Please note that no further Track Condition Reports outside of the four Racing Victoria submission timeframes and deadlines outlined below are required to be submitted unless there is a change in Track Rating. If there is a change in Track Rating at any stage an additional report will be entered by the Victorian Club Track Managers.
For further information please contact the relevant racing club.

Item Inspection Timeframe Inspection Deadline for Track Rating to be Submitted Non Submission Follow Up
1 Day of nominations close
[after nominations close]
Following Noms Close & Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
2 Day before acceptances close
[after nominations close]
Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
3 Day of acceptances close
[before acceptances close]
Prior to 6:50am
[where there has been significant weather conditions overnight resulting in a change in Track Rating since the prior day's report]
4 Day before Race Day
[after acceptances close]
Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
5 Race Day
[after acceptances close]
Prior to 6:50am By Racing Australia
Post 6:50am


 

Spendthrift Australia Park: Werribee Racing Club Sunday, 19 January 2020

Meeting Type: Country (TAB MEETING)
Rail Position: True Entire Circuit
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Showers
Penetrometer: 5.2
Track Information: Inspection 6AM 19/1;
Nominations Last Published: Tue 14-Jan-20 12:32PM AEDT
Weights declared by: Wed 15-Jan-20 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Thu 16-Jan-20 9:30AM AEDT
Riders must be declared before: Thu 16-Jan-20 1:00PM AEDT
Scratching close: Sun 19-Jan-20 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 366
Track Upgraded to (Good 3) @ 4:15 PM after Race 6
Race 1 - Three-Years-Old Maiden Plate (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices can claim.
This race carries a SUPER VOBIS Nominators Bonus of $3,600 and a SUPER VOBIS Owners Bonus of $8,400 for qualified horses.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 5 AEECEE DIAMOND Super Vobis Bonus Scheme G 3 Anthony Freedman
2 6x ALL IN A DAY F 3 John McArdle
3 BLUEST SKY F 3 David & B Hayes & T Dabernig
4 COMMODUS G 3 Mark Sues
5 7x DEPARTING BULLET Super Vobis Bonus Scheme G 3 John McArdle
6 3x2 DYNAMIC DUO Super Vobis Bonus Scheme C 3 Tony Noonan
7 EURO FLASH Super Vobis Bonus Scheme F 3 Daniel Bowman
8 33x FORTYFIVE PARKLANE Super Vobis Bonus Scheme G 3 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
9 5 HAVIERON Super Vobis Bonus Scheme C 3 Matt Laurie
10 HEAVENLEY BODIED F 3 Kane Harris
11 90x HE’S A BALTER Super Vobis Bonus Scheme G 3 Peter Gelagotis
12 8 HUGO LOVES VEGAS Super Vobis Bonus Scheme G 3 Mick Sell
13 48 I AM GRANDE F 3 David & B Hayes & T Dabernig
14 24x36620x IGNITING Super Vobis Bonus Scheme C 3 Ciaron Maher & David Eustace
15 2 INSPIRED SUN Super Vobis Bonus Scheme G 3 Vincent Malady
16 JOURNEY OF SONG Super Vobis Bonus Scheme C 3 Robbie Griffiths
17 8 KICK IT IN ROD Super Vobis Bonus Scheme G 3 Allison Sheehan
18 7x67665342 LADY CORNELIA Super Vobis Bonus Scheme F 3 Robbie Griffiths
19 2 LADY D’ORO F 3 Robbie Griffiths
20 8x2 LITTLE ZIPPER Super Vobis Bonus Scheme F 3 Brian & Ashley McKnight
21 45x4 MIGHTILY Super Vobis Bonus Scheme F 3 Peter & Paul Snowden
22 0x8784 MY BOY NICK Super Vobis Bonus Scheme C 3 Janet Wicks
23 4 NIC THE DANCER Super Vobis Bonus Scheme G 3 Jason Warren
24 7x5 NICK’EM G 3 Ray Besanko
25 23x NUCLEAR CHEVAL (NZ) G 3 John Sadler
26 6552x OCEAN DRIVE Super Vobis Bonus Scheme F 3 Shay Keating
27 x40403x694 OH SO REWARDING Super Vobis Bonus Scheme G 3 Brendan McCarthy
28 9x6 PALACE GATES G 3 Julie Scott
29 8x3 PARTY MAID F 3 Phillip Stokes
30 9x RINGFORT F 3 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
31 7 SHE’S SUBLIME Super Vobis Bonus Scheme F 3 Kevin Corstens
32 3 STARCRIPPA Super Vobis Bonus Scheme G 3 Brad Cole
33 STRADARI Super Vobis Bonus Scheme G 3 Cindy Alderson
34 STRIKE A BEAU Super Vobis Bonus Scheme G 3 Richard Laming
35 27 SUMMER LOVER Super Vobis Bonus Scheme F 3 Ciaron Maher & David Eustace
36 THE BROWZER Super Vobis Bonus Scheme G 3 John Sadler
37 47x4365x82 THREE LEGS IN Super Vobis Bonus Scheme G 3 Ciaron Maher & David Eustace
38 TORNADO FLAME Super Vobis Bonus Scheme F 3 Jason Bridgman
39 9x VON’S HEROINE Super Vobis Bonus Scheme F 3 David & B Hayes & T Dabernig
40 44x6 WOLFF BOSS Super Vobis Bonus Scheme G 3 Matt Laurie
41 WRITE TO ROSSA Super Vobis Bonus Scheme F 3 Scott Cameron
Race 2 - 4YO+ Maiden Plate (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Four-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 3430x AANDENKING M 4 Ern Ewert
2 4x3059x34 BOLDE ABBY M 4 Patrick Keane
3 0x6000x609 CAITLIN EMILY M 5 Keith Rawiller
4 342 ELITE PRINCESS M 4 Dan O'Sullivan
5 4x8x HIGHLY INTRUSIVE G 4 Charles Psaila
6 63050x HORSE OFWALLSTREET G 4 Terry Kelly
7 KYIV PRINCE H 5 Tetyana Furdetska
8 430x LA MARITA M 4 Udyta Clarke
9 9x4490598x LADY LILLUC M 5 Graham Donaldson
10 470x00070x LOVE MY SPACE M 4 Jack Dalton
11 9x4 LUCAS G 5 Simone Ferchie
12 5 MAGNITA M 5 Lyn Tolson & Leonie Proctor
13 5 MIQYAAS G 4 David & B Hayes & T Dabernig
14 3502725237 MISS CHARLEE LYN M 4 Chris Calthorpe
15 55x MISS PUERTO RICO M 4 Glenn Thornton
16 35x23 PAY YOUR DUES G 4 Dale Short
17 PELLIE M 4 Simon Morrish
18 424223600x PERFECT PONY G 5 Kane Harris
19 80x PHONZIA M 4 Glenn Thornton
20 3860875325 PRUSSIAN DREAM G 5 Peter White
21 7084x24 REACTOR G 4 Mark Sues
22 72x RED MAESTRO G 5 Luke Oliver
23 79860007x8 REOFFERED M 6 Keith Hall
24 43x9x0 ROANOKE RHONDA M 5 Peter Jaques
25 800x7936 SISTINE AVENUE G 5 Jamie Edwards
26 6x75685324 TANK ATTACK G 4 Robbie Griffiths
27 09446x38 THE REAL WASABI G 4 Gavin Bedggood
28 793433x56x UNICC STAR G 5 Vincent Malady
29 VERITA M 4 Michael Kent
30 WRITTEN LADY M 4 Mick Price & Michael Kent (Jnr)
31 4x ZIPPY M 4 Patrick Payne
32 ZOOLANDER G 4 Rick Harrison
Race 3 - Maiden Plate (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Track Type:

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 6x3 ALL FAIRY PRINCE (NZ) G 3 Jason Warren
2 0 AMERICAIN BOY G 4 Robbie Griffiths
3 45x669x448 BITAEQUI G 4 Ray Besanko
4 8434423654 BROOKLET F 3 Matt Cumani
5 633x896x92 CALL ME CAIN G 4 Sue Naylor
6 5 CARLOS C 3 Phillip Stokes
7 40x43486 CELESTIAL WARRIOR G 3 John McArdle
8 534x346x37 CHASE ON THE CASE G 3 Matthew Brown
9 CHEVYCHASER C 3 Ciaron Maher & David Eustace
10 3 CLIFFSINGER F 3 Ciaron Maher & David Eustace
11 3232x6 COMMANDO MISS F 3 Shea Eden
12 9x9x9x4 DIPLOPIA M 5 Helen White
13 63363000x9 DON’T TEST ME G 8 Mark C Webb
14 042x4 ELECTRIC MISS F 3 Leon & Troy Corstens
15 570x ESCONDIDO G 3 Chris Waller
16 3x742428x5 FIFTYONESTATES M 4 Shea Eden
17 FLETCHER’S MUTINY (NZ) G 3 Danny O'Brien
18 56x25 HE’S THE REAL DEEL G 3 Matthew Brown
19 84x43x4 LEMON OR LIME M 4 Matt Cumani
20 90x LOOK SHARPISH (NZ) F 3 Leon & Troy Corstens
21 5x32 MAQSOOD (NZ) G 3 David & B Hayes & T Dabernig
22 47x MARSALIS G 3 Chris Waller
23 52 MISS VICKI M 4 Robbie Griffiths
24 23x MISTER BALLISTIC G 4 Anthony Freedman
25 70x6 MORTAJJA G 3 Saab Hasan
26 0 MY GIRL TRUDY M 4 James Gould
27 5x7x77 NEEDA F 3 John McArdle
28 0078959663 OCTOBER JEWEL M 6 Quinton Scott
29 4x ORCHIDS (NZ) F 3 Anthony Freedman
30 967x5 ORRONG ROAD G 4 Dean Binaisse
31 4 OSIRIS G 3 Ciaron Maher & David Eustace
32 424223600x PERFECT PONY G 5 Kane Harris
33 5688x2 PROPHECIES F 3 James Cummings
34 2 PROSECUTOR C 3 Shea Eden
35 324x7x353x PUEBLO (IRE) G 5 David & Coral Feek
36 790x RANDOLPH G 4 Gavin Bedggood
37 READY BY DESIGN G 3 Anthony Freedman
38 53446x4 REALISM M 4 Enver Jusufovic
39 300x7689 ROSAFIORENTINA M 4 Daryl Cannon
40 4729 SENNACHIE G 3 David & B Hayes & T Dabernig
41 9x SOMEBODY STOP ME (NZ) G 4 Ciaron Maher & David Eustace
42 0x033528 STARSONIC G 3 Phillip Stokes
43 STERN IN GRINZING F 3 Jason Warren
44 927x36626x SUBRUNNER G 4 Steve Richards
45 THE BROWZER G 3 John Sadler
46 6 THE POISON TREE M 4 Kate Goodrich
47 0 TOO DARK TO SEE G 4 Kate Goodrich
48 62253 VAPID F 3 Ciaron Maher & David Eustace
49 4x WESTERN WINGO G 3 Anthony Freedman
50 4 YOU ESS SUCCESS G 3 Matt Laurie
51 23 YULONG PEENTO G 3 Matt Laurie
Race 4 - Maiden Plate (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Track Type:

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 743 AGAINST TIME G 3 Richard Laming
2 6x3 ALL FAIRY PRINCE (NZ) G 3 Jason Warren
3 0x65 ALT EFF FOUR F 3 Ciaron Maher & David Eustace
4 0 AMERICAIN BOY G 4 Robbie Griffiths
5 565236 BUCHAN HOAKS G 4 Graham Donaldson
6 3 CALL MY AGENT (NZ) G 3 Trent Busuttin & Natalie Young
7 85x8x74 CAPTAIN MOSES G 5 Glenn Thornton
8 CAPTAIN NICO G 3 Matthew Brown
9 0x4853 CASINO PRINCESS M 4 Brett Scott
10 06 CATBLUROO G 4 Jaymee Cockram
11 62658 FOURNAISE G 3 Anthony Cosgriff
12 x7694775x2 FULL AHEAD M 4 Michael Cornish & Donna Gaskin
13 398 GLORIOUS EXPRESS G 3 Pat Carey
14 0 GOLDEVA F 3 Daniel Bowman
15 09x5644249 INTERNATIONAL GEM G 5 Tetyana Furdetska
16 0x820600x6 JAMOCHA M 4 Brian & Ashley McKnight
17 7 JOHN BARLEY CORN G 3 Ciaron Maher & David Eustace
18 37373x87x5 JOUSTING G 4 Mandy Shillito
19 2 MAGUS MAN H 4 Trent Busuttin & Natalie Young
20 6935x2 MIGHTY OASIS (GB) G 4 Ciaron Maher & David Eustace
21 23x MISTER BALLISTIC G 4 Anthony Freedman
22 458x6 MULRONEY (NZ) G 3 David & B Hayes & T Dabernig
23 6080955767 NIEVRE (NZ) M 4 Stephen Field
24 89 ON BOARD G 3 Shay Keating
25 2x484 OUR INSIDER (NZ) G 5 Charlotte Littlefield
26 0 PETONIMI C 3 Henry Dwyer
27 324x7x353x PUEBLO (IRE) G 5 David & Coral Feek
28 6496x005 REBEL PRINCESS M 5 Michael Cornish & Donna Gaskin
29 52 RICE QUEEN (NZ) F 3 Anthony Freedman
30 05x3057300 ROCKS FOR FREE G 5 Stephen Field
31 05495700x0 ROMGEETTA G 4 Mick Sell
32 300x7689 ROSAFIORENTINA M 4 Daryl Cannon
33 36x3 RUSSIAN FIGHTER G 4 Dan O'Sullivan
34 8 SAVABIEN (NZ) G 3 Ciaron Maher & David Eustace
35 9 SCARFACE RAIDER G 3 Simon Morrish
36 4729 SENNACHIE G 3 David & B Hayes & T Dabernig
37 739 SENTRY ROCK G 3 David & B Hayes & T Dabernig
38 57x93738 SUPER BAZOOKA G 3 Matt Cumani
39 90x89x9 THE BROWN JACKET M 4 Michael Cornish & Donna Gaskin
40 6 THE POISON TREE M 4 Kate Goodrich
41 8860x5 THEBOLT G 4 Amy McDonald
42 59 TINA SPARKLE F 3 David & B Hayes & T Dabernig
43 0 TOO DARK TO SEE G 4 Kate Goodrich
44 5x337x0580 ZOURIANA F 3 Chris Waller
Race 5 - Class 1 Handicap (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Class 1, Handicap, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 14 ACTIVE G 3 Dan O'Sullivan 63
2 90x44908x9 ANH YEU EM M 5 Jeff Carstein 49
3 10x BRAVE ENOUGH G 3 Mick Price & Michael Kent (Jnr) 63
4 7x1 BUTTON EXPRESS (NZ) F 3 Danny O'Brien 62
5 128x CROWNED LIZZIE F 3 Daniel Bowman 63
6 x747x9268x DASKARZINE M 4 Melody Cunningham 58
7 0x9308x665 DENTARA M 4 Robbie Griffiths 56
8 0021 DIODE G 3 Michael Kent 62
9 14x DIRTY DEEDS (NZ) G 3 Mathew Ellerton & Simon Zahra 63
10 3x21x08x ECLAIR BREEZE F 3 Phillip Stokes 65
11 x07524x815 EMCONI STAR F 3 David & B Hayes & T Dabernig 57
12 143x7 EN AVAL M 4 Luke Oliver 62
13 x167x695x5 FACT OR FABLE F 3 Robbie Griffiths 57
14 22231x256x FI STYLE M 5 Helen White 60
15 4x1 FIREFIGHT G 4 Michael, Wayne & John Hawkes 62
16 1x FRONDEUR (NZ) F 3 Mick Price & Michael Kent (Jnr) 63
17 1404294x77 GRAND SYMPHONY G 4 Robbie Griffiths 56
18 437x6318x5 GROOT C 3 Phillip Stokes 62
19 5x195x2 HIGH EXCALEBRATION M 4 Jerome Hunter 61
20 00x14 INDIBAY G 4 Patrick Payne 60
21 15x87 INVINCIBLE PRIDE M 4 Robbie Griffiths 61
22 2087981504 ISLAND TIME M 5 Chris Calthorpe 53
23 27363546x2 JOHN BOOKE G 4 Robbie Griffiths 57
24 15x KAARCHI F 3 Patrick Payne 62
25 26x6223634 KAPHIT G 6 Shane Nichols 58
26 76800x9454 KOSCIUSZKO EXPRESS M 5 Dean Binaisse 48
27 8420x196x LOTS OF PUDDLES (NZ) M 4 Ray Cleaver 60
28 659x523331 LUCY MAC M 4 Brady Cross 58
29 4x341 MADLENKA F 3 Glenn Thornton 62
30 x19740x70x MAGNICITY F 3 Robbie Griffiths 59
31 31x0 MANHATTAN WHIRL F 3 Anthony Freedman 63
32 3x83135x0x NATURE’S DRAGON G 6 Bill Cerchi 61
33 841 NAVAL ENVOY G 3 Danielle Loos 62
34 4x10 NENEKA M 4 Enver Jusufovic 61
35 4x6127x256 ONE PENNY RED G 4 Jamie Edwards 58
36 05531x930x OUR VOLANTIS (NZ) M 5 David & B Hayes & T Dabernig 62
37 07x5762851 OUTRIGGER G 5 Mark Sues 57
38 5x7414646x PARIS GEM M 5 Sue Naylor 53
39 25x1733x PEREIRA G 4 Michael Kent 62
40 79860007x8 REOFFERED M 6 Keith Hall
41 7x271534x0 RIOTOUS MISCHIEF M 4 Robbie Griffiths 61
42 04x31340x RONAY M 4 Paddy Payne 61
43 1x ROSALINA M 5 David Noonan 62
44 x470x51262 SALOME F 3 Ciaron Maher & David Eustace 62
45 5x5224x3x1 SCIPIO G 4 Danny O'Brien 61
46 21x585x964 SELF IMPOSED G 4 Robbie Griffiths 55
47 1286x007x3 SIMKIN (NZ) G 5 Mark Sues 56
48 1 SKILLED ARTIST F 3 Ciaron Maher & David Eustace 63
49 3266420273 SO BE VENUS M 5 Mitchell Freedman 54
50 x3214x485x STRAVAIN M 4 Robbie Griffiths 60
51 31364x2 STRIKE CELEBRATION F 3 Nick Ryan 61
52 66x2216 TOOJAY G 4 Jason Hunter 60
53 09x6175x74 TRYGVE G 3 Robbie Griffiths 58
54 807x19 ZEE HOARDER G 3 Cindy Alderson 62
55 0x992125x5 ZIPSPUR G 4 Shea Eden 59
Race 6 - BM64 Handicap (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 64, Handicap, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Track Type:

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 4x196 ABSOLUTELY NOTHING M 4 Scott Cameron 60
2 2115x ADELAIDE ACE (NZ) G 3 Lindsey Smith 68
3 33x16 ARZANI (NZ) G 3 David & B Hayes & T Dabernig 62
4 1x5x3895 AY CARUMBA G 5 Symon Wilde 59
5 15x3558 BATTLE MASTER G 4 Mitchell Freedman 60
6 2003724293 BOOZE FREE G 7 Michael Ryan 57
7 053749253x BROTHER IN ARMS G 7 Emma Church 66
8 518x0 BULLOCK (NZ) M 5 Enver Jusufovic 63
9 4x227x1402 CINCINNATI RED (NZ) M 5 Leon & Troy Corstens 67
10 63108x283 CONSORTIUM M 4 Mathew Ellerton & Simon Zahra 60
11 735x418382 COVERT MISS M 4 Symon Wilde 66
12 32225x07x8 CRIMSON TEARS (JPN) M 5 David & B Hayes & T Dabernig 65
13 4x16310425 DANBANA G 5 Nigel Blackiston 62
14 626154219x DARILJON G 5 Simon Gebert 61
15 77447281x3 DARK VIXEN M 5 Jeff Carstein 44
16 715x5 DESERT DREAMER G 3 Ciaron Maher & David Eustace 61
17 362239x514 DUECOURSE M 6 Bill Wilde 67
18 18438x8736 DUKE OF MAGNUS G 4 Shea Eden 61
19 7566221162 FABIAN’S SPIRIT G 4 Denis Daffy 66
20 2x3172x FALLS (NZ) G 4 Michael Kent 64
21 37x7x12414 FAST AND FURIOUS G 6 Dean Binaisse 63
22 1x4416x8 FAST FEVER (NZ) G 5 Ciaron Maher & David Eustace 65
23 6577x17448 FEIGN F 3 Robbie Griffiths 60
24 9x5558041x FLORIDA DREAM G 4 Luke Oliver 62
25 157 FRENCH BISHOP G 4 Shea Eden 62
26 x34308x730 GOETHE G 6 Tricia Cox 65
27 016x324431 GOLDEN ESPRIT G 6 Mark C Webb 60
28 314x5 GONE ROGUE G 4 Leon & Troy Corstens 62
29 1404294x77 GRAND SYMPHONY G 4 Robbie Griffiths 56
30 x5625x1049 GUESS AGAIN M 5 Luke Oliver 69
31 1518x632x2 HAVASTAR G 5 Symon Wilde 64
32 124x5062 HERMAN’S BELLS G 4 Peter Gelagotis 59
33 2612824471 HONEYWINE G 6 Jamie Edwards 71
34 x77x340747 HONORABLE MENTION (NZ) G 5 Henry Dwyer 67
35 x107760x75 INDERNILE G 5 Gerard Moloney 61
36 3144408x53 INDIANA LILLY M 5 Shea Eden 64
37 15x87 INVINCIBLE PRIDE M 4 Robbie Griffiths 61
38 27363546x2 JOHN BOOKE G 4 Robbie Griffiths 57
39 22158x1419 LUCA BRATZI G 4 Anthony Cosgriff 66
40 10x54 MELODEON M 4 Charlotte Littlefield 62
41 617x0 MIDNIGHT BRAWLER (NZ) G 4 Trent Busuttin & Natalie Young 61
42 049225x4x3 MILLIE THE MISSILE M 6 Luke Oliver 64
43 425133x654 MINYINGA M 5 Jamie Edwards 68
44 28x5x83315 MIRUSIA M 5 Melody Cunningham 57
45 0216208148 MISS ENTICE M 5 David & Coral Feek 62
46 57x65261x6 MISS MATRIARCH M 4 Robbie Griffiths 59
47 353x2110x3 MISTER HAY ZEE G 5 Barry Goodwin 65
48 6640x70510 MR JAMMO G 5 Michael Mehegan 60
49 1600x49213 MRS SIPPY M 4 Henry Dwyer 63
50 x1747x0x10 NECESSARY M 5 Enver Jusufovic 69
51 0x90343657 OFF PEAK (NZ) M 4 Shay Keating 55
52 25440x9028 OLLIVANDER G 4 Glenn Thornton 61
53 7640014229 ONEHUNDRED PERCENT G 5 Daryl Cannon 59
54 6x0x053513 PATRIOT ACT G 7 Tom Conlan 67
55 2029396x95 PETROV G 9 Mark C Webb 60
56 3397436x65 PRAGUEMATIST M 7 Mark C Webb 55
57 6x1 RING OF HONOUR G 3 David & B Hayes & T Dabernig 63
58 0x1830x ROCK THE BOWLER G 4 Peter Gelagotis 61
59 16x0 SENSATIONAL EFFORT G 4 Danielle Chapman 62
60 11038x9850 SHE’S SENSATIONAL M 4 David & B Hayes & T Dabernig 62
61 x174144x47 TAHLAYLA M 4 Leon & Troy Corstens 64
62 2114620x06 THINK I’M DREAMING M 5 Henry Dwyer 67
63 35528128x5 VLADIVOSTOK G 6 John McArdle 61
64 710x157x43 WONDERFUL RIRI M 4 Paul Preusker 69
65 10x3 ZORRO RAPIDO M 4 Phillip Stokes 63
Race 7 - BM64 Handicap (2000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 64, Handicap, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Track Type:

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x431710x62 BLACK BEAU TIE G 4 Geoff Wheeler 64
2 13260x7820 BUDD FOX G 4 Henry Dwyer 61
3 3558190x36 CAVALERO G 5 Shea Eden 65
4 195x60x407 CHARLTON G 6 Robbie Griffiths 63
5 21x634 CLIFFORD SNOWFLAKE G 4 Mick Price & Michael Kent (Jnr) 61
6 8219x0x833 DANLUCA G 5 Jackson Pallot 55
7 6x72145826 ETNA (FR) G 9 Rhys Archard 64
8 7x90581x63 FRANCARLO (NZ) G 4 Pat Carey 57
9 0x4110x778 GAZZARA (NZ) G 5 Trent Busuttin & Natalie Young 66
10 14 GENERAL BORDEAUX (GB) G 4 Phillip Stokes 62
11 331 GRAND PROMENADE (GB) G 4 Ciaron Maher & David Eustace 63
12 348222x527 HIGH SIERRA (NZ) M 6 Luke Oliver 60
13 779Px53832 KARAKORAM G 5 Pat & Chris Hyland 54
14 8332657744 KEV’S LAD G 5 Mitchell Freedman 58
15 58x5315021 LADY JACKIO M 5 Kylie Vella 61
16 93024x0852 LAUGHING HEIR G 6 Kelvin Southey 67
17 9x95235191 LEGENDA G 4 David & Coral Feek 65
18 15x6708x06 LORICAIN M 5 Symon Wilde 64
19 9079340x57 MENTAL TELEPATHY (NZ) G 6 Simon Morrish 71
20 0850820836 MINER’S MISS M 4 Paddy Payne 63
21 72135x0924 MISS COOLANGATTA M 7 Paul Preusker 69
22 9514 NEPTUNE’S WINK F 3 Ciaron Maher & David Eustace 61
23 1x0809x846 NORTH AFRIKA G 5 Jason Warren 57
24 x7484x5901 PRES DE TOI M 5 Peter Chow 63
25 44x6335392 PRESS RELEASE M 7 Terry Mulder 49
26 45192x50x7 PRINCE ALBY G 6 Charlotte Littlefield 64
27 9x2412 ROGUES POINT G 3 Anthony Freedman 63
28 743571130x SAILORS FALLS G 6 Nigel Blackiston 61
29 6330x73764 SOPHIE’S REVENGE M 6 Symon Wilde 59
30 4210 STEPNEY FAIR (NZ) G 3 Allan & Jason Williams 62
31 5323346214 TAIKUN WARRIOR G 5 Peter Gelagotis 61
32 2339x46313 TEE TRAIN G 4 Symon Wilde 65
Race 8 - BM70 Handicap (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 3% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 70, Handicap, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Track Type:

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x13676290x ANGEL LASS M 4 Robbie Griffiths 63
2 6x10x221x9 BACKSTREET ALLEY G 5 Bill Cerchi 62
3 109x104921 BALLE D’OR M 5 Simon Morrish 66
4 1x257x BETTER HARDEN UP F 3 Mick Price & Michael Kent (Jnr) 62
5 627105x155 BONNE SENSATION M 7 Simon Gebert 71
6 2003724293 BOOZE FREE G 7 Michael Ryan 57
7 735x418382 COVERT MISS M 4 Symon Wilde 66
8 4x16310425 DANBANA G 5 Nigel Blackiston 62
9 2730142x14 DEPLOYS ALONE G 4 John Sadler 64
10 23275x17x1 DREAM BROTHER G 5 Mark C Webb 61
11 882331312x DUCHESS GRACE M 5 Lloyd Kennewell 65
12 3x1045266x EL MAGNIFICENCE G 5 Dean Krongold 64
13 187x312826 FOXY’S STAR G 4 Symon Wilde 65
14 205291x031 GRANDVIEW AVENUE G 4 Simon Ryan 75
15 22251x428x GROGANS ANVIL G 7 Bill Cerchi 63
16 04142348x8 HAVADASH G 6 Symon Wilde 66
17 5x195x2 HIGH EXCALEBRATION M 4 Jerome Hunter 61
18 x151435x24 ICON G 4 Leon & Troy Corstens 63
19 68x2201460 INFERNAL M 7 Mark Sues 57
20 15x11618x3 MAGNAVALE M 5 Patrick Payne 70
21 969x27227x MAGNESPRIT G 7 Archie Alexander 67
22 3143x8x210 MILORD G 5 Jason Warren 68
23 x3270x1840 MUMBLES G 4 Daniel Bowman 68
24 13x12044x1 PARIANO M 4 David & B Hayes & T Dabernig 72
25 8511504783 READY SUNSHINE G 9 Ryan Balfour
26 6911963211 REINE HAPPY G 8 George Osborne 72
27 x729x24686 ROYAL SPINNER G 9 Bill Cerchi 61
28 142101x433 SAGARRA G 5 Robbie Griffiths 70
29 043x07288x SANG CHOI BAO G 8 Ciaron Maher & David Eustace 65
30 01089100x0 SAVEYOURENTHUSIASM (NZ) G 6 Robbie Griffiths 65
31 x048145L04 SIR KALAHAD G 5 Gavin Bedggood 67
32 328x1536x5 SOUL STAR M 5 Ciaron Maher & David Eustace 69
33 2x41597x71 SOUTHERN TURF G 5 George Osborne 68
34 0x105200x7 STORM DANCER G 6 Peter Jaques 69
35 401150x210 STRATEGIC FORCE G 6 Symon Wilde 73
36 31364x2 STRIKE CELEBRATION F 3 Nick Ryan 61
37 16x3342x13 TALL LADY M 4 Jerome Hunter 66
38 2127x51615 THE LAST NAPOLEON G 5 Kylie Vella 72
39 323538x353 THINE IS THE POWER M 4 David & B Hayes & T Dabernig 70
40 50x7x78320 THORONDOR G 4 Michael Kent 68
41 66x2216 TOOJAY G 4 Jason Hunter 60
42 9x480x67x7 UNFAIR DISMISSAL G 4 David Noonan 66
43 24x9x48343 UNSHACKLED G 6 Luke Oliver 61
44 3x545765x1 WALTONIA M 4 Luke Oliver 66
45 01311905x1 YOUNG DOURO G 6 Jamie Edwards 68
46 62842x1333 ZOUMANOR G 4 Michael Kent 65

© Racing Victoria Limited (RVL) (and other parties working with it). VIC racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RVL and other parties working with it.