Royal Randwick: Australian Turf Club Saturday, 07 April 2018

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Nominations Last Published: Mon 02-Apr-18 11:18AM AEST
Weights declared by: Tue 03-Apr-18 4:00PM AEST
Acceptances must be declared before: Wed 04-Apr-18 9:00AM AEST
Riders must be declared before: Wed 04-Apr-18 12:00PM AEST
Scratching close: Sat 07-Apr-18 7:30AM AEST
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 424

For more information on new NSW Apprentice Riding Weights feature click here
Race 1 - THE STAR DONCASTER MILE (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $3,000,000.1st $1,740,000, 2nd $565,000, 3rd $295,000, 4th $135,000, 5th $75,000, 6th $30,000, 7th $30,000, 8th $30,000, 9th $20,000, 10th $20,000, Equine Welfare Fund $30,000, Jockey Welfare Fund $30,000. GROUP 1
Handicap, Minimum Weight 49kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 20 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 0x72586x65 ABBEY MARIE M 5 Michael Kent 102
2 5x13x3552x ADMIRE WINNER (JPN) H 4 Chris Waller 91
3 x22027x078 AIDE MEMOIRE (NZ) M 6 Kris Lees 102
4 24113x1604 ALIZEE F 3 James Cummings 105
5 2111x42051 ARBEITSAM G 4 Gai Waterhouse & Adrian Bott 100
6 1125x481 ASSIMILATE C 3 Peter & Paul Snowden 75
7 x2123x5312 BRAVE SMASH (JPN) H 5 Darren Weir 112
8 x129x233x0 CALCULATED C 3 Chris Waller 75
9 222511x738 CLASSIC UNIFORM G 5 Gary Moore 109
10 13x385x666 CLEARLY INNOCENT G 6 Kris Lees 111
11 2126x12715 CLIFF’S EDGE C 3 Darren Weir 98
12 38x1160x31 COMIN’ THROUGH G 4 Chris Waller 103
13 3235x21280 CONDOR C 3 Paul Perry 67
14 x541659x32 COOL CHAP G 5 David & B Hayes & T Dabernig 95
15 11x2141914 CRACK ME UP (NZ) G 4 Bjorn Baker 104
16 0x7490x390 DANISH TWIST M 6 Kris Lees 101
17 11x1371 D’ARGENTO C 3 Chris Waller 88
18 x31250x115 DAYSEE DOOM M 5 Ron Quinton 108
19 x42143x163 DIXIE BLOSSOMS M 5 Ron Quinton 108
20 12x631x577 DUCA VALENTINOIS (IRE) G 6 James Cummings 104
21 9762026546 ECKSTEIN M 4 Kurt Goldman 102
22 111x270x40 EGG TART M 4 Chris Waller 105
23 x0x360x314 ENDLESS DRAMA (IRE) H 6 Chris Waller 107
24 1900821x09 FASTNET TEMPEST (IRE) G 5 David & B Hayes & T Dabernig 98
25 x23475x384 FOXPLAY M 4 Chris Waller 111
26 10x1512x30 FRANCALETTA M 5 Murray Baker & Andrew Forsman 98
27 02x19x6422 GLOBAL GLAMOUR M 4 Gai Waterhouse & Adrian Bott 107
28 x121262x12 HAPPY CLAPPER G 7 Patrick Webster 114
29 0x56685x69 HEAVENS ABOVE M 6 Tim Martin 107
30 x46880x880 HE’S OUR ROKKII (NZ) G 5 David & B Hayes & T Dabernig 103
31 42139x152 HOLY SNOW C 3 Mick Price 82
32 6813520x41 HUMIDOR (NZ) G 5 Darren Weir 116
33 1x21113x68 INTERLOCUTER (USA) H 5 James Cummings 101
34 1112x13x35 INVINCIBLE GEM M 4 Kris Lees 108
35 9332215658 JACQUINOT BAY G 10 David & B Hayes & T Dabernig 95
36 2x0212x517 JUST DREAMING M 4 Kris Lees 90
37 311x6260 KAONIC (NZ) C 3 Chris Waller 72
38 x4320x1113 KEMENTARI C 3 James Cummings 104
39 7128x65375 KINGSGUARD (NZ) G 5 Michael, Wayne & John Hawkes 89
40 x31x1x3111 LANCIATO (NZ) G 5 Mark Newnham 96
41 x253920x93 LIFE LESS ORDINARY (IRE) G 6 Chris Waller 96
42 x65359x037 MACKINTOSH (NZ) G 5 Chris Waller 102
43 131456x4x0 MASK OF TIME (IRE) H 4 Aaron Purcell 96
44 x84730x784 MCCREERY (GB) G 6 Chris Waller 102
45 x128x25x23 MISTER SEA WOLF (IRE) G 6 Chris Waller 98
46 631x7433 NETTOYER M 4 Wendy Roche 67
47 131x113x1 NICCANOVA G 4 Steve Tregea 88
48 3x72x203x6 ONE FOOT IN HEAVEN (IRE) R 6 Chris Waller 108
49 135x568 PARET C 3 Chris Waller 66
50 x673715x57 PERAST C 3 Paul Perry 82
51 13173x5 POETIC DREAM (IRE) H 4 David & B Hayes & T Dabernig 92
52 3x316x4096 PORTMAN (NZ) G 5 Danny O'Brien 79
53 2720x24263 PRIZED ICON H 4 Kris Lees 107
54 61x025x234 RADIPOLE (IRE) G 5 Michael Moroney 95
55 x17159x320 RAIMENT M 4 James Cummings 94
56 212720x222 SAMOVARE M 4 David & B Hayes & T Dabernig 96
57 412x3x50x5 SARRASIN (GB) H 6 Richard Freedman 98
58 4x20x2x38x SATONO RASEN (JPN) H 6 Chris Waller 100
59 6x557x1368 SEANNIE F 3 Trent Busuttin & Natalie Young 78
60 10x731x076 SHILLELAGH (NZ) M 6 Chris Waller 109
61 112x1295 SIEGE OF QUEBEC C 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 82
62 14x550x513 SILENT SEDITION M 5 Andrew Noblet 109
63 05x4700070 SIR MOMENTS G 7 Joseph Pride 98
64 x074313x56 SLIGHTLY SWEET M 6 Jason Coyle 96
65 2833005x05 SO SI BON H 4 David & B Hayes & T Dabernig 94
66 5011254x90 SOUND PROPOSITION (NZ) G 6 Kris Lees 106
67 5314270x01 SOVEREIGN NATION G 5 David & B Hayes & T Dabernig 99
68 2111114x63 SPECIAL MISSILE G 4 John P Thompson 88
69 411x13x655 STAMPEDE H 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott 103
70 x220342202 SUPPLY AND DEMAND G 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott 104
71 x94220x602 TANGLED C 3 Chris Waller 90
72 1x70600x85 THE MISSION C 3 Paul Perry 90
73 2x22150x20 THEANSWERMYFRIEND G 4 Henry Dwyer 96
74 22226230x2 TOM MELBOURNE (IRE) G 7 Chris Waller 104
75 536181x025 TOSEN STARDOM (JPN) H 7 Darren Weir 115
76 605361x424 TRIBAL WISDOM G 4 Michael Moroney 80
77 x11228x237 UP ’N’ ROLLING (NZ) G 5 Chris Waller 81
78 3141x749 VILLERMONT C 3 Aaron Purcell 81
79 22063x3494 WYNDSPELLE (NZ) H 4 Michael Kent 97
80 x70100x807 ZANBAGH M 7 John P Thompson 107
Race 2 - DARLEY T J SMITH STAKES (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $2,500,000.1st $1,450,000, 2nd $470,000, 3rd $245,000, 4th $115,000, 5th $60,000, 6th $25,000, 7th $25,000, 8th $25,000, 9th $17,500, 10th $17,500, Equine Welfare Fund $25,000, Jockey Welfare Fund $25,000. GROUP 1
Standard Weight for Age, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 94x2531x66 BALL OF MUSCLE G 7 Joseph Pride 104
2 x2123x5312 BRAVE SMASH (JPN) H 5 Darren Weir 112
3 13x385x666 CLEARLY INNOCENT G 6 Kris Lees 111
4 0x21172xN3 DAL CIELO (NZ) G 5 Kris Lees 95
5 368x008x90 DERRYN H 4 David & B Hayes & T Dabernig 102
6 66x4269x52 ENGLISH M 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott 112
7 639x680x59 FELL SWOOP G 6 Matthew Dale 106
8 1x78192x00 FUHRYK M 4 David & B Hayes & T Dabernig 102
9 247x12x020 GLENALL H 4 Michael, Wayne & John Hawkes 93
10 02x19x6422 GLOBAL GLAMOUR M 4 Gai Waterhouse & Adrian Bott 107
11 23x654x531 HELLBENT H 5 Darren Weir
12 196x1401x7 HEY DOC G 4 Tony McEvoy 112
13 115x3179x3 HOUTZEN F 3 Toby Edmonds 97
14 x523x112x1 IN HER TIME M 5 Benjamin Smith 112
15 1112x13x35 INVINCIBLE GEM M 4 Kris Lees 108
16 6875113x20 JUNGLE EDGE G 7 Mick Bell 108
17 537x514193 KEN’S DREAM G 4 Darren Weir
18 1202x250x7 LE ROMAIN G 5 Kris Lees 114
19 1449729x37 MISSROCK M 4 Robbie Laing 104
20 4x33934x64 NIETA M 5 John P Thompson 99
21 1220x129x7 PARIAH C 3 Peter & Paul Snowden 91
22 11x1111x21 REDZEL G 5 Peter & Paul Snowden 118
23 67x5114x19 SECRET AGENDA M 5 Mick Price
24 121x10x108 SHE WILL REIGN F 3 Gary Portelli 112
25 11x1221x81 SHOALS F 3 Anthony Freedman 106
26 x21510x237 SHOWTIME C 3 Michael, Wayne & John Hawkes 100
27 121x11x224 SNITTY KITTY M 4 Henry Dwyer 106
28 x290x2860x SPIETH (NZ) H 5 David & B Hayes & T Dabernig 104
29 08x6132121 STELLAR COLLISION G 5 Darren Weir
30 117x11112 SUGAR BELLA M 4 Kris Lees 79
31 930x15x454 SUPIDO H 6 Michael Kent
32 47x5400x78 TAKEDOWN G 5 Gary Moore 108
33 1x70600x85 THE MISSION C 3 Paul Perry 90
34 06x13x1402 THRONUM H 4 David & B Hayes & T Dabernig 104
35 3x6410x143 TRAPEZE ARTIST C 3 Gerald Ryan 105
36 x2450x4150 TULIP F 3 David & B Hayes & T Dabernig 90
37 1x1x11257x VEGA MAGIC G 5 David & B Hayes & T Dabernig 115
38 11x115x43 VIRIDINE C 3 James Cummings 87
Race 3 - HARROLDS AUSTRALIAN DERBY (2400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $2,000,000.1st $1,160,000, 2nd $380,000, 3rd $195,000, 4th $90,000, 5th $45,000, 6th $20,000, 7th $20,000, 8th $20,000, 9th $15,000, 10th $15,000, Equine Welfare Fund $20,000, Jockey Welfare Fund $20,000. GROUP 1
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 55111x5546 ACE HIGH C 3 David Payne 107
2 213211300 AGE OF FIRE C 3 Stephen Autridge & Jamie Richards 100
3 44138x0515 AMEROCK C 3 Darren Weir
4 4213145x50 ANIMALIA G 3 James Cummings 67
5 15533x3242 ASTORIA C 3 James Cummings
6 x73217x410 AUGUSTUS C 3 Chris Waller 65
7 021x089759 BASANITE C 3 Robbie Laing
8 112435 BELFAST C 3 Trent Busuttin & Natalie Young
9 32102x2300 BRING ME ROSES F 3 Tony McEvoy 92
10 x341x73620 BULLET SHOT C 3 Peter & Paul Snowden 62
11 2251x60090 CAPITAL GAIN G 3 Paul Butterworth 88
12 8x211x411 CHILLY CHA CHA (NZ) F 3 Kris Lees 62
13 2227x221 CIRCOMO G 3 Anthony Freedman
14 4331411317 CIVIL DISOBEDIENCE (NZ) C 3 Darren Weir
15 2126x12715 CLIFF’S EDGE C 3 Darren Weir 98
16 3235x21280 CONDOR C 3 Paul Perry 67
17 6713 CREEDENCE G 3 David & B Hayes & T Dabernig
18 11x1371 D’ARGENTO C 3 Chris Waller 88
19 1324850 ENDOWMENT (NZ) G 3 Chris Gibbs
20 9x44x12701 EXCELSIOR C 3 Gwenda Markwell 61
21 15136 FOLLOW ON G 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 66
22 11113 FURORE (NZ) G 3 Kris Lees 67
23 13517 GODUNOV C 3 Gerald Ryan 62
24 43x4168 GUNDOWN G 3 Murray Baker & Andrew Forsman
25 40x227 HEIR TO THE THRONE (NZ) G 3 Henry Dwyer
26 23167 HIGH ENERGY G 3 Darren Weir
27 5x12343x31 HIYAAM (NZ) F 3 Mick Price 85
28 25x2170x13 ICON OF DUBAI C 3 Peter & Paul Snowden 64
29 311x6260 KAONIC (NZ) C 3 Chris Waller 72
30 4x7178 LET’S GO CHAMP G 3 Michael Costa
31 x1661x5021 LEVENDI C 3 Peter Gelagotis
32 2x51 LIVE AND FREE (NZ) G 3 John O'Shea
33 2210 LOVE WAVES (NZ) G 3 Anthony & Edward Cummings
34 1776214x61 LUVALUVA (NZ) F 3 John Sargent 83
35 212135x400 MAIN STAGE (NZ) G 3 Trent Busuttin & Natalie Young 75
36 211x11567 MISSION HILL G 3 Murray Baker & Andrew Forsman 79
37 3742114 MONGOLIAN MARSHAL (NZ) G 3 Murray Baker & Andrew Forsman
38 921x132728 MONGOLIANCONQUEROR (NZ) G 3 Stephen Autridge & Jamie Richards
39 x9152x3367 MURAAQEB C 3 David & B Hayes & T Dabernig 76
40 4x4242529 NERUDA G 3 Kristen Buchanan
41 5829 NORTH AFRIKA G 3 Peter & Paul Snowden
42 x1225x2710 OUR MANTRA G 3 Joseph Pride 70
43 312x1720 PEACEFUL STATE C 3 Darren Weir 77
44 676 PHARISEE G 3 Anthony & Edward Cummings
45 1644x04950 PISSARO C 3 Robbie Laing
46 23x228 PRIMITIVO G 3 John P Thompson 66
47 14 REMARKABLE SON (NZ) G 3 David Vandyke
48 422165x902 RUNAWAY R 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 67
49 2x2273x294 SALSAMOR (NZ) C 3 Trent Busuttin & Natalie Young
50 x322487x86 SANCTIONED G 3 James Cummings 76
51 222 SINGA GLORY (NZ) G 3 Anthony & Edward Cummings 58
52 0x4743 SO STRONG (NZ) G 3 John O'Shea
53 31x5120 SO YOU WIN G 3 Chris Waller 71
54 112 SONDELON G 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott
55 x94220x602 TANGLED C 3 Chris Waller 90
56 74x1206 TANGMERE (NZ) C 3 Chris Waller 68
57 5x61443320 TERWILLIKER G 3 Anthony & Edward Cummings 61
58 141640 THE LORD MAYOR (NZ) G 3 Chris Waller
59 121x3423 TURNBERRY G 3 Kris Lees 63
60 2235x46314 VIN DE DANCE (NZ) G 3 Murray Baker & Andrew Forsman
61 x24718x553 WEATHER WITH YOU G 3 Murray Baker & Andrew Forsman 73
62 725x36266 WHOOMPH C 3 Leon & Troy Corstens
63 3267x94 WOLFE TONE (NZ) C 3 Francis Finnegan
64 07x1029 WON WON TOO (NZ) G 3 David & B Hayes & T Dabernig
65 x973451319 YURALLA BOY G 3 Todd Howlett 53
66 87x5 ZU MANTUA C 3 Kristen Buchanan
Race 4 - INGLIS SIRES' (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $1,000,000.1st $580,000, 2nd $190,000, 3rd $98,000, 4th $44,000, 5th $22,000, 6th $10,000, 7th $10,000, 8th $10,000, 9th $8,000, 10th $8,000, Equine Welfare Fund $10,000, Jockey Welfare Fund $10,000. GROUP 1
Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 46 ABSAROKA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
2 22 ADANA C 2 Chris Waller
3 658 AFFOGATO C 2 Wendy Roche
4 ANTONIO C 2 Mark Newnham
5 25 AUTUMN F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
6 110 AYLMERTON C 2 Jean Dubois
7 0x422 BOLD ARIAL F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
8 2x3631 BONDI C 2 Peter & Paul Snowden
9 44 CHABREET C 2 Peter & Paul Snowden
10 231 CHESS STAR C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
11 398 CONCRETE C 2 Trent Busuttin & Natalie Young
12 231 CRISTAL EYES F 2 David & B Hayes & T Dabernig
13 12 CRISTOBAL F 2 James Cummings
14 9 CROWN DANCER F 2 Henry Dwyer
15 353 DES MOINES F 2 Michael Moroney
16 EARLY REIGN (NZ) C 2 Nigel Blackiston
17 11420 EF TROOP G 2 Tony Gollan
18 3x42 EL DORADO DREAMING F 2 Benjamin Smith
19 112 ENBIHAAR F 2 David & B Hayes & T Dabernig
20 32x251 ENCRYPTION C 2 James Cummings
21 EVALINA F 2 Kris Lees
22 32x127 FIESTA F 2 Chris Waller
23 41780 FUTOOH F 2 David & B Hayes & T Dabernig
24 GEM SONG C 2 Kris Lees
25 2x5 GLAMOUR CRUISE F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
26 11x34 GONGS F 2 James Cummings
27 4 GRAND BOUQUET (NZ) F 2 Kris Lees
28 9231 GREYSFUL GLAMOUR F 2 Mark Newnham
29 40 HINCHRIDER G 2 Archie Alexander
30 7 HOME SCENE C 2 Chris Waller
31 49 IN GOOD HEALTH F 2 Anthony & Edward Cummings
32 1539 INTO THE ABYSS F 2 John P Thompson
33 1x37 IRISH BET C 2 John O'Shea
34 8x251 IRUKANDJI C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
35 8x55 KARA’S HOPE F 2 Tim Martin
36 221 KHULAASA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
37 58 KNIGHT’S HELMET C 2 Matthew Smith
38 1 LEAN MEAN MACHINE C 2 Chris Waller
39 1x48x00 LEGISLATION C 2 Peter & Paul Snowden
40 11x106 LONG LEAF C 2 David & B Hayes & T Dabernig
41 5x1 MADAM ROUGE F 2 Chris Waller
42 501 MANDALONG TAPIT (USA) C 2 Gary Nickson
43 5x MIRETTE F 2 Archie Alexander
44 42x MISS HELLBENDER F 2 Archie Alexander
45 8x2 MUNICH C 2 Peter & Paul Snowden
46 21169 NASAAYIM F 2 David & B Hayes & T Dabernig
47 51 NOT A SINGLE CENT C 2 Aaron Purcell
48 0 NOT A ZIN ZAN F 2 Matthew Smith
49 09 ONYAR C 2 Paul Perry
50 2x3232 OOHOOD F 2 Tony McEvoy
51 5x3420 OSORNO C 2 James Cummings
52 135 OUTBACK BARBIE F 2 Tony Gollan
53 7x210 OUTRAGEOUS C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
54 1x1L0 PERFORMER C 2 Chris Waller
55 6 PLENTY C 2 Chris Waller
56 3140 PRAIRIE FIRE C 2 Mick Price
57 PRIVATE UNIVERSE C 2 Richard Freedman
58 14x740 QAFILA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
59 212x698 RAGGED RASCAL C 2 Paul Perry
60 REVEL C 2 Tony Gollan
61 35x62 RHEINGAU C 2 James Cummings
62 186 RINGERDINGDING C 2 Edward O'Rourke
63 8x3 ROYAL CAPTAIN C 2 Gerald Ryan
64 11x3509 RUN NAAN G 2 Tony McEvoy
65 25120 SANCTIMONIOUS C 2 Tony McEvoy
66 11628 SANDBAR C 2 Brad Widdup
67 34x61 SANGITA F 2 Peter & Paul Snowden
68 4x315 SEABROOK (NZ) F 2 Mick Price
69 4142 SEBERATE C 2 David & B Hayes & T Dabernig
70 211x40 SETSUNA F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
71 63 SHE’S FURLINE F 2 Peter & Paul Snowden
72 6620 SIGNORE FOX C 2 Peter & Paul Snowden
73 3 SISTER SLEDGE F 2 Anthony & Edward Cummings
74 0x23x SOKUDO C 2 Peter & Paul Snowden
75 42x233 SPIN C 2 Peter & Paul Snowden
76 4 STARVIRGO C 2 Anthony Freedman
77 32x71 STUNTS C 2 James Cummings
78 3x111113 SUNLIGHT F 2 Tony McEvoy
79 1x530 SWEET AVA F 2 Gerald Ryan
80 3 SWELT C 2 Brad Widdup
81 531 TCHAIKOVSKY C 2 Peter & Paul Snowden
82 4230 TERMINOLOGY F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
83 TESSA BURRITO F 2 Kris Lees
84 THE AUTUMN SUN C 2 Chris Waller
85 9 TIMID F 2 Richard Freedman
86 3x60 TOULOUSE G 2 David Payne
87 4374 VEGA ONE C 2 John P Thompson
88 30 VIRTUAL INSANITY C 2 David & B Hayes & T Dabernig
89 22 WAGNER C 2 James Cummings
90 WAR CABINET C 2 Garry White
91 146 ZOUSAIN C 2 Chris Waller
Race 5 - NEWHAVEN PARK COUNTRY CHAMPIONSHIPS FINAL (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $500,000.1st $270,000, 2nd $100,000, 3rd $50,000, 4th $22,300, 5th $12,000, 6th $4,500, 7th $4,500, 8th $4,500, 9th $4,500, 10th $4,500, 11th-16th $2200, Equine Welfare Fund $5,000, Jockey Welfare Fund $5,000.
Set Weights, Apprentices cannot claim.
BOBS Bonus Available Up To $38500

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 7 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 2x23123 ACQUITTAL BOBS Bonus Scheme G 3 Danny Williams 65
2 6x84125x32 BENNELONG DANCER M 4 Graham Hulm 63
3 404x6146x2 CAERLESS CHOICE G 4 Paul Messara 84
4 195110x637 CLASS CLOWN G 6 Chris Heywood 66
5 9x11x5413 COSMOLOGIST G 4 Dean Mirfin 65
6 1211x101 DON’T GIVE A DAMN G 4 Danny Williams 81
7 32844x1712 FERNIEHIRST M 6 Paul Smith 73
8 9x53422440 GITAN G 4 Jean Dubois 67
9 625x873411 GOOD HOST G 4 Justin W Stanley 68
10 13x23138 IGGY THE MOOCHER G 3 Matthew Dunn 66
11 08x6156103 INCISION G 4 Justin W Stanley 56
12 22119x0482 MY TAGOSON G 5 Rodney Northam 70
13 x3191121x2 NOEL’S GIFT G 5 Gayna Williams 68
14 x211811312 O’ SO HAZY M 4 Scott Spackman 77
15 5x52x15134 ORI ON FIRE G 4 Cameron Crockett 66
16 x48007x682 PUMPKIN PIE M 4 Danny Williams 78
17 258x235132 SEA LADY M 4 Wayne Martyn 66
18 3x8913x141 SHELLEY BEACH ROAD M 4 Glen Hodge 69
19 32x4211x11 SNITZ G 3 Matthew Dunn 80
20 2222112x11 SUNCRAZE G 4 Melanie O'Gorman 87
21 545x60x483 UNBIASED G 5 Cody Morgan 78
22 411x1x1 VICTOREM BOBS Bonus Scheme G 3 Jenny Graham 75
Race 6 - SCHWEPPES CHAIRMAN'S QUALITY (2600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $300,000.1st $170,700, 2nd $56,400, 3rd $27,450, 4th $13,350, 5th $7,350, 6th $3,750, 7th $3,750, 8th $3,750, 9th $3,750, 10th $3,750, Equine Welfare Fund $3,000, Jockey Welfare Fund $3,000. GROUP 2
Quality, Minimum Weight 53kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 20 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 33323x6729 ADMIRAL JELLO G 5 Kris Lees 92
2 x12x1397x1 ALOFT (IRE) G 6 Liam Howley 101
3 141124x322 ALWARD (IRE) G 5 Chris Waller 97
4 x580133146 CHARLES ROAD G 4 Lance O'Sullivan & Andrew Scott 99
5 2103310x55 CISMONTANE (NZ) G 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott 98
6 2115x33212 DOMED M 4 John P Thompson 81
7 23x0991154 DOUBLE BLUFF (IRE) G 7 Robbie Laing 96
8 x4658115x5 DOUKHAN (IRE) G 9 Kris Lees 83
9 46811x7521 FANATIC (NZ) M 5 David & B Hayes & T Dabernig 103
10 63253x3614 GALLIC CHIEFTAIN (FR) H 5 Darren Weir 98
11 946x140x62 HARRISON (GB) G 5 Liam Howley
12 x412153x16 HOMESMAN (USA) G 4 Liam Howley
13 9x21805806 IMPERIAL AVIATOR (GB) G 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott 86
14 813x566721 MASTER OF ARTS (NZ) G 6 Darren Weir 102
15 27x536164x MIDTERM (GB) G 5 Liam Howley
16 0545723332 ORMITO (GER) G 5 Darren Weir 86
17 1x31311465 PATRICK ERIN (NZ) G 6 Chris Waller 97
18 x746x01513 PERIBSEN (IRE) H 5 John O'Shea 89
19 21x8655825 RED DREAM G 6 Kerry Parker 58
20 x7x44412x1 SHERLOCK HOLMES (IRE) G 6 Liam Howley
21 322114x434 SIN TO WIN (NZ) G 5 David & B Hayes & T Dabernig 84
22 07x5x8650x SIR ISAAC NEWTON (GB) G 6 Liam Howley 103
23 x24760x055 TALLY G 5 James Cummings
24 7700843492 UP CUPS G 7 Rhonda Mangan 83
25 76200x4378 VENTURA STORM (IRE) G 5 David & B Hayes & T Dabernig
26 9x1153x683 WHEAL LEISURE M 4 Archie Alexander 86
27 4x82325158 ZACADA (NZ) G 5 Murray Baker & Andrew Forsman 100
Race 7 - TAB ADRIAN KNOX STAKES (2000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $200,000.1st $113,800, 2nd $37,600, 3rd $18,300, 4th $8,900, 5th $4,900, 6th $2,500, 7th $2,500, 8th $2,500, 9th $2,500, 10th $2,500, Equine Welfare Fund $2,000, Jockey Welfare Fund $2,000. GROUP 3
Quality, Minimum Weight 53kg, Three-Years-Old, Fillies, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 8x331x1120 ALL TOO SOON F 3 David Payne
2 3x14921x88 AONAIR F 3 Chris Waller 70
3 8x211x411 CHILLY CHA CHA (NZ) F 3 Kris Lees 71
4 1321x3750 DANCERS F 3 Brad Widdup
5 61x326 DISCREET CHARM F 3 John P Thompson 65
6 326x31 GLOBAL SANCTION F 3 Grahame Begg
7 222123 HARDLY SURPRISING F 3 Aaron Purcell
8 112 HARMATTAN F 3 James Cummings
9 324 JUNGLE FISH F 3 Michael Kent
10 1776214x61 LUVALUVA (NZ) F 3 John Sargent 95
11 21x6731 MISSYBEEL (NZ) F 3 Bjorn Baker 66
12 47x412 ONE FIRE BEACH F 3 Anthony & Edward Cummings 63
13 342215 PETITE F 3 James Cummings
14 33137 PRETTY TO SEA (NZ) F 3 Aaron Purcell
15 2x3141 RIDICULE F 3 Brad Widdup 72
16 303 ROC SANDS F 3 Glen Thompson
17 3711213311 SAVVY COUP (NZ) F 3 Michael & Matthew Pitman
18 4x2147x469 SHAGRA F 3 David Brideoake 61
19 8x223 THE PROMISE F 3 John P Thompson
20 140 TO YOUR HEALTH F 3 Anthony & Edward Cummings 63
21 3x3253x270 TOUCH OF MINK F 3 Matthew Smith
22 54319 TREASURE (NZ) F 3 Tony Pike
23 0x113 WEDGIE F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 75
24 71 WILD SEA F 3 Michael Kent
Race 8 - WIDDEN KINDERGARTEN STAKES (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $200,000.1st $113,800, 2nd $37,600, 3rd $18,300, 4th $8,900, 5th $4,900, 6th $2,500, 7th $2,500, 8th $2,500, 9th $2,500, 10th $2,500, Equine Welfare Fund $2,000, Jockey Welfare Fund $2,000. GROUP 3
Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 10 CASADIVA F 2 Brent Stanley
2 252 DREAM CHILD F 2 David Payne
3 112 ENBIHAAR F 2 David & B Hayes & T Dabernig
4 4196 ENNIS HILL F 2 David & B Hayes & T Dabernig
5 7x48 HEAVENLY THUNDER F 2 David Payne
6 221 KHULAASA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
7 1 LEAN MEAN MACHINE C 2 Chris Waller
8 1x434 LEGEND OF CONDOR C 2 Gerald Ryan
9 67 MANDALONG EMPEROR C 2 Gary Nickson
10 MANDALONG ONE UP F 2 Gary Nickson
11 MANDALONG READY C 2 Gary Nickson
12 MANDALONG SERA F 2 Gary Nickson
13 8x2 MUNICH C 2 Peter & Paul Snowden
14 323x8 PAQUIRRI C 2 Gary Moore
15 60x85 REAGAN C 2 David Payne
16 73x00 ROCK ZONE G 2 David Payne
17 1 ROOSEVELT C 2 James Cummings
18 4 SCHNAPPS C 2 Brad Widdup
19 4x315 SEABROOK (NZ) F 2 Mick Price
20 0 SLIEMA F 2 David Payne
21 32x71 STUNTS C 2 James Cummings
22 3 SWELT C 2 Brad Widdup
23 531 TCHAIKOVSKY C 2 Peter & Paul Snowden
24 3x60 TOULOUSE G 2 David Payne
25 VENDOME (NZ) C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
Race 9 - P J BELL STAKES (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $200,000.1st $113,800, 2nd $37,600, 3rd $18,300, 4th $8,900, 5th $4,900, 6th $2,500, 7th $2,500, 8th $2,500, 9th $2,500, 10th $2,500, Equine Welfare Fund $2,000, Jockey Welfare Fund $2,000. GROUP 3
Set Weights plus Penalties, Three-Years-Old, Fillies, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 31105x2528 ACQUME F 3 Brad Widdup 80
2 31x16311x9 BANISH F 3 James Cummings
3 x21330x603 CATCHY F 3 David & B Hayes & T Dabernig
4 11x CHARLAYNE F 3 Chris Waller 73
5 121x017x79 DEBONAIRLY F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 80
6 1x1134x11 DEMERARA F 3 James Cummings
7 3x4224x21 DINNIGAN F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 68
8 15x1 DYSLEXIC F 3 Michael, Wayne & John Hawkes 67
9 x443x25123 FIFTH AFFAIR F 3 Garry White 64
10 02x11013x0 FORMALITY F 3 David & B Hayes & T Dabernig
11 221127x40 FROLIC F 3 Edward O'Rourke 99
12 1054x83260 FROM WITHIN F 3 Edward O'Rourke 72
13 115x3179x3 HOUTZEN F 3 Toby Edmonds 97
14 x53772x111 I AM EXCITED F 3 David Pfieffer 88
15 337 LIVIA’S STORY F 3 Edward O'Rourke
16 11x MADAME PAULINE F 3 Paul Messara 62
17 011x4 MANICURE F 3 James Cummings 72
18 95x4549x66 ONE MORE HONEY F 3 John P Thompson 77
19 5x31x285 PLATINUM ANGEL F 3 Darren Weir
20 222x122 PROBLEM SOLVER F 3 Gerald Ryan 70
21 42x13 READYCATGO F 3 David Pfieffer
22 1x ROTTERDAM F 3 Anthony & Edward Cummings 63
23 20x113x SHANTOU F 3 Bjorn Baker 63
24 14344x1 SHE’S SO HIGH F 3 Mick Price
25 22x1 STRATUM CHARGE F 3 Kerry Parker 63
26 x621688x22 SWEET DEAL F 3 John P Thompson 69
27 x10228x936 TARCOOLA SPIRIT F 3 Jason Warren
28 13435x5201 TRUE EXCELSIOR (NZ) F 3 Leon & Troy Corstens
29 4113x8 WARRANTY F 3 Peter & Paul Snowden 70
30 1223x645 WORKDRINKS F 3 Brad Widdup 66
31 1x44241x98 YULONG XINGSHENG F 3 Kris Lees 76
32 14611x4343 ZA ZI BA F 3 Brad Widdup 74
Race 10 - CARBINE CLUB STAKES (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $200,000.1st $113,800, 2nd $37,600, 3rd $18,300, 4th $8,900, 5th $4,900, 6th $2,500, 7th $2,500, 8th $2,500, 9th $2,500, 10th $2,500, Equine Welfare Fund $2,000, Jockey Welfare Fund $2,000. GROUP 3
Set Weights plus Penalties, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 20 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x301112308 ALL TOO HUIYING C 3 Gary Moore 78
2 8x331x1120 ALL TOO SOON F 3 David Payne
3 33x31371 ANGEL’S BOY G 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 69
4 1125x481 ASSIMILATE C 3 Peter & Paul Snowden 78
5 x313744x36 BEAU GESTE C 3 James Cummings
6 137776x415 CHARLIE CHAP G 3 Mike Van Gestel 68
7 2x36626x11 DISSOLUTION G 3 Brad Widdup 73
8 326x31 GLOBAL SANCTION F 3 Grahame Begg
9 336x135320 GRAND THEFT AUTO F 3 Edward O'Rourke 57
10 42139x152 HOLY SNOW C 3 Mick Price 87
11 25x2170x13 ICON OF DUBAI C 3 Peter & Paul Snowden 69
12 x9152x3367 MURAAQEB C 3 David & B Hayes & T Dabernig 77
13 47x412 ONE FIRE BEACH F 3 Anthony & Edward Cummings 63
14 5x723326x2 SAMBRO G 3 Chris Waller 76
15 222 SINGA GLORY (NZ) G 3 Anthony & Edward Cummings 60
16 112 SONDELON G 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 71
17 31 THINK STRAIGHT C 3 Anthony & Edward Cummings 65
18 140 TO YOUR HEALTH F 3 Anthony & Edward Cummings 63
19 3141x749 VILLERMONT C 3 Aaron Purcell 85

© Racing NSW (and other parties working with it). NSW racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by Racing NSW and other parties working with it.