Doomben: Brisbane Racing Club@Doomben Saturday, 09 June 2018

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: True Entire Course.
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: N/A
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Nominations Last Published: Mon 04-Jun-18 1:22PM AEST
Weights declared by: Tue 05-Jun-18 4:00PM AEST
Acceptances must be declared before: Wed 06-Jun-18 9:00AM AEST
Riders must be declared before: Wed 06-Jun-18 12:00PM AEST
Scratching close: Sat 09-Jun-18 7:30AM AEST
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 176
Race 1 - UBET STRADBROKE HANDICAP (1350 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $1,500,000.1st $915,000, 2nd $307,500, 3rd $157,500, 4th $75,000, 5th $45,000GROUP 1
Handicap, Minimum Weight 49.5kg, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 15330x3717 BURNING PASSION G 6 Mark Newnham
2 11x1112x67 CARE TO THINK G 4 Matthew Dunn
3 1x32222x13 CHAMPAGNE CUDDLES F 3 Bjorn Baker
4 x21419140x CRACK ME UP (NZ) G 4 Liam Birchley
5 x2x533x98x DANON LIBERTY (JPN) H 6 Darren Weir
6 x360x31495 ENDLESS DRAMA (IRE) H 6 Chris Waller
7 3475x38485 FOXPLAY M 4 Chris Waller
8 5x877x2411 FRENCH EMOTION M 6 Chris Waller 101
9 x327216177 HANDSOME THIEF (IRE) G 5 Darren Weir 97
10 11x336x715 HAVASAY G 5 Liam Birchley 91
11 x21812x312 I’M A RIPPA G 4 Tony Gollan 97
12 341x23x121 IMPENDING H 4 James Cummings
13 132741x432 INVINCIBELLA M 4 Chris Waller 99
14 12x13x3503 INVINCIBLE GEM M 4 Kris Lees
15 5x6001056x LUCKY HUSSLER G 8 Darren Weir
16 8211313x71 MOSS ’N’ DALE (NZ) G 5 Peter Gelagotis 102
17 641241x289 MOST IMPORTANT G 5 Tony Gollan
18 1121x13121 OSBORNE BULLS G 4 James Cummings
19 312x172011 PEACEFUL STATE C 3 Darren Weir
20 2x21121x15 PECANS M 4 Joseph Pride 101
21 3715x57911 PERAST C 3 Paul Perry
22 x341x6x031 SANTA ANA LANE G 5 Anthony Freedman
23 x731x076x4 SHILLELAGH (NZ) M 6 Chris Waller
24 8485313x11 SIREN’S FURY M 4 Jason Coyle 96
25 290x2860x5 SPIETH (NZ) H 5 David & B Hayes & T Dabernig
26 0x188x1x04 SUPER CASH M 5 Andrew Noblet
27 25x3317x30 SYLPHEED M 4 Toby Edmonds 93
28 1332311100 TOUGHERTHANTHEREST G 4 Chris Waller 97
29 x257x145x0 VOODOO LAD G 6 Darren Weir
30 6x11113127 WIDGEE TURF G 4 Patrick Payne 100
Race 2 - CHANNEL SEVEN QUEENSLAND DERBY (2200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $600,000.1st $366,000, 2nd $123,000, 3rd $63,000, 4th $30,000, 5th $18,000GROUP 1
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 7312x15310 ALMIGHTY CROWN G 3 Chris Waller 74
2 2131222 ANOTHER DOLLAR (NZ) F 3 Chris Waller 88
3 4516x2625 ARTERIAL G 3 Kelly Schweida 59
4 3217x41081 AUGUSTUS G 3 Chris Waller 74
5 31x43x5411 BANNER SEASON G 3 Kris Lees 72
6 3x185x1917 BART G 3 Joe Cleary 65
7 6x363173 BIG BAD BAZ G 3 Darren Weir 60
8 13x11630 CALIFORNIA TURBO G 3 Peter & Paul Snowden 79.5
9 22x343x121 CAPTIVATOR G 3 Les Kelly 66
10 1221x22213 DARK DREAM G 3 Kerry Parker 93
11 7414x26178 DESTINY’S HERO G 3 Jason Coyle 67
12 21418 EVOLO G 3 Toby Edmonds 67
13 x828x15306 FEW TOO MANY G 3 Ben Ahrens 55
14 3x4x413132 HAN XIN G 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 82
15 4x14L47211 HEAVENLY THOUGHT C 3 Darren Weir 88
16 40x227011 HEIR TO THE THRONE (NZ) G 3 Henry Dwyer 64
17 2x51211 LIVE AND FREE (NZ) G 3 John O'Shea 79.5
18 4x1117 LUCKY FOR ALL (NZ) G 3 Darren Weir 74
19 x122x36019 LUCKY JACKSON G 3 Chris Munce 66
20 21221x0135 MAHAMEDEIS G 3 Nick Ryan 75
21 x122x56x43 MEROVEE C 3 Chris Waller 71
22 23x412 MR MONACO C 3 Richard Laming 64
23 65553x2312 OMBUDSMAN (NZ) G 3 Chris Waller 67
24 423x561144 RED PHANTOM G 3 Tony Gollan 66
25 14121 REMARKABLE SON (NZ) G 3 David Vandyke 70
26 84251222 REZEALIENT G 3 David & B Hayes & T Dabernig 85
27 452319x222 SURPRISE BULLET G 3 Barry Lockwood 65
28 220x602320 TANGLED C 3 Chris Waller 95
29 1488116 TERRA SANCTA (NZ) F 3 Tony Pike 70
30 121x342324 TURNBERRY G 3 Kris Lees 67
31 07x1029185 WON WON TOO (NZ) G 3 David & B Hayes & T Dabernig 78
32 54x31111 YOUNGSTAR F 3 Chris Waller 100
Race 3 - J.J. ATKINS PLATE (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $600,000.1st $366,000, 2nd $123,000, 3rd $63,000, 4th $30,000, 5th $18,000GROUP 1
Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 4153 A MAN TO MATCH C 2 Tony Gollan
2 15123 BOOMSARA G 2 Chris Munce
3 2x231 CHAMPAGNE GARDEN G 2 John Zielke
4 621 COMMANDER G 2 John P Thompson
5 2x1122 FUNDAMENTALIST F 2 David & B Hayes & T Dabernig
6 234x612 GRIM REAPER G 2 Steven O'dea
7 411 HOME GROUND G 2 John Sargent
8 814 HOME MADE G 2 John Sargent
9 1331 LEAN MEAN MACHINE C 2 Chris Waller
10 2x34154394 MISS SARA F 2 Les Ross
11 7x432 PEPPI LA FEW G 2 Liam Birchley
12 1212x8 PLUMARO F 2 Kevin Kemp
13 7215 SESAR C 2 Steven O'dea
14 462x343 SIZZLING ACE F 2 Toby Edmonds
15 0x23x3715 SOKUDO C 2 Peter & Paul Snowden
16 11 THE AUTUMN SUN C 2 Chris Waller
17 46528 ULTIMATE RING G 2 Kelly Schweida
18 30x3216 YAMAZAKI F 2 Chris Anderson
19 14612 ZOUSAIN C 2 Chris Waller
Race 4 - ASCOT GREEN QUEENSLAND GUINEAS (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $350,000.1st $213,500, 2nd $71,750, 3rd $36,750, 4th $17,500, 5th $10,500GROUP 2
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 125x481922 ASSIMILATE C 3 Peter & Paul Snowden 90
2 16311x9005 BANISH F 3 James Cummings 81
3 7414x26178 DESTINY’S HERO G 3 Jason Coyle 67
4 08x212x191 EMINENT G 3 David Vandyke 82
5 51116x5488 FEMME FIREBALL F 3 Robert Heathcote 70
6 x21842x531 GAULOIS G 3 James Cummings 80
7 2226x21311 GRESHAM G 3 Chris Waller 80
8 x22134x711 KARISTO G 3 Murray Baker & Andrew Forsman 75
9 0x11350x66 MAGNUFIGHTER C 3 Gary Duncan 75
10 20821x1533 MISHANI BULLITT C 3 Chris Anderson 83
11 312x172011 PEACEFUL STATE C 3 Darren Weir 101
12 723326x281 SAMBRO G 3 Chris Waller 88
13 211x7212 SEAWAY (NZ) C 3 Chris Waller 78
14 01303x0436 SIRCCONI C 3 Peter Morgan
15 11x695x264 SNAPCHAT GIRL F 3 Les Kelly 67
16 8135392316 TIME LORD (NZ) G 3 Richard Collett 80
17 112 VONTAINE F 3 Richard Freedman
Race 5 - PAGES HIRE BRISBANE CUP (2200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $300,000.1st $183,000, 2nd $61,500, 3rd $31,500, 4th $15,000, 5th $9,000GROUP 2
Quality, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x45x0x9283 AMBITIOUS (JPN) H 6 Anthony Freedman 110
2 548133x501 ANTON EN AVANT G 8 Stephen Lee 93
3 107363x051 DESTINY’S KISS G 9 Joseph Pride 106
4 2391631388 FIRST CRUSH G 6 Chris Munce 87
5 3127x68264 KIWIA G 4 Darren Weir 99
6 266x455308 MAN OF HIS WORD G 5 Bruce Hill 96
7 8x1948x163 MEGABLAST (NZ) G 6 Nigel Tiley 100
8 8421113100 MORENDI G 5 Darryl McCabe 96
9 1383x53742 MY DIAMANTINE (NZ) M 7 Brian Smith 88
10 140x891422 NAVAL WARFARE (IRE) H 4 Chris Waller 91
11 558x180836 NOZOMI G 6 Anthony Freedman 97
12 2212x04331 RISING RED (NZ) G 4 Trent Busuttin & Natalie Young 99
13 x11122x913 SEDANZER M 4 Gai Waterhouse & Adrian Bott 101
14 31942423x8 THE WILDFLOWER (NZ) M 5 Graham Richardson & Gavin Parker 94
15 x374x44192 TRADESMAN G 6 Darren Weir 97
16 351318x889 TUMULTUOUS G 4 Chris Waller 92
Race 6 - DANE RIPPER STAKES (1350 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $200,000.1st $122,000, 2nd $41,000, 3rd $21,000, 4th $10,000, 5th $6,000GROUP 2
Set Weights plus Penalties, Fillies and Mares, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 68x010x135 A MIST OPPORTUNITY M 4 Andrew Noblet
2 233x600x07 CELLARGIRL F 3 Kelly Schweida 82
3 095626x640 DENMAGIC M 5 David Pfieffer 91
4 3475x38485 FOXPLAY M 4 Chris Waller 110
5 5x877x2411 FRENCH EMOTION M 6 Chris Waller 101
6 132741x432 INVINCIBELLA M 4 Chris Waller 99
7 1x36781614 MISS IANO M 4 Mark Webb 82
8 623x131511 MOSS TRIP F 3 Peter & Paul Snowden
9 418x1112x4 NOIRE M 4 Chris Waller 88
10 223x152x47 NOTONYOURLIFE M 6 Tony Gollan 90
11 453x261x23 O’RACHAEL M 4 Toby Edmonds 83
12 2x21121x15 PECANS M 4 Joseph Pride 100
13 2121x21x01 PEDRENA M 4 Mick Price 103
14 31x2851312 PLATINUM ANGEL F 3 Darren Weir
15 0344x14512 PROMPT RESPONSE M 4 Gai Waterhouse & Adrian Bott
16 x122217x11 SAVATIANO F 3 James Cummings
17 9460x62223 SCHISM M 5 Ciaron Maher 96
18 x731x076x4 SHILLELAGH (NZ) M 6 Chris Waller 109
19 8485313x11 SIREN’S FURY M 4 Jason Coyle 96
20 074313x56x SLIGHTLY SWEET M 6 Jason Coyle 96
21 83x90x1086 SPRIGHT M 4 Garry Frazer 99
22 61112283x9 SWAMPLAND (NZ) M 4 Henry Dwyer 90
23 25x3317x30 SYLPHEED M 4 Toby Edmonds 93
24 12x110x359 WHITE MOSS M 4 Jason Coyle 99
Race 8 - RADIOTAB THE WAYNE WILSON (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $100,000.1st $61,000, 2nd $20,500, 3rd $10,500, 4th $5,000, 5th $3,000LISTED
Set Weights plus Penalties, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x21x562x14 A SHIN ROOK (JPN) H 4 Anthony Freedman
2 0x280150x9 CANTBUYBETTER G 6 Ben Currie 96
3 4443319553 COLDSTONE (FR) G 6 Michael Kent 95
4 1x214x13 DIVINE UNICORN (GB) G 4 Matthew Dunn 74.5
5 222x10x310 DREAMS APLENTY G 4 John Zielke 95
6 48248x2226 ECUADOR (NZ) G 8 Gai Waterhouse & Adrian Bott
7 411x087x71 EXOCET M 4 Anthony Freedman 89.5
8 0954x6150x FELTRE G 7 Brian Smith 90
9 165x64522x HONEY TOAST G 7 Ben Currie 93
10 163293x766 HOPFGARTEN G 7 Robert Heathcote 100
11 4303x63970 JUMBO PRINCE H 6 Michael Nolan 98
12 8220x352x8 MAGSTOCK (NZ) G 5 Kelly Schweida 85
13 0x1411 PERSONALISED M 4 Michael Costa 68
14 5x4212x941 SABKHAT G 7 Steven O'dea 87.5
15 882140x0x9 SACRED MASTER (NZ) G 6 Tony Pike 103
16 270x0998x0 SADLER’S LAKE G 6 Wendy Bannerot 90
17 6446911x56 SERGEANT BLAST (NZ) G 5 Brian Smith 85
18 2x538x0512 SHEISWHATSHEIS M 6 Tony Gollan 98
19 1332311100 TOUGHERTHANTHEREST G 4 Chris Waller
20 x61486x640 ULMANN G 6 Darren Weir 103
Race 9 - MAKERS MARK HINKLER HANDICAP (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $100,000.1st $61,000, 2nd $20,500, 3rd $10,500, 4th $5,000, 5th $3,000LISTED
Quality, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 10x5212273 BOOMWAA G 6 Ben Currie 87.5
2 0x6953648x COLOUR CHARGE G 7 Natalie McCall 86
3 9x306x457x GIBRALTAR GIRL M 4 Mark Newnham
4 1111x21721 GRACIDA H 6 David Vandyke 94
5 11x336x715 HAVASAY G 5 Liam Birchley 91
6 x700370x34 KURO (NZ) G 6 John O'Shea
7 5x6001056x LUCKY HUSSLER G 8 Darren Weir 112
8 104x251971 MISSILE CODA M 4 Peter & Paul Snowden
9 223x152x47 NOTONYOURLIFE M 6 Tony Gollan 90
10 10x0700x90 QUATRONIC G 5 Matthew Dunn
11 x1x71192x6 SAVANNA AMOUR M 4 Chris Meagher 103
12 13120x750x SIEGFRIED G 7 Toby Edmonds 96
13 733x994434 SONY LEGEND G 7 Brian Smith 87
14 11x04436x6 STELLA OMBRA G 5 Kelly Schweida
15 01118118x1 TARZAN G 5 Stuart Kendrick 95
16 8230x6946x TOO GOOD TO REFUSE G 5 Desleigh Forster 93
17 6x11113127 WIDGEE TURF G 4 Patrick Payne 100
18 85369367x4 ZIGGY WILLIE G 6 David Pfieffer
Queensland

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.