Royal Randwick: Australian Turf Club Saturday, 06 April 2019

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: N/A
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Nominations Last Published: Tue 12-Mar-19 4:49PM AEDT
Weights declared by: Tue 02-Apr-19 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Wed 03-Apr-19 9:00AM AEDT
Riders must be declared before: Wed 03-Apr-19 12:00PM AEDT
Scratching close: Sat 06-Apr-19 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 270

For more information on new NSW Apprentice Riding Weights feature click here

From 19 Sept 2018, an extra column “True Weight” will be displayed for NSW races.
TRUE WEIGHT : The true weight indicates what the individual horse handicap weight is by using the benchmark if no minimum was applicable.

Race 1 - THE STAR DONCASTER MILE [GROUP 1] (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $3,000,000.1st $1,740,000, 2nd $565,000, 3rd $295,000, 4th $135,000, 5th $75,000, 6th $30,000, 7th $30,000, 8th $30,000, 9th $20,000, 10th $20,000, Equine Welfare Fund $30,000, Jockey Welfare Fund $30,000. GROUP 1
Handicap, Minimum Weight 49kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 20 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 40x5138x53 A SHIN ROOK (JPN) G 5 Anthony Freedman 84
2 x75316x280 ADANA G 3 Chris Waller 66
3 x16041x111 ALIZEE M 4 James Cummings 117
4 5185624x27 ALL TOO SOON M 4 David Payne 90
5 68x83002x7 ALOISIA (NZ) M 4 Ciaron Maher & David Eustace 104
6 x111100x13 AMPHITRITE F 3 David & B Hayes & T Dabernig 106
7 32818x9473 BRAVE SMASH (JPN) H 6 Kris Lees 113
8 111x36 BRUTAL (NZ) C 3 Michael, Wayne & John Hawkes 94
9 129x233x0x CALCULATED G 4 Chris Waller 75
10 4x46x3527x DANON ROMAN (JPN) H 5 Anthony Freedman 78
11 1x3266x225 DEALMAKER C 3 Chris Waller 80
12 636x3637x2 DIXIE BLOSSOMS M 6 Ron Quinton 107
13 121x621x81 DREAMFORCE G 6 John Thompson 108
14 1629x612x4 DYSLEXIC M 4 Michael, Wayne & John Hawkes 87
15 x951395x15 ECKSTEIN M 5 Kurt Goldman 106
16 1x53330x34 EGG TART M 5 Chris Waller 107
17 13x3033x43 EL DORADO DREAMING F 3 Kris Lees 102
18 8x4022933x FASTNET TEMPEST (IRE) G 6 David & B Hayes & T Dabernig 100
19 x31x28321x FIERCE IMPACT (JPN) H 5 Matthew Smith 97
20 2x12220x16 FIESTA F 3 Chris Waller 100
21 1x2211x601 FIFTY STARS (IRE) H 4 David & B Hayes & T Dabernig 98
22 88223x4322 FUNDAMENTALIST F 3 David & B Hayes & T Dabernig 98
23 11x312x1 GEM SONG C 3 Kris Lees 88
24 13x4 GOLDEN TYCOON C 3 Gregory McFarlane 70
25 11x1235x44 GRAFF C 3 Kris Lees 103
26 11x58160x6 GRUNT (NZ) H 4 Mick Price 112
27 1213x75x22 HAPPY CLAPPER G 8 Patrick Webster 118
28 4x24120x53 HARTNELL (GB) G 8 James Cummings 116
29 127x421212 HAWKSHOT G 3 David & B Hayes & T Dabernig 85
30 121x2231x2 I AM SERIOUS M 5 Chris Waller 104
31 x4025064xN INVICTUS PRINCE (GB) G 6 Matthew Smith 93
32 397x645x73 INVINCIBLE GEM M 5 Kris Lees 104
33 25x111x5x1 JAMAICAN RAIN M 6 Richard Laming 99
34 60x11441x5 KAONIC (NZ) H 4 Chris Waller 99
35 x70x7326x4 KEMONO (JPN) H 4 Ciaron Maher & David Eustace 100
36 x3728x984x KLUGER (JPN) H 7 Tomokazu Takano 106
37 1x3x11465x LADY OF FLANDERS M 4 Nigel Blackiston 74
38 x21314x324 LAND OF PLENTY H 5 Peter & Paul Snowden 110
39 2x17242x28 LE ROMAIN G 6 Kris Lees 114
40 310x153x70 LEAN MEAN MACHINE C 3 Chris Waller 98
41 6x5435233x LIFE LESS ORDINARY (IRE) G 7 Chris Waller 103
42 1x2131x134 MADISON COUNTY (NZ) G 3 Murray Baker & Andrew Forsman 106
43 5x447x112x MAHALANGUR (NZ) H 4 Michael, Wayne & John Hawkes 80
44 x315x3212x MANOLO BLAHNIQ (NZ) G 5 Tony Noonan 95
45 x222135x81 MANTASTIC (IRE) G 5 Chris Waller 83
46 79741240x3 MASK OF TIME (IRE) H 5 Ciaron Maher & David Eustace 97
47 111x32x690 MATERIAL MAN G 7 Justin Warwick 108
48 730x7843x7 MCCREERY (GB) G 7 Chris Waller 100
49 0823035115 MERCURIAL LAD G 5 Barbara Joseph, Paul & Matt Jones 78
50 956118050x MISTER SEA WOLF (IRE) G 7 Chris Waller 102
51 124x542122 NAANTALI (NZ) M 4 Ciaron Maher & David Eustace 91
52 12x2177x60 NOIRE M 5 Chris Waller 105
53 13818x3191 ON THE ROCKS (NZ) H 4 Michael Moroney 105
54 415x5583x1 OREGON’S DAY M 5 Mick Price 106
55 311170x355 PARET G 4 Chris Waller 83
56 1x31x3103x PLEIN CIEL (GER) G 6 Anthony Freedman 97
57 173x5x60x8 POETIC DREAM (IRE) G 5 David & B Hayes & T Dabernig 94
58 6413532x01 PRINCESS POSH M 5 Kris Lees 100
59 51221x70x3 PROMPT RESPONSE M 5 Chris Waller 112
60 x4850425x1 QAFILA F 3 David & B Hayes & T Dabernig 86
61 232211x740 RANIER C 3 James Cummings 84
62 218311x304 RINGERDINGDING C 3 Chris Waller 95
63 58x07700x3 SALSONIC G 5 Jason Coyle 86
64 15x52170x0 SAVVY COUP (NZ) M 4 Chris Waller 107
65 1x2730x53x SCALES OF JUSTICE G 6 Lindsey Smith 108
66 x721227x11 SEAWAY (NZ) G 4 Chris Waller 95
67 x44415x062 SHILLELAGH (NZ) M 7 Chris Waller 110
68 81x1x320x2 SHOALS M 4 Anthony Freedman 114
69 x2717340x5 SIEGE OF QUEBEC H 4 Gai Waterhouse & Adrian Bott 103
70 13435x4217 SIKANDARABAD (IRE) G 6 David & B Hayes & T Dabernig 103
71 x54630x5x8 SNITZSON G 5 David & B Hayes & T Dabernig 98
72 5386412924 SO SI BON G 5 David & B Hayes & T Dabernig 98
73 23x11x22 STAR OF THE SEAS (NZ) G 4 Chris Waller 73
74 112x451154 SWEET SCANDAL M 4 Chris Waller 90
75 111x311x11 THE AUTUMN SUN C 3 Chris Waller 111
76 1110x16920 THEANSWERMYFRIEND G 5 Chris Waller 104
77 260408x169 TOM MELBOURNE (IRE) G 8 Chris Waller 102
78 21x6138x53 UNFORGOTTEN M 4 Chris Waller 107
79 2113157x2 VERRY ELLEEGANT (NZ) F 3 Chris Waller 84
80 0000x195x1 VIOLATE G 5 Brent Stanley 97
81 7123222x32 WIDGEE TURF G 5 Patrick Payne 104
82 113x63276x YOUNGSTAR M 4 Chris Waller 107
83 111x7 ZALATTE (NZ) F 3 Chris Waller 74
Race 2 - T J SMITH STAKES [GROUP 1] (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $2,500,000.1st $1,450,000, 2nd $470,000, 3rd $245,000, 4th $115,000, 5th $60,000, 6th $25,000, 7th $25,000, 8th $25,000, 9th $17,500, 10th $17,500, Equine Welfare Fund $25,000, Jockey Welfare Fund $25,000. GROUP 1
Standard Weight for Age, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 1x7x70x113 ARDROSSAN H 4 Stephen Marsh 99
2 x66x1101x1 BALL OF MUSCLE G 8 Joseph Pride 114
3 1412x15 BALLER C 3 Anthony Cummings 74
4 x43322x140 BONS AWAY G 5 Ciaron Maher & David Eustace
5 32818x9473 BRAVE SMASH (JPN) H 6 Kris Lees
6 111x36 BRUTAL (NZ) C 3 Michael, Wayne & John Hawkes 94
7 125x1751x9 CAMDUS (IRE) G 7 John Thompson 95
8 0x320x3178 CHAMPAGNE CUDDLES M 4 Bjorn Baker
9 x48711x254 COOL PASSION M 7 Tony McEvoy 105
10 0150x43320 DOTHRAKI G 8 Peter & Paul Snowden
11 8133x3112x EASY EDDIE G 4 Joseph Pride 97
12 11x221x30 EDUARDO G 5 Sarah Zschoke
13 x85125x327 ENCRYPTION C 3 James Cummings
14 1211x25 ESTIJAAB F 3 Michael, Wayne & John Hawkes 103
15 x598x51326 FELL SWOOP G 7 Matthew Dale 106
16 11x1235x44 GRAFF C 3 Kris Lees
17 139x372x16 IN HER TIME M 6 Kris Lees
18 397x645x73 INVINCIBLE GEM M 5 Kris Lees 104
19 110x434x3 JONKER C 3 David Atkins 82
20 3697201226 JUNGLE EDGE G 8 Mick Bell 108
21 x242439x27 KEMENTARI H 4 James Cummings 110
22 x70x7326x4 KEMONO (JPN) H 4 Ciaron Maher & David Eustace
23 2x17242x28 LE ROMAIN G 6 Kris Lees 114
24 310x153x70 LEAN MEAN MACHINE C 3 Chris Waller
25 222550x314 MIZZY F 3 Anthony Cummings 88
26 1x0x85380x MUSIC MAGNATE (NZ) G 7 Bjorn Baker 108
27 2411118x10 NATURE STRIP G 4 Chris Waller
28 21x1531x22 OSBORNE BULLS G 5 James Cummings
29 22x12913x5 PIERATA H 4 Gregory Hickman 112
30 124x1515x2 REDZEL G 6 Peter & Paul Snowden
31 311x5161x5 SANTA ANA LANE G 6 Anthony Freedman
32 81x1x320x2 SHOALS M 4 Anthony Freedman 114
33 661x347x52 SPRIGHT M 5 Garry Frazer 106
34 3x21171x31 SUNLIGHT F 3 Tony McEvoy
35 x12114261x TACTICAL ADVANTAGE G 5 Kris Lees 104
36 311x342x41 TRAPEZE ARTIST H 4 Gerald Ryan 118
37 257x8x140x VEGA MAGIC G 6 David & B Hayes & T Dabernig 113
38 11125 VEGADAZE G 3 Anthony Cummings 89
39 3830x4x0x3 VIRIDINE G 4 James Cummings
40 1212481x40 VOODOO LAD G 7 Ciaron Maher & David Eustace
41 1311x110x1 WINTER BRIDE M 4 Toby Edmonds 107
42 114x114x26 WRITTEN BY C 3 Grahame Begg
43 122x422x20 ZOUSAIN C 3 Chris Waller
Race 3 - HARROLDS AUSTRALIAN DERBY [GROUP 1] (2400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $2,000,000.1st $1,160,000, 2nd $380,000, 3rd $195,000, 4th $90,000, 5th $45,000, 6th $20,000, 7th $20,000, 8th $20,000, 9th $15,000, 10th $15,000, Equine Welfare Fund $20,000, Jockey Welfare Fund $20,000. GROUP 1
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 664x73 ABLESTOCK (NZ) C 3 Mick Price
2 x75316x280 ADANA G 3 Chris Waller 65
3 151x2 ALESSANDRO C 3 Robbie Griffiths
4 x111100x13 AMPHITRITE F 3 David & B Hayes & T Dabernig
5 4x11x16 ANGEL OF TRUTH G 3 Gwenda Markwell 70
6 141236x436 ARAMAYO C 3 James Cummings 88
7 2 ARROGANT (NZ) C 3 Michael Moroney
8 2x1 BLAST G 3 Anthony Cummings 62
9 38x06221 BRILLIANT MIND G 3 Gary Moore 60
10 65123x70 CHAPADA G 3 Michael Moroney
11 161212 COSSETOT G 3 James Cummings
12 5x6x61x511 COSTELLO G 3 David Payne 71
13 1x3266x225 DEALMAKER C 3 Chris Waller 84
14 1x140x227 DECLARATIONOFHEART G 3 Anthony Freedman
15 3311175 DECLARES WAR C 3 Matt Cumani
16 2x118x27 DIPLOMATICO C 3 Michael, Wayne & John Hawkes 81
17 19607x DOROZA (NZ) C 3 Matt Cumani
18 1x41x7 ETHERIDGE F 3 John Thompson 61
19 2111613x00 EXTRA BRUT C 3 Ciaron Maher & David Eustace
20 117x77 FRANKELY AWESOME F 3 Kris Lees 69
21 714136x732 FUN FACT G 3 Bjorn Baker 71
22 9x60x63 GAYSON (NZ) G 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott
23 315x11 GLOBAL EXCHANGE C 3 Ciaron Maher & David Eustace
24 x623172x80 GREYSFUL GLAMOUR F 3 Mark Newnham 94
25 127x421212 HAWKSHOT G 3 David & B Hayes & T Dabernig
26 140x57x517 HOME MADE G 3 John Sargent 63
27 7x770251x9 HOME WIN C 3 John Sargent 62
28 85481126x4 HOSTWIN EPANOUI G 3 Gary Moore 63
29 5522 KING OF SEAS (NZ) G 3 Chris Waller
30 7213x06 MANGIONE C 3 Chris Waller 62
31 213x113 NAKEETA JANE F 3 Mark Newnham 104
32 OCEAN GO (NZ) G 3 Lance O'Sullivan & Andrew Scott
33 PLATINUM INVADOR (NZ) G 3 Lisa Latta
34 x43130x249 PURPLE SECTOR (NZ) C 3 John Thompson 74
35 86 RHODES OF AFRIKA G 3 Pat Carey
36 211x2 SCARLET DREAM F 3 Mark Newnham 68
37 3308314 SHAMAN (NZ) G 3 Anthony Cummings 60
38 557x112 SHUFFLE UP G 3 Richard Freedman 66
39 901x48765 SNATCHA G 3 Scott Singleton 55
40 7x1 SOLDIER OF LOVE G 3 Bjorn Baker 53
41 7150x SOLLEVARE (NZ) G 3 Matt Cumani
42 425141 SOUTHERN YANKEE G 3 Trent Busuttin & Natalie Young
43 472212x899 STARS OF CARRUM C 3 Robbie Laing
44 1 SURELY SACRED (NZ) G 3 Tony Pike
45 22x THE CHOSEN ONE (NZ) C 3 Murray Baker & Andrew Forsman
46 6x176102 TWINSPIER (NZ) G 3 Trent Busuttin & Natalie Young
47 3x23 VERNANME (NZ) C 3 Stephen Marsh
48 2113157x2 VERRY ELLEEGANT (NZ) F 3 Chris Waller 84
49 257220x421 VIGERE G 3 Trent Busuttin & Natalie Young
50 513x WATCH THE CAT G 3 Scott Singleton 55
51 24x15 YULONG TAVION (NZ) G 3 Mick Price
Race 4 - INGLIS SIRES' [GROUP 1] (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $1,000,000.1st $580,000, 2nd $190,000, 3rd $98,000, 4th $44,000, 5th $22,000, 6th $10,000, 7th $10,000, 8th $10,000, 9th $8,000, 10th $8,000, Equine Welfare Fund $10,000, Jockey Welfare Fund $10,000. GROUP 1
Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 ALABAMA EXPRESS C 2 Michael Moroney
2 4x16 AMERCEMENT F 2 James Cummings
3 APICIUS F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
4 ASTRALIS F 2 Michael, Wayne & John Hawkes
5 1x34 ATHIRI F 2 James Cummings
6 7x AUTOCRATIC C 2 Peter & Paul Snowden
7 6 BEAUTY SUPREME G 2 Grahame Begg
8 12 BELLEVUE HILL C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
9 2x314 BIVOUAC C 2 James Cummings
10 3 BORN A WARRIOR C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
11 28 BRIGHT RUBICK F 2 Bjorn Baker
12 32 BULLET FLY C 2 Peter & Paul Snowden
13 4x CAPITO C 2 Michael Kent
14 113 CASTELVECCHIO C 2 Richard Litt
15 76 CHABROL C 2 Jean Dubois
16 3 CHARLEISE F 2 Ciaron Maher & David Eustace
17 34x CHIA F 2 Brad Widdup
18 COCK MATCH C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
19 1x22 COSMIC FORCE C 2 Peter & Paul Snowden
20 3x CREATOR C 2 Peter & Paul Snowden
21 3 CRYSTAL FALLS F 2 John Sargent
22 7 DALAALAAT C 2 David & B Hayes & T Dabernig
23 8 DAWN TOO GOOD C 2 Gary Moore
24 3 DIRTY WORK C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
25 DOIN’ SHOTS G 2 Wayne Seelin
26 22 DRESDEN GREEN C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
27 1x123 DUBIOUS C 2 Ciaron Maher & David Eustace
28 7x ENFORCEMENT C 2 Peter & Paul Snowden
29 ESCONDIDO C 2 Chris Waller
30 0x EVERJUST F 2 Scott Singleton
31 EXTRAORDINARY C 2 Peter & Paul Snowden
32 FAMOUS C 2 Peter & Paul Snowden
33 6 FARETTI C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
34 63252 FAVOURITE THINGS F 2 David & B Hayes & T Dabernig
35 3 FLIT F 2 James Cummings
36 11 FORTRESS COMMAND C 2 Gerald Ryan
37 3110x GIRLS ARE READY F 2 Joe Cleary
38 1x300 HAWKER HURRICANE C 2 Michael Moroney
39 1313x HIGHTAIL G 2 Peter & Paul Snowden
40 85 ICEBATH (NZ) F 2 Brad Widdup
41 IMPUDENS C 2 Kris Lees
42 1 INVINCIBLE LOTUS F 2 Brent Stanley
43 JUST THINKIN’ C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
44 12x4 KIAMICHI F 2 James Cummings
45 22x KILLIN C 2 Kris Lees
46 0x KING’S CHAMP C 2 Gerald Ryan
47 3x633x KRAMERIC C 2 Chris Waller
48 2x142 LANKAN STAR F 2 David & B Hayes & T Dabernig
49 16 LOVING GABY F 2 Ciaron Maher & David Eustace
50 42x5 LUBUK C 2 Chris Waller
51 5111 LYRE F 2 Anthony Freedman
52 1 MAYAN C 2 Tony McEvoy
53 MEUSE F 2 Anthony Freedman
54 1211 MICROPHONE C 2 James Cummings
55 MIR C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
56 55 MISS GENEVA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
57 MOZELLA C 2 Tony McEvoy
58 0 NAVY CROSS C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
59 3x OLYMPIC C 2 Chris Waller
60 1x61 PELICAN (NZ) F 2 David & B Hayes & T Dabernig
61 PERSAN C 2 David Payne
62 1x1 PIN SEC F 2 James Cummings
63 3x86 POWER SCHEME C 2 David & B Hayes & T Dabernig
64 2 PRINCE OF ARRAGON C 2 John Thompson
65 2111x PROBABEEL (NZ) F 2 Jamie Richards
66 32x READY’S GIRL F 2 Clare Cunningham
67 REJINSKY C 2 Michael Tubman
68 6 RIOT ACT C 2 John Thompson
69 4x2x2 ROME C 2 Peter & Paul Snowden
70 SELICA (NZ) F 2 Michael Kent
71 2 SENSE OF DOUBT C 2 David & B Hayes & T Dabernig
72 0 SEPORTO G 2 Clarry Conners
73 SIDE HUSTLE C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
74 SIGNIFICANCE C 2 John O'Shea
75 SPEND C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
76 28 SPRING LOADED C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
77 2 STARLA F 2 Chris Waller
78 622 STILL SINGLE F 2 Chris Waller
79 12x5 STRASBOURG C 2 Peter & Paul Snowden
80 135x1 STRONGER C 2 Peter & Paul Snowden
81 3 SURREAL STEP C 2 David & B Hayes & T Dabernig
82 1x11 TENLEY F 2 James Cummings
83 11x416 TIME TO REIGN C 2 Gary Portelli
84 TRANSLATOR C 2 Nigel Blackiston
85 1 TREATY OF SEVILLE C 2 Trent Busuttin & Natalie Young
86 1 VARDA F 2 James Cummings
87 1 VILLAMI F 2 Gerald Ryan
88 1x13 VINCERE VOLARE F 2 Tony Gollan
89 34x7 WAR BARON C 2 David Payne
90 355x WEDGETAIL G 2 Tony McEvoy
91 23 XANTHUS C 2 Matthew Dunn
92 211x1 YES YES YES C 2 Chris Waller
93 12 YULONG SAVINGS C 2 Tony McEvoy

© Racing NSW (and other parties working with it). NSW racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by Racing NSW and other parties working with it.