From Monday 31 Aug 2015, Victorian Club Track Managers are entering track conditions directly and entry will no longer be performed by Racing Australia.

Please note that no further Track Condition Reports outside of the four Racing Victoria submission timeframes and deadlines outlined below are required to be submitted unless there is a change in Track Rating. If there is a change in Track Rating at any stage an additional report will be entered by the Victorian Club Track Managers.
For further information please contact the relevant racing club.

Item Inspection Timeframe Inspection Deadline for Track Rating to be Submitted Non Submission Follow Up
1 Day of nominations close
[after nominations close]
Following Noms Close & Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
2 Day before acceptances close
[after nominations close]
Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
3 Day of acceptances close
[before acceptances close]
Prior to 6:50am
[where there has been significant weather conditions overnight resulting in a change in Track Rating since the prior day's report]
4 Day before Race Day
[after acceptances close]
Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
5 Race Day
[after acceptances close]
Prior to 6:50am By Racing Australia
Post 6:50am


 

Sportsbet-Ballarat: Ballarat Turf Club Wednesday, 22 May 2019

Meeting Type: Country (TAB MEETING)
Rail Position: True Entire Circuit
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 6
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information: Inspection 2:30PM 17/5;
Nominations Last Published: Thu 16-May-19 12:04PM AEST
Weights declared by: Fri 17-May-19 4:00PM AEST
Acceptances must be declared before: Mon 20-May-19 9:00AM AEST
Riders must be declared before: Mon 20-May-19 12:00PM AEST
Scratching close: Wed 22-May-19 7:30AM AEST
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 358
Race 1 - Super Vobis Three-Years-Old BM64 Handicap (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 64, Handicap, Three-Years-Old, Apprentices can claim.
This race carries a SUPER VOBIS Nominators Bonus of $3,600 and a SUPER VOBIS Owners Bonus of $8,400 for qualified horses.
VOBIS Gold 3YO Horse Owners Bonus: $20,000


Track Name: Outer Track Type: Turf

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 1 ATHELEISIA Super Vobis Bonus Scheme F 3 Michael Kent 63
2 321x AURORA SUNSET Super Vobis Bonus Scheme F 3 Richard Laming 62
3 59224125x3 BEERZ WITH CLINT Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme G 3 Clinton McDonald 66
4 2215x2612 BEL’S BANNER F 3 Udyta Clarke 64
5 27x12761 BLONDE CHOICE F 3 Ciaron Maher & David Eustace 65
6 466x1247x3 BOLD TYPE Super Vobis Bonus Scheme G 3 John McArdle 61
7 416x55x BRIGHT EYES Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme F 3 Shea Eden 64
8 7x32210x DENTARA Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme F 3 Robbie Griffiths 61
9 18x FABIAN’S SPIRIT Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme G 3 Ciaron Maher & David Eustace 63
10 221x GENERAL SHORT G 3 Patrick Payne 62
11 7x22242421 HAUTCLERE Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme G 3 Mathew Ellerton & Simon Zahra 58
12 0x234x114 HEAVENLY BRIDGES Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme F 3 Henry Dwyer 66
13 x718216x74 KOBE PRINCESS Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme F 3 Luke Oliver 64
14 5x1 MAKE IT COUNT G 3 Trent Busuttin & Natalie Young 62
15 1 NEAREST THE PINS (NZ) G 3 Patrick Payne 63
16 x4352414x2 REALLY SWISH Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme C 3 Leon & Troy Corstens 62
17 x15174861x ROBE DE FETE C 3 Robbie Griffiths 68
18 6136x SCORPIOS SUNSET G 3 Leon & Troy Corstens 62
19 21x SELF IMPOSED Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme G 3 Robbie Griffiths 62
20 0x368x12 SKOB BOOM Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme G 3 Nathan Hobson 61
21 212299014x STARVIRGO Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme G 3 Anthony Freedman
22 8616 SUMMER TRIANGLE Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme F 3 Paul Preusker
23 12x SWEET JAZZ Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme F 3 Cindy Alderson 65
24 23334281x1 TAHLAYLA F 3 Leon & Troy Corstens 62
25 TOOJAY Super Vobis Bonus Scheme G 3 Jason Hunter
26 1420370x74 TRILLI (NZ) F 3 Jason Warren 63
27 8x1823x6 TURN THE TIDE Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme G 3 Cindy Alderson 62
28 7x6x1388 UPTOWN LOLA Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme F 3 George Osborne 60
29 1x VESCER Super Vobis Bonus Scheme G 3 Shane Nichols 61
30 13x6x VIENNESE STAR F 3 Ciaron Maher & David Eustace 64
31 725x1040 ZIZI LA FILLE Super Vobis Bonus SchemeVOBIS Gold Bonus Scheme F 3 Shane Nichols 62
Race 2 - Maiden Plate (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Two-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Outer Track Type: Turf

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 ABRAXOS C 3 Nikki Burke
2 4x54525364 ALL TOO NATURAL G 4 Mark C Webb
3 74x3025443 ALLTOOFAST M 4 Brendan McCarthy
4 65x BAM SHAM (NZ) G 3 Danny O'Brien
5 x247x4450x BELLA M 4 George Osborne
6 273485259x BLAZING HARADA G 4 Daryl Cannon
7 0x24222x24 CELERITATE REGEM G 4 George Osborne
8 6x45 CIENFUEGOS G 3 George Osborne
9 2 DOTHRAKI KING G 3 Luke Oliver
10 226x07 EMCONI STAR F 2 David & B Hayes & T Dabernig
11 FIGHT G 3 Nikki Burke
12 FLORENCE JAY F 3 Henry Dwyer
13 GALAXY GHOST G 3 Henry Dwyer
14 5x325x4 HAPPY SOCKS G 3 Luke Oliver
15 HEIR OF FIRE F 3 Nikki Burke
16 x069409900 HENRY’S REWARD G 5 Shayne Fisher
17 85x HOODIE G 3 Mark Sues
18 73x373x ICON G 3 Leon & Troy Corstens
19 32x2 IKNEWSHEWASMINE F 3 Jerome Hunter
20 433 IT’S A RAH F 3 Luke Oliver
21 38x4962x7x IZZY GOOD G 4 Mick Bell
22 37x5 JIMENEZ G 3 Michael Kent
23 529x MONTEFERRANTE F 3 Leon & Troy Corstens
24 ONEMOREHOST F 3 John Brooks
25 2x24x ROCK TYCOON G 3 Mick Price
26 SHAM I AM G 3 Danny O'Brien
27 SHERIFF’S WAY G 2 Nathan Hobson
28 28x9 SKY ROYALE G 4 Daniel P Kelly
29 SPRYZEN G 3 Nathan Dunn
30 TASHANI F 3 Nikki Burke
31 64x TERRIFYING F 2 David & B Hayes & T Dabernig
32 607x TILARC M 4 Mick Bell
33 TOOJAY G 3 Jason Hunter
34 0 TYCOON GRIFFO F 3 Robbie Griffiths
35 UNIQUE GOLDY G 3 Leslie Robertson
36 037847x0x5 VISION OF LIFE G 6 Len Ablett
37 455x65696 WHENEIM G 4 Brendan McCarthy
38 36x2 YOUNG HARRY COOL G 3 Colin Scott
39 ZIPPY F 3 Patrick Payne
Race 3 - Maiden Plate (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Two-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Outer Track Type: Turf

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 4933 AL MA BELLE F 3 Mitchell Freedman
2 69x87x97 ALL IN SYNC F 3 Mark Sues
3 30x798 ANNALOVA M 4 Ian Pankhurst
4 08x ARCHIE CEE G 4 Chris Calthorpe
5 9x80x BARACK O’BANNER G 3 Leon & Troy Corstens
6 6x7724x970 BELAR BLUE G 3 John Moloney
7 x484x5553x BIODOME G 5 Mark C Webb
8 BORONDINO DREAM G 2 Trent Busuttin & Natalie Young
9 7 BRAGGING G 3 Jerome Hunter
10 0422x6 BRILLIANT CONCEPT G 3 Matthew Williams
11 25x3 CASINO DELIGHT F 3 Jerome Hunter
12 77 CAT RAIDER G 3 Melody Cunningham
13 4x448 CHOKITA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
14 0432x55 CHORTOMIC G 4 Gregory Daffey
15 9x72 DENATIN G 3 Matthew Williams
16 9x96x958 DHURIAAD M 4 Tony Parker
17 63x3446363 DON’T TEST ME G 7 Mark C Webb
18 x44747x724 EDGE OF THE EAVES M 4 Mick Bell
19 862 ELIABELLA F 3 Robbie Griffiths
20 75385454x6 EMILY I AM M 4 Ron Gill
21 x0x52775x0 ERAWAN G 9 Rick Pinsent
22 337x6 ESPADEIRO G 3 Tony McEvoy
23 44x3 FANCY LIQUOR M 4 Archie Alexander
24 7x5286x43 GARBO G 3 Jane Baker
25 9x0 GOOD TO DREAM F 3 Aaron Purcell
26 436x444627 HARLIN EXPRESS F 3 George Osborne
27 2x3245x4 HEAVENLY EMPEROR (NZ) G 3 Stephen Brown
28 2 INDEPENDENT ROAD G 2 David & B Hayes & T Dabernig
29 7057 ISLAND TIME M 4 Chris Calthorpe
30 3 LA LUCCIOLA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
31 0x0504880x LADY PIE M 4 Frank Creamona
32 8760x587 LET’S ATOM R 5 Shayne Fisher
33 80x29 LONROADTOFLY M 4 Matthew Williams
34 779x425x78 LOOK WEST (NZ) G 4 Brett Scott
35 8x5 LOPE GLOW F 3 Jerome Hunter
36 3 MAJOR GOWEN G 3 David & B Hayes & T Dabernig
37 0x22325x MILEY’S MAN G 6 Jennifer Smith
38 60x333 MONDOLEA G 4 Luke Oliver
39 54 MR CANFORD MAN G 3 Carlo Vidotto & Clay Beasy
40 x44666x897 NETRA’S BOY G 4 John Brooks
41 236x00669 OUR BLACKJACK G 6 Terry Kelly
42 6734 PLAY SCHOOL F 3 Matt Laurie
43 64 PRINCE ARTIE G 3 Michael Huglin
44 7 REBEL TYPHOON G 2 Mathew Ellerton & Simon Zahra
45 3 RESET ALL M 4 Mark C Webb
46 5 SERENE SPIRIT F 3 David & B Hayes & T Dabernig
47 9 SHE’S A KARAKA (NZ) F 2 Ciaron Maher & David Eustace
48 5x8 SORORITY LASS F 3 Peter Gelagotis
49 9x643x62 SPILIA G 3 Danny O'Brien
50 7x STEAM ROLLER G 3 Henry Dwyer
51 2x0068x804 TAKAHE (NZ) G 4 Bryce Stanaway
52 0 THE BARMAN G 3 Cathleen Wilson
53 49484 THE COOK M 4 Mark C Webb
54 365x TIMOR ROAD C 3 Chris Calthorpe
55 60x34242 TOFF LOVE G 3 Luke Oliver
56 40x8627246 UNO RUBY M 4 Ciaron Maher & David Eustace
57 9x78x00900 UNUSUAL M 4 John Howard
58 666 URBAN ARMOUR (NZ) G 3 Daniel Bowman
59 0x696669x6 VERDANCY G 4 Chris Calthorpe
60 VIRTUOUS F 3 Robbie Griffiths
61 2 WE KNOW SO (NZ) F 3 Michael Kent
62 3x442352x2 WOODCROFT G 5 Ryan Balfour
63 0x YELLILONG BUGG M 4 Yvonne Harvey
64 5x5 YULONG ROCKSTAR C 2 Ciaron Maher & David Eustace
Race 4 - BM64 Handicap (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 64, Handicap, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Outer Track Type: Turf

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 1x96864x2 ANTILIA F 3 Matt Cumani 60
2 3x73185x BLACK BACARDI M 4 Aaron Purcell 60
3 27x12761 BLONDE CHOICE F 3 Ciaron Maher & David Eustace 65
4 4x5x428174 BROTHER PAUL G 4 Shaun Dwyer 57
5 4x310x CHOUXTER (NZ) G 4 Ciaron Maher & David Eustace 62
6 2x1232224x CINCINNATI RED (NZ) M 4 Leon & Troy Corstens 64
7 x7241129x7 CONTILLA M 7 Luke Oliver 61
8 360285364x CREDIBLE WITNESS G 5 Scott Cameron 63
9 7x32210x DENTARA F 3 Robbie Griffiths 61
10 18x FABIAN’S SPIRIT G 3 Ciaron Maher & David Eustace 63
11 469x321x7x GOLDEN ESPRIT G 5 Mark C Webb 56
12 x10420x504 HAVADASH G 5 Symon Wilde 64
13 414x5088x3 HE’S THE BOMB H 4 Daniel Bowman 56
14 15737x7520 ILLUMINAIRE F 3 Leon & Troy Corstens 65
15 x14705156x JOE’S PRIDE M 6 Ross Pecora 57
16 1745x8 KUROCAINE G 3 Rachael Cunningham 60
17 5x1 MAKE IT COUNT G 3 Trent Busuttin & Natalie Young 62
18 6x13754x24 MIGHTY MOSHE M 5 Melody Cunningham 58
19 21x5 MISS CARBONI F 3 Archie Alexander 62
20 366x113 MISS LIBERTAS F 3 Anthony Freedman 65
21 86x587000x ONEHUNDRED PERCENT G 4 Daryl Cannon 66
22 36622263x1 PERFECT STATUE M 5 Jerome Hunter 73
23 089289x408 PETITE’S REWARD M 6 Brendan McCarthy 64
24 493x417247 PRAHAAR M 4 Robbie Griffiths 64
25 x4352414x2 REALLY SWISH C 3 Leon & Troy Corstens 62
26 48x57192x5 REINE HAPPY G 7 George Osborne 63
27 84221547x3 REWARD WITH RETURN G 5 Nathan Hobson 72
28 40x114x63 RIVER HOUSE (NZ) G 4 Matthew Enright 67
29 192424246x RIVERINA DANCER F 3 David & B Hayes & T Dabernig 61
30 40x38134x3 SALTY KISSES M 4 George Osborne 67
31 6136x SCORPIOS SUNSET G 3 Leon & Troy Corstens 62
32 89x649178x SMASH THE GONG G 6 Barry Goodwin 63
33 450x311363 SONAISALI M 4 George Osborne 63
34 212299014x STARVIRGO G 3 Anthony Freedman
35 110x0x098x STYLISH ASSASSIN G 6 Andrew Campbell 66
36 23334281x1 TAHLAYLA F 3 Leon & Troy Corstens 62
37 0x1x155x3x TAX FREE G 7 Mark C Webb 64
38 8x1823x6 TURN THE TIDE G 3 Cindy Alderson 62
39 36x2x371x9 WALLACE STREET G 4 Barry Goodwin 66
40 200x17x65x WILDWOOD JADE M 4 Luke Oliver 65
Race 5 - BM64 Handicap (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 64, Handicap, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Outer Track Type: Turf

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 30x5145x64 ABERRO H 4 Matt Laurie 63
2 1328x23692 ABINGER M 4 Michael Kent 61
3 269x312804 ACCREDITATION (NZ) G 6 Symon Wilde 64
4 921 AISLE SIX G 4 Paul Preusker 62
5 7x33063305 AUTMED G 5 Mark C Webb 57
6 x520446134 BOOZE FREE G 6 Michael Ryan 57
7 32912135x2 BRONSKI G 5 Sue Jaensch 67
8 138x470765 BUDDY FOR NOTHING G 5 Stephen Field 52
9 9793195x60 CHARLTON G 5 Robbie Griffiths 66
10 0322 CHILULA (NZ) F 3 Shaun Dwyer 59
11 22240x139 COLLECTABLE F 3 Robbie Griffiths 64
12 4x44124x DOGMATIC G 3 Richard Laming 62
13 6605x56553 DON’T GET EXCITED G 9 Nathan Hobson 61
14 9x533109x8 DOUBLE THE MAGIC M 4 Ciaron Maher & David Eustace 68
15 87x0735649 DRY BISCUIT G 8 Michael Ryan 54
16 2632146x6 DUKE DICTADOR (NZ) G 4 Paul Preusker 60
17 34x123x234 EVIE MATILDA M 5 Anthony Freedman 61
18 30x44169x5 FLORIDA DREAM G 3 Luke Oliver 60
19 0731 GIVEPEACE A CHANCE G 3 Colin Little 62
20 478x291908 GOOSEY FAIR (NZ) M 4 Kevin Corstens 59
21 940x111x48 GRAMMAR BOY G 4 Symon Wilde 62
22 1 HARBOUR VIEWS (FR) G 4 Matthew Williams 63
23 9x4817x735 HEDIARD F 3 Anthony Freedman 61
24 5x1 HIGH EXCALEBRATION F 3 Jerome Hunter 62
25 x920000x85 I AM THE DARK G 6 Doug Whitworth 66
26 818923x701 IGNITER C 3 Robbie Griffiths 65
27 999x401970 JEALOUS TYCOON M 4 Chris Calthorpe 59
28 5876x8104 JENNEVEE F 3 Patrick Keane 60
29 4623819x55 JUST ARTIE G 5 Mark Sues 55
30 24260x46x3 KING KABUTO G 4 Ciaron Maher & David Eustace 60
31 2902631729 LEILA’S STAR M 4 Peter Chow 61
32 5265548x56 LIKE THE CLAPPERS G 9 Matthew Williams 67
33 6531990779 LOKITIN G 7 Mark C Webb 50
34 23210x99 MAGNUM OPUS G 3 Ciaron Maher & David Eustace 60
35 x488652231 MALEVOLENT G 3 Luke Oliver 57
36 40x198x7x6 MALMAS (FR) G 6 Richard Laming 64
37 11x7048x31 MISTA KNOWITALL G 5 Peter Hardacre 60
38 8x83160 MRS SIPPY F 3 Henry Dwyer 62
39 5442132611 NOTABLE CHOICE G 5 Robbie Griffiths 68
40 5504056284 OUR TURN M 7 Mark C Webb 52
41 4415736x40 PAMANDO M 4 John McArdle 63
42 616x298x60 PENTHOUSE KITTEN (NZ) M 5 Francis Finnegan 58
43 6623662596 PRESS RELEASE M 6 Terry Mulder 46
44 x67x967593 PRESUMPTUOUS G 6 Leigh Childs 58
45 2332148x21 PURE COLOUR M 4 Patrick Payne 65
46 2216110x QUALITY APPROACH G 3 Ciaron Maher & David Eustace 70
47 0779689797 QUEEN GORGO M 7 Mark C Webb 53
48 4028088545 REIGNING IN PARIS M 6 Luke Oliver 58
49 x1133127x0 ROOM TO RHYME M 5 Marita Lawson 65
50 30x7431502 SAFETY DANCE G 4 David & B Hayes & T Dabernig 61
51 5310 SAINT PETER G 3 Ciaron Maher & David Eustace 60
52 80x741x462 SAVVY BELLE M 5 Michael Huglin 65
53 092632x077 SCALLOP G 5 Mick Bell 52
54 0302776x38 SENSATION ALLY M 6 John McArdle 64
55 1451x22140 SENTIMENTALIST G 4 Terry & Karina O'Sullivan 67
56 3434378817 SEUL SPIRIT G 9 Tony Parker 63
57 5x2421x72 SHAKE ON IT G 3 Anthony Freedman 62
58 15x0272x87 SONGS OF IRELAND M 4 Colin Scott 61
59 105x948x47 SOUFFRANT G 4 Symon Wilde 63
60 2453145746 SPALDING COVE G 6 Byron Cozamanis 64
61 83x00x4391 SUNDELL M 5 Dennis Oliver 62
62 497x679x11 SUPREME HARMONY (NZ) G 5 Archie Alexander 64
63 30x406x341 TANTIVY F 3 Leon & Troy Corstens 60
64 1x58x32 TEE TRAIN G 3 Symon Wilde 63
65 72x3563585 THE REGIMENT G 4 John Moloney 58
66 3x16524 THE SIDEKICK (NZ) G 3 Anthony Freedman 60
67 6x13 TIDES F 3 Anthony Freedman 62
68 1962x0x310 TIMOR GOLD G 5 Jane Baker 64
69 658x322842 TOORAK WARRIOR G 4 Robbie Griffiths 61
70 2x26x1x963 WAYNE COUNTY G 5 Symon Wilde 60
71 431x767x42 WHOSYOURHOUSEMATE (GB) G 5 Michael Moroney 68
72 73214x608x WOLFE TONE (NZ) G 4 Francis Finnegan 59
73 0x214 YULONG PATROL (IRE) C 3 Ciaron Maher & David Eustace 61
74 919x671067 ZAGAYA G 7 Keith Bourke 69
Race 6 - BM64 Handicap (2000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 64, Handicap, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Outer Track Type: Turf

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x445617x67 ABOUT TIME BILL G 8 Rachael Cunningham 54
2 4x21422x43 ARTY LUCAS G 4 Paul Preusker 61
3 3x5331 BLOND RULER F 3 Nick Ryan 61
4 x45751x710 BRITANNICUS G 4 Symon Wilde 64
5 8x4147 CAORUNN CITY (NZ) G 3 Phillip Stokes 61
6 0322 CHILULA (NZ) F 3 Shaun Dwyer 59
7 8600x38435 COLUMN (GB) G 6 Aaron Purcell 56
8 7105x89330 COSMIC CITY (NZ) G 3 Trent Busuttin & Natalie Young 58
9 795430236x CRAFTY CRUISER G 11 Bryce Stanaway 60
10 597x062100 DELOS (NZ) G 4 Peter Chow 60
11 3246x219 DUNMAM G 3 Ciaron Maher & David Eustace 60
12 83079x3531 EATON G 6 Michael & Luke Cerchi 63
13 621 EL VINCITORE G 3 Ciaron Maher & David Eustace 62
14 34x123x234 EVIE MATILDA M 5 Anthony Freedman 61
15 9717983858 FINE EVADER G 7 Dan O'Sullivan 52
16 742315x646 GENERALMAINTENANCE G 4 Leon & Troy Corstens 57
17 111798x800 GEODESIC G 6 Mitchell Freedman 64
18 9x4817x735 HEDIARD F 3 Anthony Freedman 61
19 59609121x9 HELLO MY FRIEND M 4 Charlotte Littlefield 62
20 9x15545x05 HENPECKER (NZ) M 5 Matthew Williams 68
21 7860847604 HI CALIBER G 5 Dan O'Sullivan 47
22 67602411x7 JUDGE JEUNY G 8 Aaron Purcell 58
23 04418x3576 MAIGRET F 3 Mitchell Freedman 59
24 40x198x7x6 MALMAS (FR) G 6 Richard Laming 64
25 55553212 MI KERI PI F 3 David & B Hayes & T Dabernig 61
26 7148 MISS TIPI HAERE M 5 Kim & Gayle Mayberry 61
27 2x19x44737 MOSHWAY G 5 Richard Laming 61
28 9x512307x0 MR SHERIDAN (NZ) G 6 Ciaron Maher & David Eustace 67
29 6043163576 OUR GIRL BABS M 4 Shea Eden 54
30 33139x303 PRESSURE (NZ) F 3 Matt Cumani 63
31 862331 RACING PARADISE (NZ) G 3 David & B Hayes & T Dabernig 61
32 8x0000x859 RIPPER RIO G 7 David & B Hayes & T Dabernig 62
33 44x5476217 SEATTLE PARK G 5 Michael Kent 67
34 406x085674 SENOR ALF G 5 David & Coral Feek 53
35 1451x22140 SENTIMENTALIST G 4 Terry & Karina O'Sullivan 67
36 3x829x1649 SHE’S ON TIME (NZ) F 3 Cindy Alderson 60
37 451x7079x3 SOLAR CROSS (GB) G 5 Matt Cumani 64
38 7262x54621 THE MALLEE MOB G 3 Terry & Karina O'Sullivan 61
39 1962x0x310 TIMOR GOLD G 5 Jane Baker 64
40 076x3301 TRUMPSTA G 3 Nick Smart 61
41 7048x23330 VISAO G 3 Ciaron Maher & David Eustace 68
42 7253580x56 ZILBIYR (FR) G 6 Robert Kingston 66
43 90x500x251 ZLATAN G 11 Larry Childs 57
Race 7 - BM70 Handicap (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 70, Handicap, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Outer Track Type: Turf

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 1328x23692 ABINGER M 4 Michael Kent 61
2 269x312804 ACCREDITATION (NZ) G 6 Symon Wilde 64
3 254x142251 ALSVIN G 4 Shea Eden 66
4 64x36978x1 ARANCINI G 6 Kevin Corstens 74
5 0237268x52 BALLET MASTER (NZ) G 5 Pat & Chris Hyland 71
6 21x0290x61 BONFIRE GOLD G 6 Matthew Enright 62
7 2x5029360x BOXACHOCOLATES (NZ) G 6 Stephen Brown 74
8 32912135x2 BRONSKI G 5 Sue Jaensch 67
9 BUFFALO RIVER (USA) G 3 Michael Moroney
10 10328x3133 CANNY MOVE G 5 Belinda O'Loughlin 68
11 160x1143x3 CASH RAIDER G 4 John McArdle 66
12 134x673x52 CZECHOSLOVAKIA (NZ) G 4 Trent Busuttin & Natalie Young 65
13 6605x56553 DON’T GET EXCITED G 9 Nathan Hobson 61
14 x41490335x FAST PLAN G 5 Mitchell Freedman 67
15 216x239531 FINALLY FREE (NZ) H 8 Mark Sues 65
16 21x324x845 GOING GAGA G 5 Michael Hickmott 66
17 00x2182672 GOOD THERAPY G 5 Clinton McDonald 67
18 110x13x234 HEIR TO THE THRONE (NZ) G 4 Henry Dwyer 69
19 16x12531x7 HONORABLE MENTION (NZ) G 4 Henry Dwyer 72
20 8x125x7537 JEST FOR THE ROAD G 6 Julie Crosbie 66
21 34214267x JUNIPAL C 3 Ciaron Maher & David Eustace 68
22 x5947797x5 LA FLEURETTE M 6 Symon Wilde 68
23 316335x3L2 LA LOVA M 4 Aaron Purcell 63
24 2x1217x201 MOOR WANTED G 4 Peter Chow 74
25 5223x342x9 MORE BRICKS G 3 Paul Preusker 66
26 2x9110x MORE THAN EVER (NZ) G 4 Tony McEvoy 66
27 3x1x15x MR TIPLA (NZ) G 4 Trent Busuttin & Natalie Young 66
28 x249442234 NOTHIN’ LEICA HIGH G 4 Robbie Griffiths 63
29 190x8625x8 PAKAYA PRINCE G 6 John McArdle 67
30 37964113x5 PENINSULA BOY (NZ) G 6 Matthew Enright 63
31 96x3321813 RIEL REWARD G 4 Cindy Alderson 69
32 6211616x40 RIKIBOBBY G 5 Peter Hardacre 68
33 x1133127x0 ROOM TO RHYME M 5 Marita Lawson 65
34 6563442191 SARKOZY (NZ) G 4 Trent Busuttin & Natalie Young 70
35 4111040x00 SILVER STRATUM G 6 Archie Alexander 67
36 x0514x6064 SOVEREIGN DUKE G 7 Noel Watson 68
37 16x1426 SPIELBERG C 3 Henry Dwyer 69
38 33242x2222 STREET SHEIK G 4 Patrick Payne 70
39 92106x5156 SUNDAY NIGHT TEA G 4 Ciaron Maher & David Eustace 69
40 416x3 TALL LADY F 3 Jerome Hunter 62
41 2140x568x9 THE PASSAGE G 5 Amy McDonald 68
42 658x322842 TOORAK WARRIOR G 4 Robbie Griffiths 61
43 414237x90x UBIN THUNDERSTRUCK (NZ) G 6 Scott Cameron 66
44 03570x87x0 WAR LEGEND (NZ) G 6 Amy McDonald 67
45 4356622211 WHITEMORE G 3 Robbie Griffiths 61
46 70x616x772 WHYOUASK M 5 Mick Price 69
Race 8 - Fillies and Mares BM78 Handicap (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,250, 2nd $6,300, 3rd $3,150, 4th $1,750, 5th $1,050, 6th $700, 7th $700, 8th $700, 9th $700, 10th $700
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 78, Handicap, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares, Apprentices can claim.

Track Name: Outer Track Type: Turf

Field Limit: 0 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 63x1589711 CATH’S VILLAGE M 4 Kevin Corstens 72
2 703x3210x3 FERN M 4 John Moloney 61
3 15737x7520 ILLUMINAIRE F 3 Leon & Troy Corstens 65
4 316335x3L2 LA LOVA M 4 Aaron Purcell 63
5 3x11465x6x LADY OF FLANDERS M 4 Nigel Blackiston 74
6 56x4162x1 MAID EQUAL F 3 Robbie Griffiths 66
7 6x13754x24 MIGHTY MOSHE M 5 Melody Cunningham 58
8 0x32102425 MOSSBELLE M 5 Robbie Griffiths 67
9 4713x1231 MRS O’MALLEY F 3 Enver Jusufovic 72
10 21103212x5 NARIKO M 4 Mick Price 80
11 11032x NOTATION F 3 David & B Hayes & T Dabernig 70
12 36622263x1 PERFECT STATUE M 5 Jerome Hunter 73
13 493x417247 PRAHAAR M 4 Robbie Griffiths 64
14 44221215x5 RIVERINA LASS M 4 Cindy Alderson 66
15 96197025x4 RUN GYPSY RUN M 5 Mick Price 76
16 40x38134x3 SALTY KISSES M 4 George Osborne 67
17 14x8706x37 SO FAR SOKOOL (NZ) M 4 Archie Alexander 77
18 x12531164x SOMETHING SILVER M 4 Clinton McDonald 71
19 1420370x74 TRILLI (NZ) F 3 Jason Warren 63
20 x532126132 UNDOUBTABLE MISS M 4 Robbie Griffiths 68
21 215160x347 VOILA F 3 Chris Waller 68

© Racing Victoria Limited (RVL) (and other parties working with it). VIC racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RVL and other parties working with it.