Gold Coast: Gold Coast Turf Club Thursday, 17 May 2018

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
Rail Position: True entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Fri 18-May-18 3:04PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 87
Trials - Finalised 17/5 - 7:32am
Race 1 - 8:00AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.98 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 USMANOV Toby Edmonds Jeff Lloyd 4  
2 7 JACK DERIPPA Toby Edmonds Cyril Small 1.75L 7  
3 6 MISS LOUISIANA Anthony Freedman Jim Byrne 4L 6  
4 2 REPATRIATE Gillian Heinrich & Ben Rodgers Darryl McLellan 4.5L 2  
5 3 BLACKPOOL (NZ) Scott Morrisey Shannon Doyle 4.8L 3  
6 5 CHUAVE DOG David Joice Ryan Plumb 10.8L 5  
7 8 MARK OF THE CLASS John Zielke Jed Hodge 11L 8  
8 1 LUTECE Noel Doyle Minehiko Shimodaira 25L 1  
Race 2 - 8:10AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.21 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 8 GEMELLI Trevor Whittington Jason Taylor 7  
2 2 GREAT KEPPELL Toby Edmonds Jeff Lloyd 10.75L 2  
3 1 SCILAGO Kim Loy Jarrod Woodhouse 11.05L 1  
4 3 COOLWEDGE Toby Edmonds Jim Byrne 11.35L 3  
5 5 GRAND DE LAGO John Zielke Ryan Plumb 13.6L 4  
6 7 ROCKNAVAR Matthew Dunn Tegan Harrison 16.6L 6  
7 6 EXACTAMENTE Gillian Heinrich & Ben Rodgers Darryl McLellan 17.1L 5  
4 TIDES Anthony Freedman 0
Race 3 - 8:20AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.17 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 SAPPHIRE GIFT Helen Page Daniel Griffin 5  
2 8 SOGNI John Zielke Shannon Doyle 0.1L 7  
3 7 TELL EVERYBODY Matthew Dunn Tegan Harrison 1.35L 6  
4 3 HOCKED John Smerdon Luke Rolls 2.6L 3  
5 4 SHIJIN Scott Morrisey Jed Hodge 8.1L 4  
6 2 WHYMELO Toby Edmonds Jim Byrne 11.1L 2  
7 1 MALAHIDE Michael Costa Scott Galloway 11.2L 1  
5 THE PINES Toby Edmonds 0
Race 4 - 8:30AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.81 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 VIRAL Toby Edmonds Jim Byrne 3  
2 7 THE FIRE TRAP Matthew Dunn Michael Cahill 0.1L 7  
3 2 DECODER Les Kelly Ryan Plumb 8.35L 2  
4 6 PHOENIX GLOBAL Toby Edmonds Jeff Lloyd 9.35L 6  
5 4 IAMPAIDFOR John Zielke Luke Dittman 9.85L 4  
6 8 TATCEE Chris Waller Glen Colless 12.1L 8  
7 1 WATERSIDE (NZ) Scott Morrisey Shannon Doyle 12.3L 1  
8 5 THE TEASER Michael Costa Scott Galloway 18.55L 5  
Race 5 - 8:40AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.17 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 8 POWERFUL SAGA Helen Page Jed Hodge 7  
2 2 THEY CALL ME ROSE (NZ) Trevor Whittington Jason Taylor 1L 2  
3 1 GREAT GLEN (GB) Chris Waller Michael Cahill 4L 1  
4 6 HONOUR’N’STRENGTH Melissa Leitch Ryan Plumb 4.2L 5  
5 3 EXCALIBRATOR Helen Page Daniel Griffin 4.4L 3  
6 5 SIEGFRIED Toby Edmonds Jeff Lloyd 4.5L 4  
7 7 PRESCIENCE (IRE) Chris Waller Glen Colless 10.25L 6  
4 KINCAPLE CHIEF (NZ) John Smerdon 0
Race 6 - 8:50AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.34 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 SUPIDO Michael Kent Michael Cahill 3  
2 4 INVINZABEEL Chris Waller Glen Colless 0.75L 4  
3 7 ON THE SPOT Toby Edmonds Jim Byrne 1.05L 7  
4 1 SOCIAL VAMPIRE Helen Page Daniel Griffin 2.55L 1  
5 2 DESMON’S PRIDE Les Kelly Ryan Plumb 2.65L 2  
6 6 LORD CHAMBERLAIN (NZ) Graeme Shaw Laura Cheshire 7.4L 6  
7 5 SKYTREK Barry Lockwood Ric McMahon 10.4L 5  
Race 7 - 9:00AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.08 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 TOO EASY BRO Helen Page Daniel Griffin 4  
2 3 SILENT STATUE John Smerdon Cyril Small 0.3L 3  
3 2 CATATUMBO Michael Costa Scott Galloway 3.3L 2  
4 8 DIVISIONAL Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 3.6L 8  
5 5 COULTHARD Les Kelly Ryan Plumb 3.8L 5  
6 6 REAL ELUSIVE Kelly Doughty Matthew Palmer 6.05L 6  
7 1 PERCUSSION Toby Edmonds Kanichiro Fujii 10.8L 1  
8 7 SERVEUR Matthew Dunn Jim Byrne 11.8L 7  
Race 8 - 9:10AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.81 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 GRANDIOSO Les Clarke Brad Stewart 1  
2 4 AKAGE Brian Crowley Ryan Plumb 0.3L 3  
3 6 COOL MOVER Gillian Heinrich & Ben Rodgers Darryl McLellan 0.4L 5  
4 3 PRICING POWER Toby Edmonds Jim Byrne 0.7L 2  
5 5 SPANISH HURRICANE Matthew Dunn Tegan Harrison 2.7L 4  
6 7 RALLIER Helen Page Daniel Griffin 3.95L 6  
2 ROYAL EQUIANO David Joice 0
Race 9 - 9:20AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.26 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 CREATEYOUR OWNLUCK John Smerdon Luke Rolls 3  
2 4 WEAPONISED Neville Stewart Brad Stewart 1L 4  
3 6 INDIAN STAR Marcus Wilson Michael Cahill 1.5L 6  
4 7 D’ORO MAGIC Toby Edmonds Scott Hillebrand 3.5L 7  
5 5 WALLANDER Matthew Dunn Jim Byrne 4.25L 5  
6 1 JEFE Tracy Timbery Paul Timbery 11.25L 1  
7 8 MISTY MERC (NZ) Marcus Wilson Ryan Plumb 12.25L 8  
8 2 SYNBEAT Helen Page Daniel Griffin 14.25L 2  
Race 10 - 9:30AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.96 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 AMERICAN ENEMY David Joice Shannon Doyle 7  
2 1 CAISHEN IN Toby Edmonds Kanichiro Fujii 0.5L 1  
3 4 WITHOUT REVENGE Matthew Dunn Jim Byrne 1.25L 4  
4 2 ON SHOW Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 1.45L 2  
5 3 SOLSPEIL Marcus Wilson Michael Cahill 1.65L 3  
6 6 RULER Les Kelly Ryan Plumb 5.4L 6  
7 5 STYK AT IT Daiki Chujo Noriyuki Masuda 17.15L 5  
8 OCEAN ADDICT (NZ) Toby Edmonds 0
Race 11 - 9:40AM Two-Years-Old (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:56.06 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 PIPE DREAM LASS David Fletcher Luke Rolls 2  
2 3 BEACH BABY Stephen Lee Daniel Griffin 1.75L 3  
3 5 COCO FASHION Mark Palmer Rikki Palmer 5.75L 5  
4 4 WOLF ALICE Bruce Hill Jag Guthmann-Chester 5.95L 4  
5 1 HUMDINGA Bruce Hill Matthew Palmer 6.95L 1  
Race 12 - 9:50AM OPEN (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:57.76 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 BIG TREE Peter Balzen Shannon Doyle 1  
2 3 AMENZEL Les Kelly Ryan Plumb 0.5L 2  
3 4 LEGAL COUNSEL Lennie Wheeler Luke Rolls 4.25L 3  
2 SUPIDO Michael Kent 0
Race 13 - 10:00AM Maiden - Class 2 (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:56.24 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 TEVYE Les Kelly Matthew Palmer 3  
2 1 CONSPICUOUS Barry Lockwood Ric McMahon 1.25L 1  
3 6 WINDCATCHER Les Kelly Ryan Plumb 4.25L 6  
4 2 TOUGH ONE Stephen Lee Noriyuki Masuda 7.25L 2  
5 5 ONSET Neville Stewart Brad Stewart 8.25L 5  
6 4 CHAVO Stephen Lee Daniel Griffin 10.5L 4  
Queensland

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.