarke
54 245x3 TIMBER TOP G 3 David Brideoake
55 54x TIME WARRIOR G 3 Richard Laming
56 TOKEN SPIRIT C 2 Robbie Griffiths
57 63x6867784 TWO ACTS F 3 Craig Anderson
58 WILD HUSSEY F 3 Gareth Andrews
59 385x WILSON WON G 3 Richard Laming
60 67 WINNING HEART G 2 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
61 223x62 WITH EDGE G 3 Doug Harrison
62 68x540 ZEBONET G 3 Tony Noonan
Race 2 - Maiden Plate (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $20,700.1st $11,388, 2nd $3,519, 3rd $1,656, 4th $931, 5th $621, 6th $517, 7th $517, 8th $517, 9th $517, 10th $517
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Apprentices can claim.

Track Name: Synthetic Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic

Field Limit: 12 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 42x AJAY’S ACE (NZ) F 3 Richard Laming
2 86784595x7 AMBUSHER G 7 Ron Hockley
3 95 ASTRID’S COMET F 3 Mick Sell
4 500x0 BELLAKI G 4 Gary Bridges
5 44674x4676 BOLDE ABBY M 4 Patrick Keane
6 802 BRAZEN RASCAL G 3 John & Chris Meagher
7 x575650x07 CALYPSO RICH G 3 Troy Kilgower
8 CASINO SEVENTEEN C 2 Lloyd Kennewell
9 7x66 CINDERELLA MAN G 3 Clinton McDonald
10 5x CRAFTY EFFORT G 3 Monica Croston & Gerrad Gilmour
11 DALGARNO (NZ) C 2 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
12 DEFENCE MEDAL C 2 Ciaron Maher & David Eustace
13 080x00068 DOCTOR TIMOR G 4 Tony Romeo
14 40x3459 EQUICENTRE F 3 Colin Scott
15 087 FEND OFF (NZ) G 3 Henry Dwyer
16 583x622694 GOLD CURRENT G 3 Kevin Corstens
17 65x7 GOLDENROD (NZ) G 3 Brian McGrath
18 0Px0 GRIMESY G 3 Dianne Clover
19 88x529 GUNGHO G 4 Russell Clarke
20 56x9 HEADSMART G 4 Mark C Webb
21 2058x HOMECALL G 3 Craig Blackshaw
22 623 INSAAF F 2 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
23 979x0 IRISH FIGHTER G 3 Pat Carey
24 6 ISOLATING M 5 Rachael Cunningham
25 753868x4 JOHN BARLEY CORN G 3 Kevin Milham
26 665x52 JOURNEY OF SONG G 3 Robbie Griffiths
27 x722950084 KALLESKE G 6 Julius Sandhu
28 5330x4 LET’S GO HOME M 4 David & B Hayes & T Dabernig
29 940x036868 LETTIE LUTZ F 3 Shea Eden
30 9 L’HOMME G 3 Wendy Kelly
31 833x LYSANDRA F 3 Nikki Burke
32 083530 MAGIC RESET G 3 Nick Ryan
33 00 MAMACHI G 3 Wendy Kelly
34 795966x557 MELISSA KATE (NZ) F 3 Wayne Walters
35 0x57Px MISS DREAMER M 4 Steven Noble
36 7607x678x MISS TUNEFUL M 5 Troy Kilgower
37 x3559x7424 MYCHARLIEGIRL M 6 Sunny Reeve
38 445x2 OCEAN BLAST (NZ) G 4 Monica Croston & Gerrad Gilmour
39 2x38x OUR CHEVALIER C 3 Robbie Griffiths
40 6x7x324 OZONE G 3 Colin Scott
41 PAINTED BLACK G 4 Rachael Frost
42 05 PRECIOUS ARMOUR F 3 Peter Gelagotis
43 4x4 READY TO INDULGE F 3 Ciaron Maher & David Eustace
44 7 REGION EFF G 2 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
45 9085 ROSE’N’HARLEM F 3 Brad Cole
46 78x7x654 SHUJUKU M 4 Charmaine Barnes
47 695 SKY HERO G 3 Lloyd Kennewell
48 60 STAR OF LEON C 2 Leon & Troy Corstens
49 986x STORM’S COLOURS G 2 Anthony Chibnall
50 88x9 SUPREME BELIEF G 3 Luke Oliver
51 TOKEN SPIRIT C 2 Robbie Griffiths
52 9057366 TORNADO FLAME F 3 Jason Bridgman
53 7 TRANSIT LANE G 3 Robert Hickmott
54 63x6867784 TWO ACTS F 3 Craig Anderson
55 8x4462422x VUNI G 4 Luke Oliver
56 6x6 WHATARAP F 3 Doug Harrison
57 385x WILSON WON G 3 Richard Laming
58 68x540 ZEBONET G 3 Tony Noonan
Race 3 - Maiden Plate (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $20,700.1st $11,388, 2nd $3,519, 3rd $1,656, 4th $931, 5th $621, 6th $517, 7th $517, 8th $517, 9th $517, 10th $517
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Apprentices can claim.

Track Name: Synthetic Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic

Field Limit: 11 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 0x9044x6 ABLE WARRIOR G 3 Patrick Keane
2 42x AJAY’S ACE (NZ) F 3 Richard Laming
3 6 ALLOWAY G 2 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
4 04745x8 ARMODAN G 3 Amy & Ash Yargi
5 ASHWORTH (GB) G 4 Peter G Moody
6 95 ASTRID’S COMET F 3 Mick Sell
7 05 ATTENDAMUSTER F 3 Monica Croston & Gerrad Gilmour
8 0 BANKSON M 5 Elizabeth Hunt
9 x322356x34 BARTENDER BLUES G 3 David & B Hayes & T Dabernig
10 500x0 BELLAKI G 4 Gary Bridges
11 2636x5423 BLADNOCH G 3 David & B Hayes & T Dabernig
12 x575650x07 CALYPSO RICH G 3 Troy Kilgower
13 4x423x62 CATEGORY FIVE (NZ) G 3 Ciaron Maher & David Eustace
14 445x497536 DAMA RAPIDA F 3 Tim Hughes
15 678x9970 DEPTHS OF BLUE M 6 Richard McCubbin
16 080x00068 DOCTOR TIMOR G 4 Tony Romeo
17 325x367693 FIOROSO G 4 Mitchell Freedman
18 65x7 GOLDENROD (NZ) G 3 Brian McGrath
19 800x0x8x80 GRAFFIAS (NZ) M 6 Wayne Walters
20 95260x860x HARDHAT AND HAMMER G 4 Brian Turner
21 554x4382 HE’S WOW CLASS G 3 Jason Warren
22 665x52 JOURNEY OF SONG G 3 Robbie Griffiths
23 629 KAL EL (NZ) G 3 Mitchell Freedman
24 940x036868 LETTIE LUTZ F 3 Shea Eden
25 083530 MAGIC RESET G 3 Nick Ryan
26 5706097260 MAVI EXPRESS M 4 Ben Brisbourne
27 0x520296 MISS DAYTONA F 3 David Prior
28 222 MISS TENTHOUSAND F 3 Ciaron Maher & David Eustace
29 7607x678x MISS TUNEFUL M 5 Troy Kilgower
30 453 NEODIUM G 3 Phillip Stokes
31 04x54255 PARAPHERNALIA F 3 Phillip Stokes
32 567x6 PENNY MOON F 3 David & B Hayes & T Dabernig
33 9085 ROSE’N’HARLEM F 3 Brad Cole
34 0x7x89 RUSSIAN RHAPSODY M 6 Russell Clarke
35 78x7x654 SHUJUKU M 4 Charmaine Barnes
36 695 SKY HERO G 3 Lloyd Kennewell
37 97 SOUMAH G 3 Ciaron Maher & David Eustace
38 376x5005 STEPHEN’S GREEN G 4 Julius Sandhu
39 0330256859 SUCCEEDANDCONQUER G 4 Steven Noble
40 5 THYLACINE G 3 John McArdle
41 9057366 TORNADO FLAME F 3 Jason Bridgman
42 6x23 TOVOLO GAP (NZ) F 3 Peter G Moody
43 0x80x TWO SHOTS G 3 Craig Blackshaw
44 67x0 UNSTOPPABLE RAIN G 3 Amy & Ash Yargi
45 75 VICTORY COLOURS (NZ) G 3 Lyn Shand
46 8x695x697 WAR DAME F 3 Steven Pateman
47 893007x932 WARDY BOY G 4 Lesia Masnyj
Race 4 - 0 - 58 Handicap (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $20,000.1st $11,000, 2nd $3,400, 3rd $1,600, 4th $900, 5th $600, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
0 - 58, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Synthetic Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic

Field Limit: 12 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 87058x8406 ATUNNAH COURAGE G 9 Libby Haworth 46
2 377049x435 BANKSY STRIKES G 4 Michael Trotter 55
3 5312x42058 BELLA M 5 George Osborne 53
4 16935x5999 COSMIC RUSH G 8 Gordon Strang 48
5 4090x20605 DILETTANTE M 5 Chris Calthorpe 46
6 76x6113693 DISHY’S G 4 Don Dwyer 50
7 7x0x976774 EASTERN PEGASUS G 6 George Osborne 57
8 5x30x58x50 ESCARBAR G 4 Jason Bridgman 58
9 7x331958x0 FANTOME LADY F 3 Doug Harrison 58
10 058942119x GOROKAN EXPRESS G 4 Ben Brisbourne 46
11 2x41338963 HAWKSMOOR G 5 Dianne Clover 56
12 48x7226x71 INSIDE EDGE F 3 John McArdle 58
13 424556x1x5 IT’S A RAH M 4 Luke Oliver 58
14 00x26Nx1x5 KING MAPOORA G 8 Ron Stephens 50
15 600777148x LIGHTNING RIDER G 7 Ron Hockley 43
16 32835324x9 LITTLE RED ROOSTER G 6 Reg Manning 41
17 7123x20405 MARROCK G 6 Brent Stanley 55
18 93x0804542 MEMPHIS SQUAW M 5 Lenny Xuereb 53
19 90495543x6 ONEHUNDRED PERCENT G 5 Mark Sues 54
20 644x74280x OUR SURFER BOY G 9 Edmund Bourke 50
21 285170x007 OUTRIGGER G 5 Mark Sues 50
22 23x46x27x0 PERANTO (NZ) G 7 Monica Cid 58
23 3x166x266 POOR SAM F 3 Ciaron Maher & David Eustace 58
24 2517560280 PRUSSIAN DREAM G 5 Peter White 56
25 144338299x RILEY’S ROCKET (NZ) G 8 Tabitha Cunningham 47
26 54159230x6 SCOTCH O’CLOCK G 4 Jason Warren 55
27 070302270x SHADOW OMEN G 6 Allan Fitzgerald 38
28 826x636510 SHOWBAG G 4 George Osborne 58
29 x5469x524x SLY SONG M 5 Wendy Kelly 58
30 760533193x SPRINGER M 6 Craig Blackshaw 54
31 x331990x08 SQUIBBLY DIBBLY G 4 Ray Caldwell 46
32 2472517x4x STAR SELECTION G 7 Geon Singh 56
33 24x250x198 SYLVITE M 4 Colin Scott 58
34 7638172922 TEDDY MERCURY G 3 David Brideoake 57
35 501345x800 TEMPO (NZ) G 3 Kevin Corstens 57
36 7x64438223 THELBURG G 7 Jason Warren 58
37 38x508188x ULTIMATE DESTROYER G 5 Erin Maher 52
38 x97210770x ULTIMATE SHOCK (NZ) G 9 Simone Walker 58
39 0623835x74 UNDER OUR SPELL M 6 Daniel P Kelly 53
40 0447265008 UNRULY STUDENT G 8 Reg Manning 43
Race 5 - 0 - 58 Handicap (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $20,000.1st $11,000, 2nd $3,400, 3rd $1,600, 4th $900, 5th $600, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
0 - 58, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Synthetic Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic

Field Limit: 12 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 5069734247 AMBITIOUS GEM M 5 Robbie Griffiths 56
2 1271311x90 ANGEL TOFF G 5 Ron Stephens 49
3 6197957408 APHOTIC G 4 Michael Jones 55
4 85658x3428 ARDANZA M 7 Kane Harris 55
5 19x0008 AYTON G 4 David & B Hayes & T Dabernig 56
6 1x66023x05 BETTY OF GRABLE (NZ) M 4 Colin Little 58
7 0x703888x0 BRUNOT G 3 John Moloney 57
8 8x0x97157x DESERONTO G 5 Greg Eurell 56
9 4090x20605 DILETTANTE M 5 Chris Calthorpe 46
10 76x6113693 DISHY’S G 4 Don Dwyer 50
11 080x00068 DOCTOR TIMOR G 4 Tony Romeo 40
12 3816958x92 ELVARIC M 4 Susie Wells 58
13 F1258x2755 EMKAY ZEL M 4 Clinton McDonald 57
14 7x331958x0 FANTOME LADY F 3 Doug Harrison 58
15 x305x2271x HIGH HOPES G 4 Rachael Cunningham 58
16 48x7226x71 INSIDE EDGE F 3 John McArdle 58
17 6x4787x321 JACIN TALEE F 3 Brett Conlon 58
18 40307x4490 MEET THE MISSUS M 6 Peter Ioannou 44
19 x8487x7852 MOSKI G 5 Jason Bridgman 55
20 2854020626 NEVER BACK DOWN G 9 Gordon Strang 53
21 90495543x6 ONEHUNDRED PERCENT G 5 Mark Sues 54
22 644x74280x OUR SURFER BOY G 9 Edmund Bourke 50
23 285170x007 OUTRIGGER G 5 Mark Sues 50
24 x777012375 PARIS GEM M 5 Sue Naylor 54
25 23x46x27x0 PERANTO (NZ) G 7 Monica Cid 58
26 43x86090x7 POLEAXED G 4 Ken Keys 55
27 3x166x266 POOR SAM F 3 Ciaron Maher & David Eustace 58
28 1604574948 ROYAL ROULETTE G 8 Libby Haworth 44
29 54159230x6 SCOTCH O’CLOCK G 4 Jason Warren 55
30 3606x08077 SECRET WAY G 6 Peter Smith 46
31 070302270x SHADOW OMEN G 6 Allan Fitzgerald 38
32 826x636510 SHOWBAG G 4 George Osborne 58
33 7x558197x SIR DANA G 3 Robert Kingston 58
34 4965x88050 SOUTHERN BOLT (NZ) G 5 Patrick Keane 53
35 7638172922 TEDDY MERCURY G 3 David Brideoake 57
36 7x64438223 THELBURG G 7 Jason Warren 58
37 x2712226x9 THURMANATOR (NZ) G 6 Enver Jusufovic 58
38 0447265008 UNRULY STUDENT G 8 Reg Manning 43
39 30x9034505 WHITEMORE G 4 Robbie Griffiths 55
Race 6 - 0 - 58 Handicap (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $20,000.1st $11,000, 2nd $3,400, 3rd $1,600, 4th $900, 5th $600, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
0 - 58, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Synthetic Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic

Field Limit: 11 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 5069734247 AMBITIOUS GEM M 5 Robbie Griffiths 56
2 85658x3428 ARDANZA M 7 Kane Harris 55
3 1x66023x05 BETTY OF GRABLE (NZ) M 4 Colin Little 58
4 454187x780 DASH FOR DEE G 7 Ray Coombes 58
5 8710605661 DEYAMA M 4 Paul & Tracey Templeton 57
6 080x00068 DOCTOR TIMOR G 4 Tony Romeo 40
7 F1258x2755 EMKAY ZEL M 4 Clinton McDonald 57
8 95260x860x HARDHAT AND HAMMER G 4 Brian Turner 40
9 35x7542631 HONOUR ME G 3 Greg Eurell 58
10 96x0689575 I AM BAYMAX G 6 Christopher Davis 48
11 4523231858 KASHIWA G 4 Sergio Beani 58
12 3383x52272 KOBE PRINCESS M 4 Luke Oliver 58
13 7x87x7x122 LIQUIDO M 7 Luke Oliver 56
14 442448x006 LOCHEND OCKY G 10 Paul Worthington 56
15 639163236x LOFTY HEIGHTS G 5 Julius Sandhu 57
16 x3888x7x06 MADAM STOWELL M 6 Monica Cid 56
17 40307x4490 MEET THE MISSUS M 6 Peter Ioannou 44
18 453 NEODIUM G 3 Phillip Stokes 57
19 2854020626 NEVER BACK DOWN G 9 Gordon Strang 53
20 04x54255 PARAPHERNALIA F 3 Phillip Stokes 55
21 0x92245x73 PIEROPAN G 4 Jason Warren 57
22 7481040x80 PISCEAN G 3 Daniel Williams 56
23 43x86090x7 POLEAXED G 4 Ken Keys 55
24 28x4413322 REWARDING RUBY M 4 Chris Calthorpe 57
25 1604574948 ROYAL ROULETTE G 8 Libby Haworth 44
26 020x893263 SEBEAT G 5 Charlotte Littlefield 56
27 3606x08077 SECRET WAY G 6 Peter Smith 46
28 07x36x0434 SIMKIN (NZ) G 5 Mark Sues 54
29 x5864x4776 SMART TALK G 6 Glenn Thornell 53
30 4965x88050 SOUTHERN BOLT (NZ) G 5 Patrick Keane 53
31 3734x98969 STAR OF THE TURF G 4 Troy Kilgower 54
32 7706x00887 THE WELDER G 6 Susie Wells 47
33 x2712226x9 THURMANATOR (NZ) G 6 Enver Jusufovic 58
34 4846621x09 WADEEMA’S GIRL M 5 Christopher Davis 54
35 30x9034505 WHITEMORE G 4 Robbie Griffiths 55
Race 7 - 0 - 58 Handicap (2200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $20,000.1st $11,000, 2nd $3,400, 3rd $1,600, 4th $900, 5th $600, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
0 - 58, Handicap, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Synthetic Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic

Field Limit: 12 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 46470x6600 ADIE M 4 Russell Cluning 45
2 537978x847 BOCAIN G 5 Sharyn Peters 46
3 x035x00705 CONSOLING G 6 David Bourke 49
4 87290x8807 DUKE OF OZ (NZ) G 9 Jamie Edwards 56
5 2646356310 HALEAKALA (NZ) M 4 Wayne Walters 55
6 x007x90x36 HEROIC FIGHTER G 4 Amy & Ash Yargi 56
7 573734x139 HE’S ALL WHITE G 4 Amy & Ash Yargi 56
8 96x0689575 I AM BAYMAX G 6 Christopher Davis 48
9 19x7722875 INFINITE REIGN (NZ) G 7 Amy & Ash Yargi 56
10 8738x24393 LORD MAPPERLEY (NZ) G 6 Gareth Andrews 56
11 665x668670 MCGILL (NZ) G 8 Anthony Barber 45
12 249x0x0835 MIDAS MAN G 6 Robert Kingston 57
13 430x677422 PACHINO BOY G 6 Wendy Kelly 56
14 x367647331 POLANAISE M 4 Marcus Fahler 58
15 3734x98969 STAR OF THE TURF G 4 Troy Kilgower 54
16 7706x00887 THE WELDER G 6 Susie Wells 47
17 4846621x09 WADEEMA’S GIRL M 5 Christopher Davis 54
18 09x8777709 ZAXTI M 6 Damien Hunter 45

© Racing Victoria Limited (RVL) (and other parties working with it). VIC racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RVL and other parties working with it.