2017 RVL

From Monday 31 Aug 2015, Victorian Club Track Managers are entering track conditions directly and entry will no longer be performed by Racing Australia.

Please note that no further Track Condition Reports outside of the four Racing Victoria submission timeframes and deadlines outlined below are required to be submitted unless there is a change in Track Rating. If there is a change in Track Rating at any stage an additional report will be entered by the Victorian Club Track Managers.
For further information please contact the relevant racing club.

Item Inspection Timeframe Inspection Deadline for Track Rating to be Submitted Non Submission Follow Up
1 Day of nominations close
[after nominations close]
Following Noms Close & Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
2 Day before acceptances close
[after nominations close]
Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
3 Day of acceptances close
[before acceptances close]
Prior to 6:50am
[where there has been significant weather conditions overnight resulting in a change in Track Rating since the prior day's report]
4 Day before Race Day
[after acceptances close]
Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
5 Race Day
[after acceptances close]
Prior to 6:50am By Racing Australia
Post 6:50am


 

Tatura: Tatura Racing Club Tuesday, 17 October 2017

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
Rail Position: True Entire Circuit
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Thu 19-Oct-17 11:33AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 74
Race 1 - 9:15AM Two-Years-Old Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.47 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 GABORONE Tony Vasil Michael Poy 0  
2 7 FIERA VISTA Darren Weir Harry Coffey 5L 0  
3 5 MASTERBRAX Darren Weir Jake Bayliss 8L 0  
4 4 SAVOIE Darren Weir Lewis German 8.5L 0  
5 6 IT’S DEWOLOFF Mark Young Daniel Moor 9L 0  
6 1 PREDECESSOR Dean Binaisse Cory Parish 29L 0  
8 FARTHING WOOD Darren Weir 0
2 MR GRIZZLE Darren Weir 0
Race 2 - 9:30AM Three-Years-Old Fillies Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.69 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 FOLK SONG David & B Hayes & T Dabernig Jake Duffy 0  
2 1 RADIANT WARRIOR Gerald Egan Lachlan King 0.4L 0  
3 6 LIBERTY’S GIFT Dan McCarthy Tahlia Hope 0.6L 0  
4 4 ALNAAS David & B Hayes & T Dabernig Lewis German 2.4L 0  
5 5 TENNESSEE DANCER Russell Osborne Jake Bayliss 3.4L 0  
6 2 TIVOLI LASS Linc Sullivan Mr Dylan Dean 6.4L 0  
Race 3 - 9:45AM Three-Years-Old Fillies Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.90 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 OCEAN DEEP (NZ) David & B Hayes & T Dabernig Regan Bayliss 0  
2 3 FIREDANCER Dennis McCrohan Lee Smith 1L 0  
3 2 VALOYD ROSE Gerald Egan Lachlan King 5L 0  
4 4 PEGGY ROSE Linc Sullivan Mr Dylan Dean 5.8L 0  
1 APAILANA Adrian Corboy Lachlan King 0
5 JADE FORTUNE Jim Cerchi (Jnr) 0
Race 4 - 10:00AM Three-Years-Old Colts and Geldings Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.25 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 10 THE CONSIGLIERE David & B Hayes & T Dabernig Regan Bayliss 0  
2 7 DON’T CALL ME AL Chris Nash Harry Coffey 10L 0  
3 5 COUNT OF ESSEX David & B Hayes & T Dabernig Cory Parish 10.5L 0  
4 9 MAGIC TOWN Brian Gentle Jarrod Fry 11.8L 0  
5 6 ANGEL TOFF Mark Young Jake Bayliss 13.3L 0  
6 2 UNINTERRUPTED David & B Hayes & T Dabernig Lewis German 15.3L 0  
7 3 BLACK VAIN David & B Hayes & T Dabernig Jake Duffy 15.4L 0  
8 4 HEYINGTON Mark Young Daniel Moor 20.9L 0  
9 8 BELL ONE TWO Christopher Davis Ms Mikaela Claridge 24.9L 0  
1 SHEHROZ Adrian Corboy 0
Race 5 - 10:15AM Three-Years-Old Colts and Geldings Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.16 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 8 ELMORE LAD Kym Hann Harry Coffey 0  
2 7 TOFF ROCKS Mark Young Jake Bayliss 3L 0  
3 1 BOOMSDAY David & B Hayes & T Dabernig Jake Duffy 8L 0  
4 4 EXTRA MISSILE David & B Hayes & T Dabernig Michael Poy 10.3L 0  
5 9 OLD TRAFFORD David & B Hayes & T Dabernig Cory Parish 10.4L 0  
6 5 UNPRECEDENTED David & B Hayes & T Dabernig Regan Bayliss 11.2L 0  
7 3 CASINO MASTER Gerald Egan Lachlan King 12.7L 0  
8 2 GEM HUNTER David & B Hayes & T Dabernig Lewis German 15.5L 0  
6 MIGHTY MOOSE Russell Osborne 0
Race 6 - 10:30AM 3YO & Up Trial (Cl3-Opn) (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.25 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 ROCKET TOMMY Gwenda Johnstone Jarrod Fry 0  
2 5 SACRED SEAL Neil Dyer Regan Bayliss 5L 0  
3 3 SHE’S JUST LIKA Gwenda Johnstone Cory Parish 9L 0  
4 4 MAX MASTER Peter Smith Ms Emily Azzopardi 10L 0  
5 1 MR IN BETWEEN Linc Sullivan Mr Dylan Dean 16L 0  
Race 7 - 10:45AM 3YO & Up Trial (Mdn- Cl2) (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.63 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 PATRIOT ACT Jody Thompson Lachlan King 0  
2 7 FEARLESS FALCON Russell Osborne Ms Mikaela Claridge 0.8L 0  
3 4 LICHEN LAD Tony G Williams Michael Poy 3.8L 0  
4 5 COCO COUTURE Donald Hird Ms Alexandra Bryan 4.2L 0  
5 8 MI LILLI SAN Russell Mutimer Lee Smith 7.7L 0  
6 3 CELTIC DECEPTION Gerald Egan Miss Alex Patis 7.9L 0  
7 6 SNEAKY FLIRT Trevor Miles Mr Dylan Dean 10.2L 0  
2 SUNSET BEND Jim Cerchi (Jnr) 0
Race 8 - 11:00AM 3YO & Up Trial (Mdn- Cl2) (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.35 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 ILLOURA Scott McIntosh Robert Beattie 0  
2 6 STRYKINGLY SO Brian Gentle Jarrod Fry 1.5L 0  
3 3 PAPER CHASER David & B Hayes & T Dabernig Regan Bayliss 4L 0  
4 4 BANNED’N’DANGEROUS Geoff Brunsdon Ms Alexandra Bryan 6.5L 0  
5 7 RIVERLEA HONOURS Neville Allport Ms Mikaela Claridge 9L 0  
6 5 POINTING Gerald Egan Miss Alex Patis 9.4L 0  
8 BIG ROY Jim Cerchi (Jnr) 0
2 WIDE OPEN ROAD Gwenda Johnstone 0
Race 9 - 11:15AM 3YO & Up Trial (Mdn- Cl2) (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.25 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 THEODOLITE Anthony Chibnall Jake Bayliss 0  
2 3 DUCHY’S REVENGE Peter Burgun Ms Shirley Hunter 4.5L 0  
3 2 REAL ROYAL Scott McIntosh Robert Beattie 5.5L 0  
4 1 BELIEVE David & B Hayes & T Dabernig Regan Bayliss 9L 0  
5 7 MISS SHAW Bryan Maher Tahlia Hope 9.5L 0  
6 8 TREASURES OURS Michael Cornish & Donna Gaskin Ms Mikaela Claridge 14.5L 0  
7 5 KING’S HAND Jamie Scott Rob Kirkpatrick 21.5L 0  
4 ROSE O’LYNN Ivan Lister 0
Race 10 - 11:30AM 3YO & Up Trial (Mdn- Cl2) (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.85 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 KYZAMBA Dan McCarthy Tahlia Hope 0  
2 5 DOMESTICATED David & B Hayes & T Dabernig Regan Bayliss 3.5L 0  
3 4 BOSSY MISS Micheal Newton Robert Beattie 6L 0  
4 8 I’M THE BOSS Michael Cornish & Donna Gaskin Ms Mikaela Claridge 7.8L 0  
5 7 COMRADE NED Peter Smith Ms Emily Azzopardi 7.9L 0  
6 1 IN FRIGHT (NZ) Gerald Egan Miss Alex Patis 8L 0  
2 FEAR GOUGH Shelley Kirkpatrick 0
6 SIANARA Jim Cerchi (Jnr) 0
Race 11 - 11:50AM 2YO & Up Trial (Mdn- Cl2) (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2, Two-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:07.09 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 BIG BALOO Bryan Maher Tahlia Hope 0  
2 4 ANY GLORY Peter Burgun Ms Shirley Hunter 1L 0  
3 10 BURZALI (NZ) Geoff Brunsdon Miss Alex Patis 2.5L 0  
4 5 PATHO PLAINS Micheal Newton Robert Beattie 3L 0  
5 7 HUNTED Dean Boal Lee Smith 3.3L 0  
6 9 BUYMEBYCHANCE Christopher Davis Ms Mikaela Claridge 4.3L 0  
7 3 POWER OF SPEED Vincent Nolen Ms Alexandra Bryan 8.1L 0  
1 ROSAMOND Brian Gentle 0
2 ANOTHER MCCLOUD Luke Oliver Ms Alexandra Bryan 0
8 BONDEIGER Darren Weir Harry Coffey 0
Race 12 - 12:10PM 2YO & Up Trial (1450 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:31.19 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 BONDEIGER Darren Weir Harry Coffey 0  
2 2 NINE MILE SNIPER Brian Gentle Jarrod Fry 0.2L 0  
3 3 STYNES Micheal Newton Mr Dylan Dean 1.7L 0  
1 LUCKY LADYBIRD Russell Osborne 0

© Racing Victoria Limited (RVL) (and other parties working with it). VIC racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RVL and other parties working with it.