Morphettville: South Australian Jockey Club Saturday, 21 April 2018

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: +11m 1200m-WP, +7m Remainder. Sectional 615m
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Overcast
Penetrometer: 5.58
Track Information:
Nominations Last Published: Mon 16-Apr-18 12:54PM AEST
Weights declared by: Tue 17-Apr-18 4:30PM AEST
Acceptances must be declared before: Wed 18-Apr-18 9:30AM AEST
Riders must be declared before: Wed 18-Apr-18 12:30PM AEST
Scratching close: Sat 21-Apr-18 8:00AM AEST
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 179
Finalised 21/4 - 7:45am / Late Rider R8 No. 19
Race 1 - Hughes Limousines R N Irwin Stakes (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $120,000.1st $76,800, 2nd $20,000, 3rd $10,000, 4th $4,800, 5th $2,400, 6th $1,200, 7th $1,200, 8th $1,200, 9th $1,200, 10th $1,200
Starter Subsidy $250. GROUP 3
Standard Weight for Age, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 17/04/2018 10:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 56x11144x9 BAY ROAD G 6 Richard Jolly 93
2 2111140x56 BONS AWAY G 4 Ciaron Maher 99
3 x3820221x8 CASINO WIZARD G 7 Lee Creek 102
4 12157323x1 DAINTY TESS M 4 Daniel Morton 99
5 368x008x90 DERRYN H 4 David & B Hayes & T Dabernig 101
6 x1024x70x0 FIRST AMONG EQUALS G 6 Darren Weir 98
7 8x4408x420 FLAMBERGE G 8 Mathew Ellerton & Simon Zahra 109
8 x2231x1351 HEART OF A LION G 8 Lloyd Kennewell 102
9 61718x41x1 IT’S BEEN A BATTLE M 4 Shane Oxlade 92
10 95x1649x45 KARLOVASI G 5 Richard Jolly 90
11 8x292117x8 LOPE DE CAPIO G 5 Wayne Francis & Glen Kent 97
12 22931755x6 LORD ASPEN G 6 Mick Huxtable 97
13 25x20821x5 LYUBA M 5 Darren Weir 99
14 67x5114x19 SECRET AGENDA M 5 Mick Price 111
15 121x11x224 SNITTY KITTY M 4 Henry Dwyer 106
16 5x23435662 THERMAL CURRENT G 7 Darren Weir 96
17 x212x2411x VIDDORA M 5 Lloyd Kennewell 110
18 x537360x14 WHISPERING BROOK M 4 Darren Weir 96
Race 2 - Schweppervescence Stakes (Registered as Auraria Stakes) (1800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $120,000.1st $76,800, 2nd $20,000, 3rd $10,000, 4th $4,800, 5th $2,400, 6th $1,200, 7th $1,200, 8th $1,200, 9th $1,200, 10th $1,200
Starter Subsidy $250. GROUP 3
Set Weights plus Penalties, Three-Years-Old, Fillies, Apprentices cannot claim.
This race carries a SABOIS Breeders Super Bonus for qualified horses

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 742 ABSOLUTION F 3 Matt Cumani 59
2 4x75241x28 ASHADY HUSSY SABOIS Bonus Scheme F 3 Richard Jolly 60
3 x289320675 BELLE DU NORD (NZ) F 3 Emma-Lee & David Browne 78
4 5x23121 BLUE MORPHO SABOIS Bonus Scheme F 3 Dan Clarken & Oopy MacGillivray 77
5 90x8335 CHE F 3 Frank Conlan 56
6 415x4335 DELLACQUA F 3 David Jolly 59
7 14x2963 EARTH ANGEL F 3 David & B Hayes & T Dabernig 66
8 636x6940 EPERDUMENT SABOIS Bonus Scheme F 3 Shane Oxlade 53
9 114242x020 GLAM GURU SABOIS Bonus Scheme F 3 Leon Macdonald & Andrew Gluyas 71
10 3x871 GO STRAIGHTANDHARD F 3 David Jolly 62
11 1124 HARMATTAN F 3 James Cummings 76
12 0627x33371 HAYLIN ROUGE (NZ) F 3 Mathew Ellerton & Simon Zahra 60
13 2x655x5272 INDRABEEL (NZ) F 3 Nigel Blackiston 59
14 311 INSPIRANTE (FR) F 3 Ciaron Maher 67
15 31116 MO FEMME F 3 Phillip Stokes 71
16 611x2354 PALAZZO VECCHIO F 3 Mick Price 74
17 41199x3172 PANDEMONIUM F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 76
18 9x33231211 PLEASURING F 3 Darren Weir 78
19 x97148x791 RELIABLE DAME (NZ) F 3 Anthony Freedman 64
20 3x1143264 SHOKORA F 3 David & B Hayes & T Dabernig 76
21 4341936x19 SNOGGING SABIS Bonus Scheme Breeder Paid Only F 3 Trent Busuttin & Natalie Young 66
22 3523x2517 SOPRESSA F 3 Darren Weir 61
23 1148x930 TEODORA F 3 Darren Weir 64
24 4x51121 THINK BLEUE F 3 Darren Weir 76
25 0x621 THINK I’M DREAMING F 3 Henry Dwyer 62
26 21 WALTZING WODKA F 3 Tony McEvoy 62
Race 3 - Redelva Stakes (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $110,000.1st $70,400, 2nd $18,500, 3rd $9,000, 4th $4,400, 5th $2,200, 6th $1,100, 7th $1,100, 8th $1,100, 9th $1,100, 10th $1,100
Starter Subsidy $250. LISTED
Set Weights plus Penalties, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.
This race carries a SABOIS Breeders Super Bonus for qualified horses

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 17/04/2018 10:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 13x14 DESPATCH G 3 Tony McEvoy 73
2 x116x1848x EGYPTIAN BULLET F 3 John McArdle 68
3 61510x15x1 FANCY RUMBLE SABIS Bonus Scheme Breeder Paid Only F 3 Wayne Francis & Glen Kent 73
4 5x1327x2 GOLDEN LUSTRE F 3 Phillip Stokes 65
5 144x31211 HOLY BLADE C 3 Darren Weir 76
6 1x974628x8 I’LL HAVE A BIT F 3 John McArdle 74
7 2511643315 KINGSON SABOIS Bonus Scheme G 3 Byron John Cozamanis 62
8 339x5250x MINTHA F 3 Tony McEvoy 65
9 7x36x611 PORT VALE G 3 Stuart Gower 69
10 21151x46x PROPERTY G 3 Henry Dwyer 86
11 17x1 RASPBERRY ROSE (NZ) F 3 Richard Laming 66
12 6x557x1368 SEANNIE F 3 Trent Busuttin & Natalie Young 73
13 6x424466x3 SPLIT LIP F 3 Will Clarken 70
14 x10228x936 TARCOOLA SPIRIT F 3 Jason Warren 69
15 3435x52010 TRUE EXCELSIOR (NZ) F 3 Leon & Troy Corstens 76
16 1x22 VAHANA F 3 Mark Minervini 67
17 521030x WASSERGEIST C 3 Trent Busuttin & Natalie Young 65
18 34168x ZARACE SABOIS Bonus Scheme G 3 Ken Sweeney 59
Race 4 - UBET Handicap (1050 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $100,000.1st $64,000, 2nd $17,000, 3rd $8,000, 4th $4,000, 5th $2,000, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
Starter Subsidy $200.
Handicap, Minimum Weight 54kg, Two-Years-Old, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 17/04/2018 10:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 41x60 BURN OFF F 2 Shayne Cahill 61
2 3x CITY BEATS G 2 Gordon Richards 59
3 223 DANCER’S KIN G 2 Phillip Stokes 62
4 HEAVEN’S DEAL F 2 Richard Jolly 59
5 ICE GHOST G 2 Gordon Richards 59
6 15 MORE BRICKS C 2 Darren Weir 63
7 3x MUTADAAWEL C 2 David & B Hayes & T Dabernig 59
8 NO SHAME F 2 Anthony Freedman 59
9 6x22 REALLY SWISH C 2 Leon & Troy Corstens 65
10 5x65 SIR GARFIELD G 2 Gordon Richards 55
11 263x SOLAR STAR F 2 Anthony Freedman 60
12 STAR STATUS C 2 Leon Macdonald & Andrew Gluyas 59
Race 5 - John C Harris 70th Birthday Handicap (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $100,000.1st $64,000, 2nd $17,000, 3rd $8,000, 4th $4,000, 5th $2,000, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
Starter Subsidy $200.
Handicap, Minimum Weight 54kg, Fillies and Mares, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 3633322227 ALASKAN JADE M 5 Darren Magro 69
2 00x750x441 BEAUTIFUL FLYER M 5 Len Jarvis 77
3 0x2x635x21 CONCEALER M 4 Tony McEvoy 96
4 12157323x1 DAINTY TESS M 4 Daniel Morton 99
5 x116x1848x EGYPTIAN BULLET F 3 John McArdle 68
6 1x974628x8 I’LL HAVE A BIT F 3 John McArdle 74
7 946x181401 LUCKY FLIPPER M 6 Brian Mueller 73
8 25x20821x5 LYUBA M 5 Darren Weir 99
9 03672171x1 MICA LIL M 4 Mark Minervini 74
10 2251141103 MISS CUOCO M 5 Gary Searle 73
11 x2634532x7 MYSTIFIED M 4 Ryan Balfour 73
12 17x1 RASPBERRY ROSE (NZ) F 3 Richard Laming 66
13 7111332658 SCRATCHY LASS M 6 John Hickmott 84
14 6x557x1368 SEANNIE F 3 Trent Busuttin & Natalie Young 73
15 70x383x510 SHE’S POSITIVE M 4 Tony Noonan 72
16 6x424466x3 SPLIT LIP F 3 Will Clarken 70
17 128x1138x2 SUDDEN WEALTH M 5 Will Clarken 85
18 x10228x936 TARCOOLA SPIRIT F 3 Jason Warren 69
19 600x5x6696 TYCOON QUEEN M 7 Peter Moody 74
20 x998450x12 TYPHOON JOLIE M 6 John Sadler 81
21 x537360x14 WHISPERING BROOK M 4 Darren Weir 96
22 1x2239x WIRED F 3 Anthony Freedman 64
Race 6 - John Young Handicap (2042 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $100,000.1st $64,000, 2nd $17,000, 3rd $8,000, 4th $4,000, 5th $2,000, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
Starter Subsidy $200.
BenchMark 75, Handicap, Minimum Weight 54kg, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 12 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x232412233 ACE ATTACK G 4 Leon Macdonald & Andrew Gluyas 70
2 1623 ALL HARD WOOD G 3 Richard Laming 64
3 80043x8112 AUTMED G 4 Dan Shepherd 60
4 x671113031 BERTWHISTLE M 5 Darryl Dodson 73
5 8046639232 CASINO CLUB M 4 Tony McEvoy 60
6 0x54393x21 CEDAR GRANDE (NZ) M 4 Ciaron Maher 70
7 308055x590 CHESTNUT CHARLIE G 8 Philippe Huserot 71
8 62312x0x43 CHOSEN ANGEL M 5 Marilyn Smith 67
9 6573755203 DANCE OF HEROES (GB) G 7 Grant Young 77
10 x7x3450x63 GLADSTONE G 8 Clinton McDonald 74
11 3x1311 GRACENA M 4 Phillip Stokes 69
12 178x300511 LIPSTICK LOVER M 4 Darren Weir 71
13 5x221x7357 MANDALAY BAY G 4 Matt Laurie 67
14 0x26x44112 MELBA’S MAESTRO G 5 Frank Conlan 62
15 22x5051324 MR OPTIMISTIC G 5 Tony Noonan 71
16 31x8x93122 OUR PEAKY BLINDERS (NZ) G 5 Trent Busuttin & Natalie Young 74
17 x806209506 PALMERA LAD G 7 Grant Young 60
18 1413452210 SAGAAB G 5 Travis Doudle 73
19 7166446x27 SASUN G 5 Barry Brook 60
20 70x7605411 SEA SPIRIT (GB) G 6 John Sadler 66
21 5445324556 SPY DECODER (NZ) G 7 Grant Young 68
22 892566x253 STAR WARS (NZ) G 7 Grant Young 65
23 5620x5143 TARANTINO (NZ) G 4 Shayne Cahill 63
24 116 THE BLACK LEOPARD (NZ) G 4 Henry Dwyer 67
25 635137x946 VINTAGE GROVE G 5 Richard Jolly 63
Race 7 - Evright Handicap (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $100,000.1st $64,000, 2nd $17,000, 3rd $8,000, 4th $4,000, 5th $2,000, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
Starter Subsidy $200.
BenchMark 75, Handicap, Minimum Weight 54kg, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 6048718x08 CREANCE G 7 John Macmillan 67
2 063259x246 DANOULI G 7 John Hickmott 65
3 415x4335 DELLACQUA F 3 David Jolly 59
4 80x4518415 DEVILISHLY M 5 David & B Hayes & T Dabernig 72
5 0760508310 DYLANSON G 8 Declan Maher 78
6 4531233152 ENKI G 4 Gordon Richards 70
7 2761322125 EXALTED TRAVELLER G 4 Grant Young 70
8 x7x3450x63 GLADSTONE G 8 Clinton McDonald 74
9 3x871 GO STRAIGHTANDHARD F 3 David Jolly 62
10 307x40466x HETUKA ZARSHO G 5 John Dunn 62
11 83241136x9 I AM THE DARK G 5 Doug Whitworth 73
12 6212221163 IAMTHEKEY G 5 Sue Jaensch 67
13 1173210x54 LADY SILHOUETTE M 7 Gary Searle 78
14 5251x54129 LORD SMEDLEY G 4 Patrick Payne 68
15 211 MOGHUL EMPIRE G 4 Will Clarken 67
16 5x8018700x OCTOBER DATE G 6 Nick Smart 71
17 x806209506 PALMERA LAD G 7 Grant Young 60
18 x73331x481 PHELPS GLORY G 3 Phillip Stokes 70
19 x891492751 RISING HOPE M 5 Darren Weir 73
20 706110x601 ROAR C 3 Robert Hickmott 67
21 x652611563 ROOBOY G 6 Darryl Carrison 74
22 5445324556 SPY DECODER (NZ) G 7 Grant Young 68
23 5620x5143 TARANTINO (NZ) G 4 Shayne Cahill 63
24 73x4043157 TWO ODD SOX G 4 Gordon Richards 62
25 08456x3997 VIKINGS REWARD G 4 John Hyam 55
26 8x1811x260 VON COSTA GLASS G 6 Sue Jaensch 68
Race 8 - Bradley Painting Handicap (Heat 10 SA Sprint Series) (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $100,000.1st $64,000, 2nd $17,000, 3rd $8,000, 4th $4,000, 5th $2,000, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
Starter Subsidy $200.
BenchMark 70, Handicap, Minimum Weight 54kg, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 212640x1x4 A STERLING DASH M 4 John McArdle 69
2 162922x64 AADELAD G 4 Wayne Francis & Glen Kent 60
3 x66155x238 AKKACAN G 6 Jon O'connor 61
4 3633322227 ALASKAN JADE M 5 Darren Magro 69
5 x592241x20 CALL ME CURTIS G 5 Craig Curtis 71
6 250457800x CASH IS COMING M 7 Ken Sweeney 56
7 272272x148 EVIL DREAMS G 5 Richard Jolly 72
8 6x21750420 FRANCE’S BOY G 4 John Hickmott 66
9 5212452842 FRENCH ROCK G 4 Wayne Francis & Glen Kent 64
10 5x1327x2 GOLDEN LUSTRE F 3 Phillip Stokes 65
11 1579x346x0 GOUGERS G 4 John Hyam 59
12 x44161324x INVISIBLE GIRL M 4 Lloyd Kennewell 74
13 4364x13326 JUST A BIGGER DASH G 4 Chris Bieg 64
14 30000x18x1 JUST RESTING G 5 Wally Bencic 62
15 143x142632 MIDNIGHT STORM G 4 Jim Smith 67
16 2251141103 MISS CUOCO M 5 Gary Searle 73
17 86x9198x46 MR LIBERTY G 6 Nick Smart 66
18 x2634532x7 MYSTIFIED M 4 Ryan Balfour 73
19 3x421x2464 NEEDY ROCKET G 4 David Jolly 57
20 22226x1444 OAMARU OWL G 5 Brian Mueller 73
21 45x11842 OUTINTHESTREET G 4 David Jolly 63
22 17x1 RASPBERRY ROSE (NZ) F 3 Richard Laming 66
23 03x5673x35 ROCK STATUS G 6 David Jolly 70
24 1445452174 SCOLIARO M 4 Darren Weir 68
25 419x55 SCUBA G 3 John McArdle 61
26 2193x9645x SKY MUSTER G 4 Marilyn Smith 61
27 6x424466x3 SPLIT LIP F 3 Will Clarken 70
28 601325x123 STRAGUN G 5 Grant Kluske 69
29 x10228x936 TARCOOLA SPIRIT F 3 Jason Warren 69
30 1213x VIA BALCIANO G 4 Lloyd Kennewell 68
31 54x47x574x WAR THUNDER G 6 John Cornell 69
32 1x2239x WIRED F 3 Anthony Freedman 64

© Thoroughbred Racing SA (TRSA) (and other parties working with it). SA racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by TRSA and other parties working with it.