Hobart Inside Track: Tasmanian Racing Club Tuesday, 31 October 2017

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: N/A
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 01-Nov-17 1:02AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 41
TRIALS Finalised 31/10 - 7.30am
Race 1 - 10:30AM Open Trial (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:27.42 Last 600m: 0:36.04 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 WEEKEND WHISKY Royston Carr Ms Sigrid Carr 2  
2 6 UP CUPS Rhonda Mangan Ms Rhonda Mangan 0.5L 6  
3 4 GLOBAL PRINCESS Royston Carr Troy Baker 0.9L 4  
4 3 ACRONYM Royston Carr Miss Grace LaBarre 2.2L 3  
5 5 ZIPPONET Tammy Mollross Ms Georgie Catania 3.5L 5  
6 1 FEARLESS FILOU (NZ) Adrian Duggan Bulent Muhcu 3.6L 1  
Race 2 - 10:45AM Open Trial (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:56.61 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 GEEGEE TRENDSETTER Stuart Gandy Ms Georgie Catania 3  
2 1 APRIANO John Luttrell Ms Rhonda Mangan 0.5L 1  
3 5 FASTNET DRAGON Charlie Goggin & Luella Meaburn Ms Sigrid Carr 3.8L 5  
4 4 SOLOMON’S SONG Scott Brunton David Pires 4L 4  
5 6 LADY JANE Royston Carr Troy Baker 4.5L 6  
6 2 SUNDAY CIDER Nicole Luttrell Shuji Amano 12.3L 2  
Race 3 - 11:00AM Open Trial (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:56.97 Last 600m: 0:34.67 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 MY BIDDY Max Cowen Shuji Amano 3  
2 4 MILLMOUNT Stephen Lockhart Troy Baker 0.5L 4  
3 2 NISSKY Ian Hay Bulent Muhcu 1.5L 2  
4 5 IMPULSIVE LAGER Cameron Thompson Mehmet Ulucinar 3.8L 5  
5 6 GEE GEE SPITFIRE Stuart Gandy Ms Sigrid Carr 4.2L 6  
6 1 TRUSTED WARRIOR Chris Crook & Imogen Miller Brendon McCoull 5.2L 1  
Race 4 - 11:15AM 2YO Trial (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:57.10 Last 600m: 0:35.16 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 GEE GEE QUEEN BEE Stuart Gandy Ms Sigrid Carr 1  
2 2 GEE GEE TOP TIP Stuart Gandy Ms Georgie Catania 0.8L 2  
3 3 GEE GEE RUNAWAY Leon, Dean & Trent Wells Bulent Muhcu 1.3L 3  
4 4 GEE GEE BORN FREE Stuart Gandy Troy Baker 4.1L 4  
Race 5 - 11:30AM 2YO Trial (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:58.15 Last 600m: 0:35.40 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 GEE GEE SECONDOVER Leon, Dean & Trent Wells Ms Sigrid Carr 4  
2 2 GEE GEE MR PAUL Stuart Gandy Ms Georgie Catania 5.3L 2  
3 1 BUZZERED Cameron Thompson Bulent Muhcu 5.4L 1  
4 3 GEEGEES FIRST LADY Stuart Gandy Troy Baker 6.7L 3  
Race 6 - 11:45AM Three-Years-Old Open (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:56.86 Last 600m: 0:34.99 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 GEE GEES BOY Stuart Gandy Ms Georgie Catania 3  
2 4 QUICK QUILL Royston Carr Ms Sigrid Carr 0.1L 4  
3 2 COPPERHEAD ROAD Rhonda Mangan Ms Rhonda Mangan 6.1L 2  
4 1 SIMPLISQUI Walter McShane Shuji Amano 16.1L 1  
Race 7 - 12:00PM Maiden/Class 1 Trial (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 1, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:57.14 Last 600m: 0:34.99 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 LEVISSI Ray Worbey Bulent Muhcu 4  
2 6 FROG IN A POND Scott Brunton Mehmet Ulucinar 0.1L 6  
3 1 GEE GEES LIBERTY Leon, Dean & Trent Wells Ms Sigrid Carr 3.9L 1  
4 2 SHORTY KNOX John Hill Troy Baker 4.7L 2  
5 5 LION SPEED Harriet Paul Shuji Amano 4.8L 5  
6 3 ETERNAL MOON Chris Crook & Imogen Miller Brendon McCoull 10.8L 3  
Race 8 - 12:15PM Maiden/Class 1 Trial (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 1, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Inside Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:58.29 Last 600m: 0:35.74 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 FANCY DANZ Tammy Mollross Ms Georgie Catania 4  
2 5 GEEGEES CASH COW Leon, Dean & Trent Wells Miss Grace LaBarre 0.1L 5  
3 1 GRATIUS Ian Hay Bulent Muhcu 0.4L 1  
4 3 CRITERIUM Chris Crook & Imogen Miller Brendon McCoull 4.7L 3  
5 2 STORM PRESS Royston Carr Ms Sigrid Carr 6.2L 2  

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.